Korzár logo Korzár

Boli Guliverom východu, ale priemysel mali liliputánsky

Košice na konci 19. a na začiatku 20. storočia boli významným centrom východného Slovenska, aj keď nenapredovali v spriemyselňovaní výroby takým tempom ako iné krajiny a hospodársky zaostávali aj v rámci Uhorska.

Prvá košická likérka. V priestoroch na začiatku Južnej triedy Adler a Gold (viditeľný je názov firmy) vyrábali povestný paprikový likér.Prvá košická likérka. V priestoroch na začiatku Južnej triedy Adler a Gold (viditeľný je názov firmy) vyrábali povestný paprikový likér. (Zdroj: archív autorky)

To však neznamenalo, že tamojší výrobcovia nemali prvenstvá, a že sa ich produkcia nedostala do povedomia aj v zahraničí.

Sláva mesta ako niekdajšej križovatky obchodných ciest vošla navždy do histórie. Košice zostali naďalej Guliverom medzi ostatnými mestami, no ich priemysel bol liliputánsky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Necelé jedno percento

V roku 1910 bolo v meste iba 34 (!) priemyselných podnikov, zamestnávajúcich 3 230 ľudí, čo bolo žalostne málo a to sa továrenský priemysel považoval za stabilizovaný.

Na porovnanie: v Uhorsku bolo v tom istom roku 3 335 priemyselných podnikov, v ktorých pracovalo 370–tisíc ľudí, teda košická realita predstavovala z toho necelé 1 percento. Okrem 5 košických podnikov zo spomenutých 34, ostatných 29 zamestnávalo priemerne po 30–40 pracovníkov. Tými piatimi veľkými bola Tabaková továreň s tisíc pracovníkmi, väčšinou ženami, Franckova továreň na kávoviny so 400 zamestnancami, dve strojárne a tehelne, každá mala nad sto pracovníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Viedlo potravinárstvo

Prvé sa začalo v meste spriemyselňovať potravinárstvo a v ňom zavádzať nové výrobné odvetvia ako napr. prvá škrobáreň v Uhorsku, ktorá získala za vynikajúcu kvalitu škrobu striebornú medailu na poľnohospodárskej výstave v Nyíregyháze. Z ďalších to bol dextrín, zemiakový sirup, moderný liehovar, zdravotné likéry, prvá výrobňa lisovaného droždia v Uhorsku (dovtedy sa dovážalo z Rakúska), kukuričná krupica (dovtedy si ju mleli doma na kamenných mlynčekoch či žarnovoch ako v stredoveku). Potravinársky priemysel mal prvenstvo aj v počte zamestnaných ľudí.

Na druhom mieste bol strojársky a na treťom stavebný priemysel. Podľa štatistík obchodnej a priemyselnej komory v priemysle bol zamestnaný takmer rovnaký počet žien ako mužov. Okrem Tabakovej továrne sa využívala takmer výlučne práca žien v Továrni na pančuchy a pletené výrobky A. J. Sipossa, kde boli tkáčske dielne na vtedajšej Moldavskej, dnes Štúrovej ulici, tiež v chemickej čistiarni a farbiarni, kde bola aj krajčírska dielňa na opravu bielizne a úpravu odevov, ako aj zásielková služba nielen pre zákazníkov východného Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Priemyselná zóna

Koncom 19. a na začiatku 20. storočia neboli ešte Košice tak zastavané. Vtedy sa mesto rozprestieralo na území terajšieho Starého Mesta. Vtedajšia Moldavská, dnes Štúrova ulica, bola vtedy priemyselnou zónou. Na nej bol pivovar J. Lepesch a synovia i Sladovňa Bauernebl a syn. Bol tam tiež cukrovar, Továreň na pančuchy a pletený tovar Andora J. Sipossa. Vyrábal v nej kvalitný pletený tovar a ponožky, čo prekonali importované rakúske, ktorými bol zaplavený uhorský trh. V tkáčskej škole, ktorú Siposs zriadil vo svojej továrni v bývalom cukrovare, boli vzorové dielne Spolku remeselného vzdelávania. Ich výrobky pravidelne vystavovali, čo bolo v Košiciach novinkou, ktorá sa stretla so záujmom verejnosti o túto produkciu.

Na Moldavskej bol jeden podnik vedľa druhého , ako Strojáreň a zlievareň K. Poledňák, na čísle 16 Košická parná továreň na škrob a lepidlo Ungár Jonáš a syn, na čísle 12 bola továreň na nábytok J. Sztudinku, na čísle 6 bola likérka bratov Kohnovcov. Druhá likérka A. Adler a G. Gold bola na začiatku Južnej triedy. Na Moldavskej ceste boli dve tehelne – dnes na ich mieste stoja paneláky – tehelňu tam mala Hornouhorská stavebná spoločnosť a keramickú továreň známy košický podnikateľ a staviteľ Peter Jakab, ktorý si postavil palác, známy ako Jakabov, na Mlynskej ulici.

