Panenský olivový olej sa najčastejšie pridáva do zeleninových šalátov, ale dobre ho možno využiť aj pre teplú kuchyňu. „ Nehrozí nám, že sa tak skoro prepáli a vznikne rakovinovotvorná látka akrolein. Prepaľuje sa až pri vyšších teplotách okolo 220 stupňov Celzia, “ informoval kuchár- Špecialista Peter Krištof. Olivový olej využíva najmä na prípravu šalátov, rýb na rôzne spôsoby a na prípravu morských živočíchov.
Z olivového oleja sa dajú pripraviť aj zálievky
„Olivový olej používam na rôzne marinády. Stačí doň primiešať rôzne bylinky, cesnak, koreniny a potom to poslúži na rôzne marinovanie mäsa,“ uviedol špecialista.
Z olivového oleja sa dajú pripraviť aj zálievky. „Do olivového oleja pridávame tekutinu. Napríklad víno či pivo. Zálievky sa používajú hlavne na šaláty. Olivový olej používam aj na varenie cestovín, pridám ho do vriacej vody. Potom sa nelepia a olivový olej im dodáva skvelú chuť.“
Olivový olej sa na Slovensku využíva veľmi málo, lebo je veľmi drahý oproti obyčajnému stolovému oleju. „Okrem toho, že obsahuje veľa stabilnej mononenasýtenej mastnej kyseliny olejovej znižujúcej cholesterol, sú v ňom aj polyfenoly so silnými antioxidačnými a protizápalovými účinkami,“ dodal P. Krištof.
Olivový olej odporúčajú aj lekári
Olivový olej bol od nepamäti hlavným zdrojom tukov v krajinách na brehu Stredozemného mora.
Gréci, Sicílčania, obyvatelia južných častí Francúzska, Talianska, Španielska prakticky nepoznali živočíšne tuky. Dodnes majú najnižšiu kardiovaskulárnu úmrtnosť v Európe.
„Na príčine je určite viac faktorov, ale nemalú úlohu má práve olivový olej, ktorý neobsahuje dve nebezpečné zložky pre KV systém - cholesterol a nasýtené mastné kyseliny, a tak sa značnou miernou podieľa v prevencii aterosklerózy,“ informovala lekárka Marcela Danková. Preto ho používať v kuchyni odporúča ako súčasť vyváženej pestrej stravy. „Extrapanenský za studena lisovaný olivový olej nepoužívať na vyprážanie, keďže obsahuje množstvo iných zdraviu prospešných látok, ktoré sa teplom znehodnocujú,“ zdôraznila M. Danková.
Olivový olej je tekuté zlato
Už bohyňa múdrosti Athéna nazývala olivový olej tekuté zlato. „Obsahuje v tukoch rozpustné vitamíny, fytosteróny, fosfolipidy, vysoký podiel mononenasýtených mastných kyselín a minerály, je zároveň silný antioxidant, ktorý hydratuje a vyhladzuje pokožku,“ uviedla lekárka. Olej má antimikrobiálne, antioxidačné a ochranné účinky. „Chráni bunky pred voľnými radikálmi - tieto vlastnosti vyplývajú z obsahu vitamínov ako je napr. E, C, A.“
čor
O olivovom oleji
Olivový olej sa vyrába lisovaním za studena zo zrelých plodov olivovníka - Olea europea. Tento vždy zelený strom sa dožíva až 2 000 rokov.
Olivový olej sa používal už v Egypte a bol všade taký cenený, že aj kráľ Šalamún ho používal ako platidlo.
Používa sa na ošetrenie suchej popraskanej pleti so sklonom k zápalom, je vhodný aj na podráždenú a alergickú pokožku, na ošetrenie ekzémov a vredov podkolenia, ošetrujeme s ním aj deti, prípadne na suché lámavé vlasy môžeme z neho spraviť zábal.
Pri vnútornom pravidelnom užívaní upravuje činnosť srdca a stav a priechodnosť ciev, znižuje krvný tlak, podporuje trávenie a metabolizmus tukov.
čor
Zistili sme
Najkrajšia mamička používa olej na skrášľovanie
Zázraky olivového oleja objavila aj najkrajšia mamička roku 2009, Mrs Globe Renáta Tokárová
„Olivový olej na studeno do šalátov alebo pár kvapiek do varenia. Používam ho aj na rôzne skrášľovacie metódy. V zime som si ním natierala lakte… Alebo si doň zabalím končeky vlasov. Aj na zapálené hrdlo ho používam. Vytlačím cesnak, pomiešam s troškou olivového oleja a prehltnem. Robí naozaj zázraky, hlavne v chrípkovom období.“
čor
Dobré rady
Natierajte nimi deti
Rastlinné oleje, za studena lisované, bez pridania akýchkoľvek konzervantov sú najprirodzenejšou cestou na starostlivosť o dieťatko, jeho telo.
Detská pokožka to vie z iných olejov maximálne vyťažiť. Dieťa môžete natierať od narodenia, najlepšie po kúpeli. Olivový je ideálny na masáže, pretože sa vstrebáva pomalšie ako iné oleje. Pokožka po ňom ostáva hebká.
Každá masáž pomáha k prehriatiu a prekrveniu tkanív, stimuluje krvný obeh a posilňuje imunitný systém. Olivová masáž vyživuje pokožku, pridáva elasticitu, má vyrovnávajúce a antioxidačné účinky.
Deťom sa masáž páči, je to dobrý spôsob, ako utíšíť aj neposedné.
čor
Anketa
Poznáte blahodarné účinky olivového oleja?
Pýtali sme sa vás, či používate olivový olej a viete ako pôsobí na ľudský organizmus.
Michaela Pintašová, (22), Ružomberok: „Používam olivový olej. Niekedy na varenie, ale väčšinou ho používam ako balzam na vlasy. Mám z toho lesklé vlasy a je aj zdravší ako ostatné oleje.“
Veronika Baranová, (28), Humenné: „Používam ho takmer denne pri varení, do šalátov, ale aj na suchú pokožku, napríklad na lakte alebo aj ruky. A budúce leto sa ho pokúsim vyskúšať aj na opaľovanie, vraj je to vynikajúce na krásnu pleť.“
Daniela Drobňáková, (22), Plaveč: „Tento olej používam. Priznám sa, že som dosť ovplyvnená tým, čo sa o ňom hovorí. Vlastne aj preto som po ňom siahla. A som spokojná s touto voľbou i rozhodnutím. Je veľmi dobrý na pleť.“
pis
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.