Skoršie zatvorenie pohotovostí pre dospelých na východe Slovenska, ktoré navrhuje od apríla ministerstvo zdravotníctva, sa nepozdáva pacientom, lekárom ani prevádzkovateľom dopravno-zdravotných služieb.
SOBRANCE. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje od apríla budúceho roka skrátiť ordinačné hodiny niektorých pohotovostných služieb.
Po novom by lekári neboli pacientom k dispozícii do pol ôsmej rána, ale len do desiatej hodiny večer. Po desiatej by so zdravotnými ťažkosťami dochádzali k lekárovi do vzdialenejších miest.
Táto zmena by sa mala dotknúť pohotovosti v Sobranciach, Veľkých Kapušanoch, Gelnici a vo Vysokých Tatrách.
Lekári sú proti
Ministerstvo navrhuje skrátiť ordinačné hodiny pohotovostí, pretože sú málo vyťažené. Lekári, pacienti aj prevádzkovatelia dotknutých pohotovostných služieb to odmietajú. „Nie je to šťastné riešenie,“ uviedla lekárka Alžbeta Zambová, ktorú sme navštívili počas nočnej služby na pohotovosti v Sobranciach. Argument, že pohotovosti sú podľa nej málo vyťažené, neobstojí.
„Minule som mala 15 ľudí za službu. Ale väčšinou je priemer okolo desať ľudí. Obmedziť pohotovosti do desiatej večer nie je najlepšie riešenie. Keď už, tak aspoň do dvanástej. Pacienti chodia najčastejšie medzi ôsmou hodinou večer a polnocou,“ vysvetlila Zambová.
Prevádzkovateľ dopravnej zdravotnej služby a zároveň sanitkár Ľudovít Mihalík potvrdil, že raz je pacientov veľa, inokedy málo. „Ale tak to je so zdravým človeka. Zdravotníctvo nie je firma, ktorá vyrába niečo na páse. My sme tu preto, aby sme poskytli službu pacientom, ak sa im náhle zhorší zdravotný stav, a pritom nie sú v ohrození života, ale potrebujú lekára,“ vysvetlil Mihalík.
Vzdialenosť bude problém
Ministerstvo navrhuje zrušiť v Sobranciach aj sanitku dopravnej zdravotnej služby. K pacientom by do Sobranského okresu dochádzala sanitka až z 25 kilometrov vzdialených Michaloviec. „Ja ako vodič si neviem predstaviť, aby v Michalovciach nemali prácu a aby prišli kvôli jednému pacientovi za Sobrance, aby ho previezli. My chodíme až do Ruskej Bystrej, a to je 27 kilometrov od Sobraniec. Teraz si predstavte, že by museli čakať na sanitku až z Michaloviec. Je to nemysliteľné,“ povedal sanitkár.
Hoci je v Sobranciach aj stanica a sanitka rýchlej lekárskej pomoci, podľa lekárov to stačiť nebude. „Stane sa, že keď zavoláte rýchlu, hneď niekto iný potrebuje pomoc. Dve sanitky v tomto regióne to skôr vykryjú ako jedna,“ uviedla Zambová.
Pocítia to starí ľudia
Navrhované opatrenia sa podľa Mihalíka dotknú starých ľudí, pretože najviac využívajú pohotovosť a často k nim vyrážajú domov so sanitkou.
„Sú onkologickí pacienti, ktorým nepomôžu lieky a volajú nám. Ideme k nim s lekárom, ktorý použije patričnú liečbu, aby zmiernil tú bolesť. Starí ľudia majú zavedené aj katétre a prevážame ich aj na urológiu do Michaloviec. Hoci sa katétre pravidelne vymieňajú po mesiaci, u starších ľudí sa zapchajú jednoducho skôr. Tí ľudia nemôžu vydržať, majú ukrutné bolesti, tak ich potom prevážame, lebo do rána by nevydržali,“ povedal sanitkár. Obmedzenie času pohotovosti sa nepozdáva ani obyvateľom Sobraniec.
Pacienti: Je to na úkor zdravia ľudí
„Bude to na úkor zdravia ľudí. Aby bola pohotovosť po desiatej večer len v Michalovciach, to nepostačí. Okres Sobrance je veľká spádová oblasť,“ uviedla Helena Ciklaminyová zo Sobraniec.
„Ľudia nemajú peniaze, aby si platili autá do Michaloviec. Večer stále autobus nechodí. Pacientmi pohotovostí sú prevažne dôchodcovia, ktorí majú 300 eur na mesiac,“ dodala Zambová.
Do desiatej by podľa návrhu ministerstva mala fungovať aj pohotovosť vo Veľkých Kapušanoch. Po desiatej by mali ľudia dochádzať do Kráľovského Chlmca.