SkryťVypnúť reklamu

Čo všetko vzal čas

Po bývalej priemyselnej zóne niet ani stopy. Čas vzal aj ďalšie z tovární. Sviečky a mydlo vyrábali bratia Pocsatkovci a Friedman vo svojej Hornouhorskej továrni na sviečky a mydlo na dnešnej ulici Pri bitúnku, vtedajšej Vojtešskej. Budovy rakúskej firmy Synovia Henrika Francka, známej ako Franckova továreň na kávoviny, stáli na Peštiankej ceste, dnes Južnej triede. Svojou ročnou výrobou pokryla spotrebu v celom Uhorsku a vyvážala aj do zahraničia. Podaril sa jej husársky kúsok – stala sa dodávateľom kávovín pre cisársku a kráľovskú armádu, ktorá od začiatku 20. storočia začala piť na raňajky bielu kávu z Franckových kávovín, vyrobených v Košiciach.

Rovnako úspešné boli obidve likérky. Adler a Gold, ktorí založili prvú košickú továreň na likéry v roku 1898, vyrábali európsku špecialitu – paprikový likér, ktorý získaval medaily na výstavách v Rakúsku, Uhorsku, Taliansku, Francúzsku, Rumunsku, Španielsku a likérka získala v roku 1898 aj titul Kráľovský dodávateľ pre srbský kráľovský dvor, lebo paprikový likér si obľúbil kráľ Alexander. Druhý titul Rakúsko-uhorský cisársky a kráľovský dvorný dodávateľ udelili likérke v roku 1900. Bratia Kohnovci sa stali známi kvalitným koňakom, vyhľadávaným v Rakúsku aj Uhorsku v najlepších reštauráciach. Mal ochrannú známku s erbom grófa Csákyho.
Moderný liehovar L. Ungár úč. spol., v ktorom sa vyrábalo aj lisované droždie pre celé Uhorsko, bol na Južnej triede .

Vyhľadávaný bol železný nábytok aj výrobky z drôteného pletiva. Vyrábal ich E. G. Dalaval na dnešnej Masarykovej ulici, kde po továrni nezostala žiadna stopa. Tam bola aj Bradovkova čistiareň.

Enormný záujem o kože

Nesmieme zabudnúť na továreň na spracovanie kože, ktorej majiteľmi boli bratia Winklerovci, na terajšej Továrenskej ulici v tzv. Mariánskom dvore. Tam bola aj prvá továreň na kameninový riad. Podľa správy zo zasadnutia Obchodnej a priemyselnej komory v Košiciach z roku 1862 záujem o výrobky Winklerovcov desaťnásobne prevýšil výrobné možnosti.

Továreň spracovávala kožu z desiatok tisíc zvierat. Napríklad na podrážky obuvi ročne vyrobili kožu z 5–tisíc volov, hrubšiu topánkovú kožu zo 6–tisíc volov, na jemnejšiu obuv z 10–tisíc volov, na iné výrobky z 3 200 kráv. Spracovávali aj veľké množstvá teľacích, jahňacích a iných kožiek. Jemnejšie kožky odoberala továreň na výrobu rukavíc, ktorá nahradila košických rukavičkárov v malých dielňach. Prvú továreň na rukavice v Košiciach založil Karol Freiberg.

Kontakty na troch kontinentoch

Na rozdiel od výrobných podnikov sa v Košiciach rýchlejšie rozvíja obchod, keď sa premiestňuje z trhovísk do samostatných priestorov v budovách, špecializuje sa a dostáva príslušnú formu, vrátane výkladov. Obchody zásobujú veľkoobchodníci výnosným domácim aj dovážaným tovarom.

Od 80. rokov 19. storočia dosahovali v Košiciach najväčší export a obrat veľkoobchodníci s vínom, koreninami a koloniálnym tovarom. Boli to podnikatelia Beller, Kohlmann, Sakmáry, Zahr, Vizy.

Firma Zahr a Szakmáry, založená v 60. rokoch 19. storočia, bola najväčším podnikom svojho druhu na Slovensku. Mali ju nevlastní bratia z rodiny obchodníkov a v ich tradíciách pokračovali ich potomkovia. Mali neuveriteľne rozsiahle kontakty v Európe, Afrike i Amerike, odkiaľ dokázali zadovážiť pre obchodníkov v Košiciach aj v širokom okolí južné ovocie, kávu, mandle, hrozienka, škoricu, korenie, ale aj cibuľu z Egypta, špeciálne pánske letné klobúky, športové potreby a oblečenie z Ameriky, javorový sirup z Kanady, viaceré druhy rumu z Kuby, karfiol z Talianska, olivy a všetky druhy zeleniny z iných miest Uhorska.

Prvý veľkoobchod s metrážou

V Košiciach vznikol prvý a jediný veľkoobchod s plátnom a metrovým tovarom F. Bródyho. Mal veľkú zásluhu aj na udomácnení modrotlače v spolupráci so slovenskými podomovými obchodníkmi, ktorých presvedčil o vynikajúcej kvalite slovenských výrobkov oproti dovážaným českým, a preto začali nakupovať u neho. Na Orave zriadil vlastnú továreň a pre svoj veľkoobchod v nej vyrábal špeciálne tkaniny z bavlnených vlákien, ktoré dovážal z Ameriky i z Egypta a označoval ich ochrannou známkou s košickým Dómom sv. Alžbety. Predával aj 480 druhov iného tovaru, celý rad textilnej galantérie, šatky z vlny a zefíru, no najmä z kartúnu, bez ktorých sa nezaobišla ani jedna vidiecka žena.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 019
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 923
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 479
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 219
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 654
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 019
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 923
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 479
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 219
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 654
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu