Ruské, či vtedy ešte sovietske automobily boli počas "socíku" bežným zjavom na našich cestách. Mnohí motoristi ešte ani dnes nedajú dopustiť na svoje lady či žigulíky rôznych verzií, na ktoré sa muselo čakať v poradovníku. Stredné partajné kádre na úrovni okresov či krajov sa obvykle vozili na čiernych volgách, ktoré sú dnes cenené mnohými zberateľmi automobilových veteránov. No a naši najvyšší súdruhovia sa vozili na reprezentačných limuzínach značky ZIl, ZIS či Čajka.
Dnes si akú-takú pozíciu spomedzi pôvodných ruských automobiliek zachováva len Avtovaz (v ňom má podiel aliancia Renault-Nissan), pričom na značnej časti ruskej automobilovej produkcii (vlani to bolo 1,1 milióna áut) sa podieľajú montážne závody rôznych zahraničných automobiliek (vrátane českej Škody). Z času na čas sa však v Rusku objaví úplne nová automobilka, ktorá verí v úspech.
Nová firma Yo-Auto
Jednou z nich je spoločnosť a trochu kurióznym názvom Yo-Auto (v doslovnom prepise z ruštiny do latinky by to bolo Ë-Avto, pričom ruské ë sa číta jo). Táto firma je spoločným podnikom výrobcu nákladných automobilov Jarovit (v zahraničí obvykle prepisovaného ako Yarovit) a investičnej skupiny Onexim, ktorú vlastní ruský miliardár Michail Prochorov.
Premiéra vo Frankfurte
Spoločnosť Yo-Auto sa svojimi produktmi, ktorým nechýba originalita, svetovej motoristickej verejnosti predstavila na nedávnom frankfurtskom autosalóne. Najväčšiu pozornosť v stánku spomenutej firmy vzbudzoval koncepčný automobil Yo-Concept. Z tejto štúdie nebude odvodený sériový model, ale má naznačovať štylistické línie a črty, ktorými sa budú vyznačovať budúce modely Yo-Auto.
Originálne posuvné dvere
Najzaujímavejším prvkom tejto štúdie sú posuvné dvere originálnej koncepcie. Tieto dvere sa vysúvajú dozadu šikmo nahor, pričom prechádzajú popod zadný bočný panel a vyjdú nad zadnou časťou vozidla, kde sa ich konce prekrížia. Žiadne technické údaje o tejto štúdii však neboli zverejnené. Podľa niektorých dohadov má vozidlo hybridný hnací systém, pozostávajúci z elektromotora a spaľovacieho motora, ktorý však slúži (podobne ako vo vozidle Opel Ampera) len na dobíjanie akumulátorov.
Crossover pôjde do série
Na sériovú výrobu je už určené druhé vozidlo, ktoré vo Frankfurte predstavila nová ruská automobilka. Ide o vozidlo, ktoré je pracovne označené Yo-Crossover (alebo ë-crossover) a ktoré má pohon všetkých kolies a zvýšenú svetlosť podvozka (210 mm). Na pohon tohto vozidla slúži bližšie nešpecifikovaný spaľovací motor, ktorý môže spaľovať benzín i zemný plyn. S obomi plnými nádržami by malo vozidlo prejsť až 700 kilometrov.
Nový závod v St. Petersburgu
Plánovaný ruský crossover je dlhý 401 cm a jeho maximálna rýchlosť je 130 km/h. Od tohto modelu je odvodené dodávkové vozidlo s označením Yo-Fourgon, ktoré tiež malo premiéru vo Frankfurte. Firma Yo-Auto stavia v blízkosti St. Petersburgu svoj výrobný závod, v ktorom by sa výroba mala začať v druhej polovici budúceho roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.