Drukuje Katke, do Londýna ako diváčka

Kontrola. I. Petnuchová sa pozrela na hodinky, aby zistila, či bola rýchla alebo pomalšia. (Autor: veja)
Sportnet|20. okt 2011 o 00:00

Tri razy po sebe sa stala majsterkou Slovenska medzi ženami. To všetko vďaka tomu, že dominovala v rokoch 2008, 2009 a 2010 na trati Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach.

KOŠICE. Tri razy po sebe sa stala majsterkou Slovenska medzi ženami. To všetko vďaka tomu, že dominovala v rokoch 2008, 2009 a 2010 na trati Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. V uplynulom 88. ročníku v tejto kategórii absentovala, mnohí si mysleli, že vôbec neprišla. Napokon sa objavila v cieli skôr než sa skončil maratón. Dôvod bol prozaický – Ingrid Petnuchová si vybrala tentoraz polmaratónsku vzdialenosť.

Vavríny tentoraz nebrala

„Uprednostnila som kratšiu trasu,“ usmiala sa v cieli stredoškolská učiteľka. Do Košíc neprišla sama. Ako tradične ju sprevádzal manžel, ktorý je jej koučom, ale i otec a tiež brat (ten bol účastníkom štafety). Skúsená bežkyňa sa oproti zvyklosti nepostavila na stupeň víťazov. Kvôli vavrínom však nezápolila, hoci si na tejto akcii na ne zvykla. „Pred štyrmi rokmi som tiež v Košiciach štartovala v polmaratóne a skončila som vtedy tretia. Dnes mi táto pozícia tesne ušla,“ vyznala sa z prvých pocitov sympatická bežkyňa, ktorá obsadila 4. priečku. Opáčili sme ju, že fanúšikovia očakávali, že sa pokúsi „vyprovokovať“ Katku Berešovú k dobrému času tým, že bude jej súperkou na maratónskej dištancii. „Už vlani som povedala, že také ambície nemám a treba dať priestor mladším, perspektívnym dievčatám. Katka má určite nádej na dosiahnutie cieľa, budem jej držať palce. Mňa to do Londýna ťahá iba ako diváčku.“

Nabehané kilometre chýbali

V tomto roku nemala v nohách patričné objemy. Do Košíc išla iba preto, že MMM je jej srdcovkou a má to z domu blízko. „Chcela som si urobiť ďalšiu čiarku v kariére.“ Ingrid priznala, že trošku stratila rýchlosť, keďže predtým bola dlhší čas orientovaná na 42 195 metrov, čo sa prejavilo na kratšej vzdialenosti. Okrem toho v lete netrénovala, keďže bola na študijnom pobyte v zahraničí a tam nemala priestor na pravidelnú bežeckú prípravu. Jej výkon na MMM bol výsledkom tréningu, ktorý trval ani nie päť týždňov. „Keby som mala viac času, tak pobežím maratón,“ prezradila pretekárka, ktorá má osobák v polmaratóne 1:21:20 (za ním výrazne tentoraz zaostala). „Na jar v Bratislave, kde som bežala maratón, som na tejto vzdialenosti mala lepší čas,“ povzdychla si východniarka, ktorú vraj v klube prehovárali, aby v Košiciach predsa len oprobovala maratón. Vraj ani čas 3:15 nie je hrôza. „Nemá význam trápiť sa, keď nabehané kilometre chýbajú. Aj v polmaratóne som sa dosť vyšťavila. Unavená som natoľko, ako pri celom maratóne. Nevylučujem však, že na jar už budem znovu súťažiť na klasickej trati,“ rozlúčila sa I. Petnuchová.