Korzár logo Korzár
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
AGENTI HOKEJISTOV HC LEV POPRAD TVRDIA, ŽE SI HRÁČI SLOVENSKÉ ŠVAJČIARSKO DOSÝTOSTI UŽÍVAJÚ

Kapitán Bartečko nie je čierna mora

Hovorili o nej, že je to krajina neobmedzených možností… Hovorili o nej, že si tam možno splniť každý sen… Stačí len naozaj chcieť. Áno, reč je o Amerike, kde na začiatku minulého storočia húfne emigrovali tisícky Slovákov.

Josef Řezníček priviedol do Popradu veľkú hviezdu, kapitána Ľ. Bartečka.Josef Řezníček priviedol do Popradu veľkú hviezdu, kapitána Ľ. Bartečka. (Zdroj: M. Kristýnek)

Vidina materiálneho blahobytu dohnala o niekoľko desiatok rokov pozdejšie k hromadnému exodu za Atlantický oceán i hokejistov z bývalých socialistických zemí. Kanadsko-americká NHL bola pre ich športové kariéry akýmsi antickým Olympom. Lenže príležitosti, ktorými se kedysi honosila len Amerika, už patria minulosti. Na športovej scéne se objavil ďalší fenomén – zámožné Rusko. A to nechce v ničom zaostať pozadu, naviac v národnom športe, v hokeji.

Oligarchovia z Východu vytvorili Kontinentálnu hokejovú ligu a vzali medzi seba prvého pioniera zo Západu. Po dlhších peripetiách sa ním stal klub HC LEV Poprad. Paradoxne však dlho nemal kto jeho dresy obliekať.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako sa tvorí tím?

Zákulisie popradského tímu sa razom zmenilo v cvrlikajúcu burzu. Hráčske agentúry začali ponúkať, licitovať, navyšovať, ustupovať… Tou najsilnejšou z nich bola Global Management Group Jiřího Hamala s licenciou agenta NHL, ktorý na hráčskom trhu pôsobí viac ako dvadsať rokov. Popradskému Levovi dodala desať hokejistov, vrátane kapitána Ľuboša Bartečka. Medzi jej chránencov patrí tiež ďalší velikán slovenského hokeja, Miroslav Šatan. Vďaka Globalu reprezentujú dres Leva tiež Branislav Mezei, Rastislav Špirka, Rudolf Huna, Jaroslav Kristek, ale tiež Švédi Emil Lundberg, Karl Fabricius, alebo Kanaďan Dan Da Silva. A bola to pre Poprad naozaj hamletovská otázka „Byť či nebyť?“, priznávajú zhodne agenti z okruhu Jiřího Hamalu, bývalí hokejoví reprezentanti Josef Řezníček, Vladimír Hudáček a ich kolega Michael Leimberger. „Vytvoriť nové mužstvo je práca nesmierne zaujímavá, ale verte, že i pomerne vyčerpávajúca. Hlavné je mať dobrú kostru, do ktorej dosadzujete ako do mozaiky,“ zhoduje sa trojica agentov. Vybudovať konkurencieschopný mančaft pre prestížnu KHL bol pre všetkých naozaj zaťažkávajúcou skúškou. Mužstvo sa tvorí v spolupráci s trenérom a jeho slovo je dosť zásadné. Z odporučenej ponuky hráčov vyberá kouč jedincov, ktorých napríklad už v minulosti trénoval a teda ich dobre pozná, bokom nezostávajú ani charakterové vlastnosti hokejistov. ,,Čo by bol Radimovi Rulíkovi platný taký špičkový hráč, ktorý by ale na seba strhával všetku pozornosť a nechcel by sa podriadiť kolektívu?,“ pýta sa Řezníček, ktorý odohral viac ako tisíc zápasov v českej najvyššej hokejovej súťaži. Takí hokejisti bývajú neskôr väčšinou na obtiaž… ,,Povedal by som, že morálka v tíme je skutočne vysoká. Viem to napríklad aj od masérov, ktorí sú s hokejistami niekoľko hodín denne. Žiadnemu z chlapcov spočiatku nevadilo, že im cez šatňu prechádza murár s fúrikom, že zázemie nového klubu rozhodne nepatrilo k výstavným. Chápali všetky ťažkosti a dokázali sa cez ne preniesť ako nováčkovia, ktorí netrpezlivo čakajú na svoju prvú šancu. To nemyslím v zlom. A prostredie v Poprade? Chlapci sa smejú a hovoria, veď tu je to ako vo Švajčiarsku,“ hovorí úprimne Řezníček.

