Korzár logo Korzár
Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír

Kristína: Nie som utiahnutá, iba citlivá

Ponúka zaujímavú chytľavú muziku spojenú s jedinečnými textami od skladateľského fenoména Kamila Peteraja. Speváčka Kristína (23) pôsobí nenalíčená ako školáčka, krehké dievčatko. S úsmevom aj priznáva, že jej vzhľad je totožný s jej naturelom.

Kristína rada varí a knihy mám radšej ako telku.(Zdroj: tasr)Ste rodáčka zo Svidníka, ale spevácka kariéra sa nedá robiť z východu. Kde teraz bývate?

" Môj takzvaný hlavný domov mám vo Svidníku, aj keď tam teraz nebývam. Momentálne totiž bývam vo Vajkovciach (obec v Košickom kraji, v ktorej žije asi 500 obyvateľov). Domov mám aj v Ivanke pri Dunaji. Áno, kvôli kariére musím mať bývanie aj v Bratislave."

Znie to tak trocha ako kočovný život. Ako sa dá zvládať takéto akoby večné sťahovanie?

" Strednú školu som navštevovala v Košiciach, čiže už od štrnástich rokov som každý piatok vybaľovala tašku a naopak v nedeľu opäť balila. Vedela som teda, čo ma čaká, čo je to sťahovanie. Na každom tom mieste mám teda svoje veci, už so sebou nosievam len nejaké drobnosti. Som nútená kozmetiku alebo iné potrebné veci mať trojmo. Niekedy sa z toho aj smejem. Ale úprimne, radšej by som mala všetko na jednom mieste. Zvykám si, ak veľa cestujeme, je to únavné. V aute sa jednoducho zdrevenie. Ale je to kvôli povolaniu, čiže prispôsobujem sa."

Pokladáte sa teda za východniarku, ste lokálpatriotka?

" Môj pravý domov je východ. Mám tu rodinu, priateľov. Na západe je zase Kamil Peteraj a osobné stretnutia sú predsa len potrebné pri vzájomnej spolupráci. Som lokálpatriotka, ale delenie na západ, východ veľmi neuznávam. Mám, napríklad pesničku Horehronie. A na východe mi povedali, že prečo som nenaspievala niečo práve o tejto časti Slovenska. Verím, že aj to raz bude. Všetci Slováci by sme mali držať spolu a nedeliť sa striktne na západniarov a východniarov. Síce mám vzťah k východnej časti Slovenska, ale len preto, že som sa tu narodila. Rovnako mám vzťah aj k strednému Slovensku či Horehroniu. Sme malá krajina, nedeľme sa."

Tak teda naozaj sú tie stromy najkrajšie na Horehroní?

" Sú najkrajšie, to áno."

A čo tie výčitky od východniarov ako ste spomínali. Bude aj pesnička o tejto časti Slovenska?

" Na novom albume budú podobné témy. Je to zatiaľ tajomstvo, takže to nechcem prezrádzať. Ale, čo môžem povedať, bude to iste o prírode. Síce jednoduché texty, ale s obrovskou hĺbkou. Všetky texty mi písal Kamil Peteraj, verím, že sa budú ľuďom páčiť."

Ako vás vnímajú ľudia v rodnom Svidníku?

" Vlani som mala v rodnom meste predstavenie. Pešia zóna bola úplne plná. Na môj koncert prišla masa ľudí, cítila som sa veľmi dobre. Domáce publikum, to znamená aj väčšia nervozita, ale bolo to fajn."

Zájdete teda aj s kamarátkami z detstva, napríklad, na pivo?

" S kamarátkami z detstva sa stretávam málo. Stretávala som sa s nimi počas víkendov, keď som bola stredoškoláčka. Odkedy som začala spievať, času je menej."

Pospomínajte trocha na vaše detstvo.

" Od šiestich rokov som navštevovala základnú umeleckú školu. Najprv začala sestra, rodičia jej kúpili klavír, chytilo to aj mňa. Potom som sa prihlásila na flautu. Dovolím si povedať, že som bola dobrá žiačka či už v základnej umeleckej škole alebo tej bežnej. Mala som len jeden deň v týždni poobede voľno. Keď prišli iné kamarátky zo školy domov, išli vonku, ja som sedela pri knihe alebo som bola v základnej umeleckej škole. Snažila som sa byť síce spoľahlivá ale bola som aj dieťa ako sa povie, číslo. Chcela som hrať, spievať, tancovať, bavilo ma to. Vierka Kačuriaková, ktorá ma učila, sa ma raz spýtala, kam plánujem ísť študovať. Ja jej na to, že asi na obchodnú akadémiu. Tak ma prehovorila, nech radšej idem študovať na konzervatórium. Povedala to aj mojej mamke. Rodičia dali na jej radu."

Ľudia toho ešte veľa o vás nevedia, skúste sama niečo o sebe povedať, aká ste.

" Je lepšie, keď to povie niekto iný, ale skúsim to. Som jemná a citlivá osoba, mám veľmi rada hudbu, koncertovanie je pre mňa úžasný zážitok. Rada varím napríklad, jedlá zo zeleniny, ktorá teraz rastie v záhrade. Varievam hlavne zdravšie jedlá, polievky, cestoviny, syrové omáčky, ryby. Možno pôsobím, že som utiahnutá, ale nie je to tak. Mam rada pokoj, keď prídem domov, málokedy pozerám televíziu. Rada čítam knihy. Jedna z nich je Miluj svoj život od Luise L. Hayovej."

Hovoríte, že ste jemná, ale - V sieti ťa mám - názov vašej piesne, to znie dosť majetnícky.

" Kamil Peteraj to skôr napísal ako letný flirt o láske, ktorá vzniká hlavne v lete, keď sa chalan pozrie na babu a je z toho iskrenie. Jednoducho, cítiť z toho erotiku. Mne sa to dobre spieva, je to hravé a ľudia na to dobre reagujú."

Ešte váham, je tiež váš známy hit. Čo pre vás teda znamená láska?

" Láska je všetko, to najdôležitejšie v živote. Bez lásky neurobíte nič. Či je to tá partnerská, rodičovská alebo to, ako sa správam k iným ľuďom a priateľom. Som zamilovaná, môj manažér Marián Kavulič je aj môj partner, ale nejako to nezvyknem rozoberať v médiách."

Na podujatí Eurovision Song Contest 2010 ste mali oblečený veľmi zaujímavý a extravagantný kostým. Natíska sa preto otázka, aký je váš súkromný šatník, tiež tak nápadný?

" Nie, kdeže. Tento kostým bol divadelný. Aká som v živote, tak sa aj obliekam, teda jednoducho. Nenosím veľa bižutérie a také tie všelijaké čačky. Mám rada jednoduché farby, jednofarebné tričká. Páčia sa mi topánky na vysokých podpätkoch, vyzerajú dobre, ale obúvam si ich len na predstavenie."

Piesne vám textuje Kamil Peteraj, ktorý je niekto, osobnosť, pojem, čo sa týka slovenskej kultúry. Ako sa vám podarilo získať si ho?

" Dokončovala som prvý album, mala som ešte jednu pesničku, ku ktorej nebol text. Bola to skladba Ešte váham. Môj predošlý vydavateľ mi povedal, že bez tej pesničky nevydá album, tak oslovil Kamila Peteraja. Bez toho, aby sme sa stretli, napísal k tomu text, ja som mu to zaspievala. Páčilo sa mu to a dohodli sme si osobné stretnutie, odvtedy spolupracujeme.

Ako vám to teda spolu funguje?

" Spolupracuje sa mi s ním veľmi dobre. Bolo to čosi neuveriteľné, keď som sa dozvedela, že je s nami ochotný spolupracovať. Dodnes si spomínam na ten úžasný pocit, ktorý som mala, keď som v ruke držala jeho texty. Potom sme si telefonovali, radil mi, pomáhal pri speve, je vynikajuci básnik a hlavne človek. Opäť mi otextoval všetky piesne na treťom albume a hudbu mi zložil Martin Kavulič."

Vyhovujú vám jeho texty? Predsa len, vy máte len ešte 23 rokov, on je skúsený pán, jeho vnímanie sveta aj lásky je preto asi iné.

" On ako básnik napíše tému, ja ako interpret nemám problém stotožniť sa s textami. Niekedy diskutujeme, radím sa s ním, pýtam sa ho, ako myslel v texte to a to. Ide to. Píše mi texty, ktoré využijem hneď, ale aj také, ktoré sa mi budú hodiť o päť rokov."

Účinkujete aj v klipe k vašej pesničke Pri oltári. Aká to bola pre vás skúsenosť?

" Ako vyštudovaná herečka som nehrala v divadle, herectvo som využila práve pri videoklipe. Pesnička je síce o sklamaní v láske, ale aj o veľkej nádeji. Preto to bola pre mňa veľká výzva."

V rádiách síce počuť vaše pesničky, v televízií vás však nevidieť. Televízna obrazovka však ako fenomén dnešnej doby formuje vkus ľudí.

" V televízii je veľmi málo priestoru. Škoda, že v programoch nie sú nejaké hitparády a relácie, v ktorých by sa dalo spievať. Je mi to určite ľúto, ale verím, že sa to zmení."

Ste už známa, máte na svojom konte aj hity, cítite sa byť populárnou, máte nebodaj aj hviezdne maniere?

" Hviezdne maniere nemám. Pýta sa na to veľa ľudí, že ako to zvládam, ja to tak ale nevnímam. Robím to, čo ma baví, pokladám to za šťastie. Viem, že je to iná práca ako bežné povolanie. Má to aj negatívne aj pozitívne stránky. Ľudia ma spoznávajú, prihovárajú sa mi, zatiaľ mám len také milé skúsenosti."

Medzi vaše prvé hity patrí aj pieseň od Beáty Dubasovej s názvom Vráť mi tie hviezdy. Fanúšikovia však nie vždy hodnotia preberané skladby pozitívne.

" Odozvy na pieseň boli veľmi dobré. Bol to veľký boom, vlastne vtedy ma začali ľudia vnímať. Ale bol to len začiatok. Spomínam na to obdobie rada a rada tú pesničku aj spievam, aj keď to nie je moja pieseň. S Beátou sa nepoznám. Má pekné pesničky, takže asi s tým počíta, že ich niekto ešte prespieva."

Na Eurovision Song Contest 2010 v nórskom Oslo slovenský moderátor podotkol, že interpreti by mali zvážiť aj spievanie v anglickom jazyku. Čo vy na to?

" Nie, nemám prečo prejsť na angličtinu, slovenčina je veľmi pekná. Veľa interpretov sa utieka k angličtine, je to každého vec. Myslím si však, že by sme mali podporovať slovenskú kultúru. Pesničky spievané po anglicky, to akoby bol odklon. Tiež som v detstve rada počúvala anglické a americké pesničky, ale nenapadlo ma spievať anglicky. Spievať Kamilove pesničky je radosť, postupne sa zdokonaľujem."

Ako ste vy relaxovali v lete?

" Skladali sme nové piesne, extra oddych som nemala. Koncom augusta som strávila pár dní pri mori v Chorvátsku."

Neprehliadnite tiež

Košičanka stratila v Burgase doklady. Pas jej doručili lietadlom

Do Bulharska letela za dcérou. Nemohla do krajiny ani späť na Slovensko.

Budova v centre Humenného je zaujímavá, kraj ju nepotrebuje

Mestskí poslanci sa vyslovili za kúpu budovy bývalej materskej školy.

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.

KOMENTÁRE

Američania sa boja, že sa ich krajina čoraz viac podobá Rusku

Liberálnu Ameriku neznepokojuje obava, že Rusko bude riadiť svet.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 2. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 3. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 4. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 10. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 1. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 2. Študenti stredných a vysokých škôl môžu získať na účet 1000€
 3. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 4. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 5. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 6. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 7. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 8. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 9. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 10. Leto nekončí!
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 120
 2. Ako sme jazdili v socializme 2 136
 3. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 1 922
 4. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 1 903
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 825
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 341
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 283
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 209
 9. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 132
 10. Leto nekončí! 775

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop