Už samotné jedlo je nosičom energie, bez ktorej by náš organizmus nemohol fungovať. Ďalšia energia je obsiahnutá v benzíne či nafte, ktorou „kŕmime“ našich plechových miláčikov. Ale nie o týchto dvoch druhoch energií bude reč v ďalšom. Budeme sa venovať energiám, ktoré sú nevyhnutné na chod našich domácností a poukážeme na niektoré možnosti ich úspor.
Na všetko treba energiu
V našich domácnostiach, a to bez ohľadu na to, či bývame v rodinnom dome či v bloku, potrebujeme energiu na vykurovanie, svietenie, prípravu jedál (na plynovom či elektrickom sporáku, prípadne v mikrovlnke či v hriankovači alebo v ďalších moderných zariadeniach), na činnosť rozmanitých elektrických a elektronických zariadení a prípravu teplej vody. Tú síce pri bývaní v byte obvykle dostávame z nejakého vzdialeného zdroja, ale príslušnú energiu na ohrev aj tak zaplatíme.
Najviac „zožerie“ vykurovanie
Najviac energie míňame na vykurovanie nášho príbytku. Treba hneď dodať, že aj náklady na zníženie spotreby energie na vykurovanie sú, v porovnaní s nákladmi na zníženie energie na iné účely, najvyššie. Už asi ani netreba spomínať, že tu ide najmä o zníženie únikov tepla stenami a oknami bytu. Tieto úniky sa dajú podstatne znížiť v podstate len zateplením obvodových stien (ak bývate v bloku, samotná jedna domácnosť to ani nemôže urobiť) a výmenou starých okien za moderné okná z nízkym prestupom tepla.
K úsporám prispejú aj nenáročné metódy
Zateplenie i výmena okien sú pritom aj najdrahšie opatrenia na úsporu energie na vykurovanie. Nemali by sme ale zabúdať ani na celkom jednoduché a takpovediac lacné metódy, ktoré svojou troškou prispejú k úspore nákladov na vykurovanie. Tak napríklad zníženie teploty v byte o jeden jediný stupeň môže viesť k zníženiu nákladov o zhruba šesť percent. Veľmi lacným opatrením je inštalácia reflexných fólií na stenu za radiátormi. Takáto fólia odrazí späť do miestnosti až 90 % tepla, ktoré by inak pohltila stena.
V noci „nežiarme“ do vesmíru
To, že radiátory nemajú byť zakryté a nemajú byť pred nimi záclony či závesy, je už všeobecne známe. Čo je ale možno menej známe, je to, že večer už pokojne môžete zatiahnuť záves i stiahnuť žalúzie, pretože tým znížite únik tepla vyžarovaním cez okná (teda nočnému „vykurovaniu“ vesmíru).
Chladnička je „hltač“ energie
Viete, ktorý spotrebič vo vašej domácnosti (pravdepodobne) spotrebuje najviac energie? Je to – možno vás to prekvapí – chladnička. Oplatí sa preto investovať do takej chladničky, ktorá má najnižšiu spotrebu elektrickej energie. Každá chladnička musí byť označená energetickým štítkom, na ktorom je „oznámkovaná“ jej spotreba (najnižšia spotreba je označená písmenom A, najvyššia G). Aj keď chladnička má chladiť, zas to s tým chladením nepreháňajte – teplota v nej nemusí byť nižšia než takých päť-sedem stupňov.
Treba ich úplne vypnúť
Už chronicky je známe, že naša domáca elektronika (televízor, DVD, audiosystém) „žerie“ elektrinu, aj keď je prepnutá do pohotovostného (standby) módu, takže ju treba aspoň na noc úplne vypnúť (najlepšie je, ak sú všetky zariadenia pripojené na jednu zásuvkovú lištu s jediným vypínačom). Až 25 % energie sa dá ušetriť znížením teploty prania v práčke z 90 stupňov na 60 stupňov. Vyváranie a predpieranie je energeticky veľmi náročné, takže tieto programy treba používať skutočne len vtedy, keď je to potrebné.
Netreba veľa vody
Objavili sa aj rady, že pri varení vajec, zemiakov či brokolice nemusia byť tieto produkty úplne prikryté vodou, ale stačí množstvo vody na hrúbku prstu. Za trochu kuriózny možno považovať nápad nechať najprv zovrieť vodu v rýchlovarnej kanvici a potom ju vliať do hrnca na plynovom sporáku (je to vraj energeticky najvýhodnejšie). No, o výmene klasických žiaroviek za úsporné typy sa toho už popísalo veľa, takže výhodnosť takejto výmeny ani netreba zdôrazňovať.
Vhodné sú eko-halogénové žiarovky
Možno menej známe je ale to, že kompaktné žiarivky by sa nemali používať v uzavretých svietidlách (známe „gule“ v bytových jadrách), kde sa ich elektronika môže prehrievať. Tam (ale vlastne všade) sú vhodné menej známe žiarovky typu eko-halogén, ktoré majú asi o tretinu nižšiu spotrebu ako klasické žiarovky. Mimochodom, umývate si zuby dve minúty, ako to odporúčajú zubní lekári? No tak počas tých dvoch minút nenechávajte tiecť prúdom teplú vodu, tiež niečo ušetríte...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.