Skryť Vypnúť reklamu

Prebaľovanie má svoje medze

Medzi hokejistami popradského Leva nájdete okrem Slovákov a Čechov tiež Škandinávcov, alebo hráčov zo zámoria. Hlavne tí sú z kanadsko-americkej ligy zvyknutí na odlišné platobné podmienky. V Amerike dostávajú totiž čistý plat, zatiaľ čo v Poprade hrubú mzdu a musia sa o väčšinu záležitostí postarať sami, respektíve prostredníctvom agenta. ,,Zámorskí hokejisti majú pod kožou dokonalejší servis, kde sa im agent stará skutočne takmer o všetko, vrátane zháňania bývania, poistiek a podobne. My ich tu preto tiež nenechávame napospas a pomáhame im riešiť akékoľvek problémy. Len čo im však chodia peniaze pravidelne na účet, nemajú dôvod k zásadnej nespokojnosti,“ hovorí Michael Leimberger. Neznalí se môžu domnievať, že agenta, ktorý je akýmsi prostredníkom medzi hráčom a klubom, skutočne zaujíma len peňažná výška zmluvy a s ňou spojená päťpercentná provízia v jeho prospech. Ale to je veľký omyl. Aj keď je nutné priznať, že práve peniaze koľkokrát urobia povestné –šup- a z takmer zjednaného kontraktu je totálny krach“ Len čo, ľudovo povedané, lanárite hráča, musíte mu ponúknuť komplexnú ponuku. To znamená nielen herné podmienky, ale i to, kde bude bývať, či bude mať k dispozícii klubové auto, ako ďaleko je to do materskej škôlky, alebo školy pre jeho deti, ako môže vo voľných chvíľach tráviť voľný čas. Keď toto všetko sedí a nedohodnete sa na peniazoch, je to zlé, rovnako ako v opačnom prípade. Jednania krachnú ako na burze,“ doplňuje Vladimír Hudáček, z trojice kolegov azda najskúsenejší, aspoň pokiaľ ide o znalosť ruského hokejového trhu. V ich kluboch sa ako gólman a tréner pohyboval šesť rokov. Pozná dobre ruskú povahu a pre Korzár pochopiteľne poodhalil zámery vedenia Kontinentálnej ligy. „Keď si Rusi niečo zaumienia, väčšinou to dosiahnu a následne chcú mať všetko pod kontrolou. Pre slovenských hráčov je veľkou výhodou, že ich majú Rusi radi, protože sa s nimi dobre dorozumejú, hokejisti sa dokážu rýchle prispôsobiť a nie sú s nimi žiadne ďalšie problémy. Na to by malo byť Slovensko hrdé. Rozhodne nepotrebujú prebaľovať. V každom prípade je tá naša práca zamestnaním, od bežných formalít až k hokejistovej duši,“ rozpráva Hudáček.

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ čo v NHL je bežné, že verejnosť vie koľko hokejisti zarábajú, KHL v tomto zahmlieva. Tímy zverejňujú maximálne výšku rozpočtov klubov, popradský sa pohybuje okolo 13 – 14 miliónov eur a patrí k najchudobnejším. V minulej sezóne mohlo na platy hráčov KHL odísť z účtu klubov maximálne 700 miliónov rubľov, v tohtoročnej môžu mecenáši vydať na mzdy až 900 miliónov rubľov. Spodný limit, ktorý kluby musia vynaložiť na platy hráčov, je 250 miliónov rubľov. Aj keď sa platový strop v KHL zdvihol, naďalej bude za svojím zámorským rivalom - NHL, zaostávať. Tam môžu kluby na platy hráčov dať 59,4 milióna dolárov. Výhodou pro hokejistov je však fakt, že z ruskej výplaty im po zdanení ostane osemdesiat percent zisku, zatiaľ čo za Atlantikom zhruba polovica. „V Rusku si ľudia zarobia okolo desať až pätnásťtisíc rubľov a zverejniť v tejto atmosfére platy hokejistov by asi nebolo to nejlepšie,“ mieni Hudáček.