Lekár: LSPP by v Tatrách mala byť
V Tatrách chcú po desiatej večer zrušiť klasickú pohotovosť. Tatranci i lekári sú jednoznačne proti skoršiemu zatvoreniu pohotovosti v Novom Smokovci.
VYSOKÉ TATRY. V prípade akútneho ošetrenia by Tatranci mali dochádzať do štrnásť kilometrov vzdialeného Popradu.
Rozčúlení Tatranci
„Tak to bude psychiatria. Však babky v dôchodku, ktoré sa budú musieť po nociach terigať spojmi, ich prekľajú. Jasné, Tatrám už netreba vôbec nič. Je to nenormálne,“ rozčuľoval sa Tatranec Jaroslav Bubler. Jaroslava by zaujímalo, ako by takúto komplikáciu riešili ľudia napríklad zo Ždiaru. „Do Smokovca to majú približne 24 kilometrov, keď budú musieť ísť až do Popradu, bude to takmer 40 kilometrov,“ poznamenal.
Plánovaná zmena sa nepáči ani dôchodkyni z Tatier Božene Čeperovej. „Neviem si predstaviť, ako sa v noci dostanem do Popradu. Veľká príťaž pre nás. Opäť na to doplatíme iba vlastnými financiami a zdravím,“ odvetila žena.
Lekár: „Pohotovosť by tu mala byť“
Lekár, ktorý je zodpovedný za prevádzku LSPP vo Vysokých Tatrách Pavel Repovský, je taktiež presvedčený, že to bude na škodu veci. „Hoci tu žije málo obyvateľov, po horách sa pohybuje množstvo turistov, ktorí občas potrebujú ošetrenie. Turisti sa stále po večeroch obracajú na pohotovosť, či už s nejakými odreninami, alebo otlakmi. Stanica LSPP by tu preto mala byť,“ rázne odpovedal Repovský.
V Tatrách chýba lekáreň
Na pohotovosť do Tatier nechodia pacienti v húfoch. „Každú hodinu príde jeden, dvaja,“ upresnil Repovský. Podľa lekára, ľuďom nezostane nič iné iba sa odviezť do Popradu taxíkom, alebo vlastným autom. „Keď ľudia nemali možnosť dostať sa, išli sme po nich sanitkou. Sprísnilo sa však aj preplácanie sanitiek,“ reagoval.
Sú zmeny na pohotovostiach aktuálne aj po páde vlády?
Zisťovali sme, či je plánovaná zmena v skoršom zatváraní vytypovaných pohotovostí aktuálna aj po páde vlády. Ministerstva zdravotníctva sme sa pýtali aj to, či to pôjde na rokovanie vlády. „Ministerstvo zdravotníctva SR musí naďalej postupovať v zmysle legislatívneho plánu úloh a musí plniť platné uznesenia vlády,“ reagovala v piatok hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová.
Marie Melníková
Niekde majú pribudnúť sanitky
Skrátenie ordinačných hodín na pohotovosti v okresnom meste Gelnica nevnímajú až tak tragicky. Dôležité je, aby nedošlo k zníženiu kvality poskytovaných služieb a zníženiu ich dostupnosti.
GELNICA. Podľa slov lekára na pohotovosti Ľubomíra Ševčíka, využívanie LSPP v gelnickej nemocnici je porovnateľné s ostatnými spádovými oblasťami podobných nemocníc.
Nová sanitka pre Gelnicu?
„Ak by malo dôjsť ku skoršiemu zatvoreniu pohotovosti, len za predpokladu, že sa nezníži kvalita a dostupnosť poskytovanej služby. A malo by to byť vykompenzované pohotovostnými službami jednotlivých obvodných lekárov,“ zdôraznil pohotovostný lekár.
Návrh rezortného ministerstva, že by malo pribudnúť 50 nových ambulancií dopravnej zdravotnej služby s lekárom, sestričkou a záchranárom, okrem iného aj v gelnickej nemocnici, vníma Ľ. Ševčík tiež ako istú možnosť, kompenzáciu v prípade, ak by došlo v nemocnici k zrušeniu LSPP. Dodajme, že neodkladná záchranárska starostlivosť je v súčasnosti zabezpečená záchrankami. V tomto regióne je RZP s lekárom v Margecanoch, bez lekára v Gelnici, Smolníku a Nálepkove.
„Ak potrebuje lekársku pomoc radšej si zavolám RZP-čku. Na pohotovosť nejdeme. Zdá sa mi to rýchlejšie. Takže o jej zrušenie či obmedzenie som sa ani nezaujímal,“ Anton Eliáš. „Myslím si, že by to nebolo dobré, ak by pohotovosť zrušili. Mám malé deti a často na pohotovosť chodievam, neviem si predstaviť, že by som mala ísť do Nemocnice do Krompách, ktorá je od nás 25 km,“ zamyslela sa Margita Macková.
šim
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.