Zariaď mi Rusko, žiadajú

Záujem o angažmán v Rusku stále stúpa a majitelia klubu sú si toho vedomí. Súčasnosť dáva za pravdu nedávno zosnulému vyhlásenému agentovi Jaromírovi Henyšovi (objavil víťaza vlaňajšieho Stanley Cupu Zdena Cháru a v jeho stajni bol aj gólman Dominik Hašek), ktorý svojho času vyhlásil: „Teraz sa Rusom všetci smejeme, ale stačí, aby sa odtiaľ vrátil jeden náš hokejista a povedal kamarátom – super, bežte tam – a uvidíte, čo sa bude diať.“ Henyš mal pravdu. Tým úplne prvým bol olympijský víťaz z Nagana, útočník Pavel Patera. Do hokejovej veľmoci začali hráči a tréneri skutočne utekať ako kedysi zlatokopi na Aljašku. Exkluzívne ponuky Omska využil jeden z najlepších hokejistov svetovej histórie Jaromír Jágr, dres Dynama Moskva obliekal Miroslav Šatan. Mimo iného, jeho návrat do KHL je stále veľmi pravdepodobný. Aspoň si to myslia zástupcovia jeho agentúry. „U Mira sa skrátka ešte stále nestretla ponuka s dopytom. Jeho záujem o ruskú ligu naďalej trvá,“ vysvetľuje M. Leimberger, ktorý Šatana veľmi dobre pozná.

Rusi držia napchatú peňaženku, ale platiť budú skutočne len tých najlepších. Nechcú z KHL spraviť len odbytisko hráčov, o ktorých NHL už nestojí, alebo ich nechce patrične finančne odmeniť. „Majú záujem o reprezentantov, o talenty, ktoré sa pravidelne objavujú na medzinárodných turnajoch a sú jednoducho vidieť. I pre nás agentov je Rusko veľká výzva. Musíme si ale tiež chtiac nechtiac priznať, že v NHL o mladých hokejistov z našich končín už nie je až taký veľký záujem, draft ide takmer okolo nich, ale tí nadaní chlapci chcú hrať, niekde sa posunúť a pochopiteľne si i zarobiť. Pokiaľ sa im bude v mladých reprezentačných výberoch dariť a Slováci budú mať skutočne za dva tri roky v nároďáku výborných juniorov, majú u Rusov veľkú šancu,“ odhaduje budúcnosť Řezníček. V Kontinentálnej lige je zas počet cudzincov limitovaný kvótou piatich hráčov, ale i to sa môže časom zmeniť. „Pokiaľ budú Rusi niekoho naozaj chcieť, kúpia si ho.“

KHL je rozpínavou ligou a vo svojich snahách je ako buldozér likvidujúci trosky zboreného mesta. Jedným z veľkorysých plánov východných investorov je i vlastná juniorska liga, vlastne akési farmy – viď popradskí vlci, kde by si vychovávali odchovancov pre KHL. Bývalý obranca Řezníček hral niekoľko sezón v Karlových Varoch, kde žije zámožná ruská komunita a Korzáru potvrdil, že hokejoví magnáti chcú opäť dobyť i Berlín. „Práve tam by mal vzniknúť ďalší tím KHL a veľmi vážne sa uvažuje aj o talianskom Miláne.“

Poprad hrá za Slovensko

Počiatočná opatrnosť a azda i nedôvera v úspech popradského Leva v súbojoch v Kontinentálnej lige dostala rýchle krátky koniec. Štadión je pravidelne vypredaný a hlavne po skvelom víťazstve nad Dynamom Moskva sa Lev stal tým najmilším zvieratkom Tatrancov… ,,Fanúškovia možno ani to víťazstvo nedocenili, veď Poprad hrá za celé Slovensko. Dynamo je v Rusku skutočný kult. Ak by som to mal prirovnať k futbalu, tak pre Rusov je Dynamo niečo ako pre Angličanov Chelsea, alebo pre Talianov AC Miláno. Chlapci zabrali a získali veľký rešpekt v celej súťaži,“ tvrdí Hudáček. Razom akoby zavreli zverenci trénera Radima Rulíka ústa všetkým kritikom, ktorí ich spočiatku častovali poznámkami, že po ľade korčuľujú len rekreačne. Tím, spočiatku limitovaný nezohranosťou a psychicky poznamenaný leteckou tragédiou tímu Jaroslavle, odohral v minulej sérii kvalitné zápasy a získal u divákov veľkú podporu.

„Už o tom bola reč. Začiatky nie sú nikde jednoduché, chlapci sa nepoznali a do toho všetkého sa premietalo i to letecké nešťastie. Aj keď medzi niektorými zahraničnými hokejistami padli slová o tom, že uvažují o odchode z klubov, tu sa nič podobné nedialo. Chlapci sa aj cez toto nešťastie psychicky preniesli, ale nemôžem poprieť, že v nich bolesť a smútok stále nie sú. Domnievam sa, že pred Rusmi je ešte v tomto ohľade veľa práce. Nejde len o to nakúpiť nové lietadlá, ale o celú leteckú logistiku. V Rusku som hral niekoľko rokov a keď si spomeniem na naše cestovanie, naozaj sa ešte teraz trasiem od hrôzy,“ spomína Hudáček. Podľa neho je teraz na Východe v letectve situácia asi taká, ako keď si kúpite nové luxusné auto, ale jazdíte s ním namiesto po diaľnici, po hrboľatej poľnej ceste. „To auto aj tak rýchle odrovnáte,“ krúti hlavou reprezentačný gólman.

Kapitánova misia (ne)splnená

Veľkou morálkou oporou musel byť práve v tragických septembrových dňoch kapitán tímu Ľuboš Bartečko, ktorý kdysi v Poprade zbieral prvé hokejové ostrohy. Útočník so skúsenosťami z NHL by si veľmi prial, aby sa hneď v premiérovej sezóne dočkal Lev vytúžených brán play–off. Jeho angažovanie pre mužstvo Leva považujú agenti Řezníček a spol. za zásadné. „Ľuboš je veľmi charakterný človek a s Popradom je spojený. V ňom sa jednoducho snúbi všetko, čo by mal kapitán mať a naviac, miestni fanúšikovia ho výborne poznajú. A to bolo pri získaní sympatií pre úplne nový tím, veľmi podstatné. Už jeho samotná postava, pri všetkom rešpekte k ostatným spoluhráčom, pritiahne mnoho domácich priaznivcov. Sme samozrejme veľmi radi, že s nami spolupracuje,“ mieni o reprezentantovi Slovenska v agentúre Global.

Bartečko je vynikajúci športovec a aj keď jeho popradská misia ešte zďaleka nie je splnená, nevystupuje v požiadavkoch pre Global Sport Management ako napríklad Jaromír Jágr. O hviezde Philadelphie Flyers povedal Josef Řezníček doslova, že musí byť pre niektoré kluby čiernou morou. ,,Kdeže, to u Ľuboša neplatí, ale nevysvetľujte si to tak, že Jardu Jágra kritizujem. To nie. Mať Jágra v agentúre, to musí byť niekedy doslova peklo,“ rozpráva bývalý hráč. Prečo? V KHL už sa pre Jágra nenašiel tím ako Omsk, ktorý by všetku hru postavil len na ňom a preto Jágr balil kufre späť do NHL, kde sa chce opäť zapísať ako rekordman do historických štatistík. „Rokovania s hráčmi ako je Jágr sú veľmi, veľmi dlhé a zložité. U takých proste neviete, či kontrakt kazí tréner, dvaja spoluhráči v prvej lajne, gólman, peniaze alebo len špatné podnebie… V jeho prípade to nebolo tak, že by sa oň preťahovalo desať klubov a licitovali. V hre zostala len Philadelphia, ktorá s Jágrom našla kompromis,“ dodal Jágrov bývalý kolega Josef Řezníček.

Trojica agentov prežila so svojimi desiatimi hráčmi pod Tatrami štyri dni a určite nestrávili dni len hraním golfu a túrami po horských velikánoch.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 6. Pomáhajte čítaním
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 3. Pomáhajte čítaním
 4. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 5. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 7. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 8. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 28 684
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 394
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 283
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 913
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 858
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 762
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 400
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 005
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 806
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 810
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Finančník s pyramídovou hrou sa chcel dostať z väzby, rozmyslel si to

Dávid Gedeon bude na slobode najskôr v januári 2021.

Dávid Gedeon. Z väzby sa dostane najskôr na budúci rok v januári.

Časť hradieb v Kežmarku je v zlom stave. Ľudia sa boja úrazu

Vlastníci múr zabezpečili, pamiatkari zásahy nepovolili.

Mestský múr na Baštovej ulici v Kežmarku.

Do piatich rokov by mohol byť humenský park pri kaštieli ukážkový

Po parku sme sa prešli s mestskou odborníčkou na verejnú zeleň.

Františka Mudra v parku pri dube, ktorý vyschol a do novembra ho zrežú.
Rozhovor

Študuje astrofyziku. Pri zatmení Slnka v Čile sa jeho predstavy zrútili

Na Slovensko sa musia vrátiť šikovní ľudia a nakopnúť to tu.

Marko Mesarč sa zúčastnil expedície v Čile, kde pozoroval úplné zatmenie Slnka.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Koronavírus: V štyroch nemocniciach Žilinského kraja sú covidové oddelenia plné (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 45 155. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Ilustračná fotografia.
Podcast Dobré Ráno.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.

Peter Tkačenko

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop