Korzár logo Korzár

Hana Hegerová: Piaf z Prahy oslavuje osemdesiatku

Kritici ju nazvali Piaf z Prahy. Jej život bol plný náhod a osudových zlomov. "Vravievam, že nemôžem napísať životopis, pretože by mi nikto neveril. Bol by to totálny gýč!" vraví s úsmevom Hana Hegerová.

Hana Hegerová. Piaf z Prahy oslavuje 80-ku.Hana Hegerová. Piaf z Prahy oslavuje 80-ku. (Zdroj: Judita Čermáková)

Tá si počas života užila nielen úžasné chvíle slávy, ale aj pády a dokonca niekoľkomesačné väzenie! Hoci blížiacu sa osemdesiatku chcela speváčka osláviť aj so svojimi fanúšikmi na koncertoch, zdravie jej plány zmenilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Firma Hegerová končí. Zostáva súkromná osoba, ktorá si chce vychutnať pokojné dni so svojím psíkom," povedala pred pár dňami pani Hana, ktorá "okrúhliny" 20. októbra oslávi len v kruhu svojich najbližších.

Bola veľmi neposedné dieťa

Hana Hegerová sa v roku 1931 narodila ako Carmen Farkašová. Exotické meno jej vybrala do opery zamilovaná babička. Hoci by sa mohlo zdať, že neobyčajné meno predurčilo dieťa na úspech, jeho nositeľka sa ho veľmi rýchlo vzdala. Už po prvých krokoch na javisku si ho zmenila na obyčajnú Hanu. Vraj aby ju ľudia neupodozrievali, že viac ako talentom chce upútať menom. Malá Carmen však herecké ani spevácke ambície nemala. V detstve však chodila na balet. "Bola som veľmi neposedné dieťa, mamičke to šlo na nervy, tak ma strčila na balet. Chodila som tam každý druhý deň a ona dúfala, že keď tam prehopsám 3 hodiny, budem viac unavená a ona ma potom doma zvládne. No našli mi nedomykavosť srdcových chlopní, tak som to musela nechať."

Hoci v mladosti sa niekoľko rokov venovala herectvu, jej detský sen to vraj rozhodne nebol. "Maturovala som však v 50. rokoch, a keďže pochádzam z takzvanej buržoáznej rodiny, nemala som správny kádrový posudok na to, aby ma vzali na vysokú školu. Musela som preto ísť na umiestenku pracovať do ťažkého priemyslu. Aby ma odtiaľ pustili, mala som 2 možnosti. Vydať sa, alebo si nájsť nejakú školu. Vydávať som sa nechcela a bolo jasné, že na vysokú ma nevezmú. Takže som si našla čosi, čo sa volalo ´dlhodobé kurzy´. V ponuke bol napríklad zubný laborant, laborant RTG, ale aj divadelný kurz. Urobila som skúšky na všetky a všade ma vzali. Divadelný som si vybrala len preto, že bol jediný dvojročný. Navyše to bolo priamo v Bratislave pri Štátnom konzervatóriu."

To bola jedna z prvých náhod, ktoré vtedy ešte Carmen posúvali stále bližšie ku spevu. Tá ďalšia bola pre ňu možno ešte zásadnejšia. "Hrala som vtedy v žilinskom divadle. Boli sme na zájazde, zastavili sme sa v Bratislave, šla som si niečo kúpiť a stretla som kapelníka Juraja Berczellera. A keďže ma párkrát predtým videl, ako spievam len tak pre radosť s cigánskou kapelou v bare, ponúkol mi, že budú s priateľmi otvárať novú revue, či by som tam nešla spievať. Spočiatku som o tom neuvažovala, pretože som sa cítila byť ´dramatickou umelkyňou´. Ale v divadle som mala malý plat, navyše som už bola vydatá, muž bol na vojne a mala som malé dieťa, ktoré strážila babička a nemali sme peniaze ani na uhlie." Tak sa pani Hana rozhodla dať v divadle na rok výpoveď. "Povedala som si, že budem mať na uhlie a ešte sa mi možno zvýši aj na vysávač." Jedného dňa ju v Tatra revue videl František Dibarbora. "Vtedy to už bol známy herec, predtým ma učil herectvo na konzervatóriu, a keď ma počul, povedal jediné slovo: ´Spievaj!´"

SkryťVypnúť reklamu

Ponúkli jej angažmán v cirkuse

Jedného dňa sa medzi divákmi objavil istý pán z Rumunska, ktorý jej ponúkol angažmán v cirkuse. "Za neuveriteľné peniaze! A spolu s ním sa tam objavila istá pani Eleková. Nejako si ma obľúbila a ponúkla mi, že ak prídem do Prahy, predstaví ma rôznym ľuďom - kapelníkom, ako bol Karel Krautgartner a ďalším." Jedným z nich bol aj pán Stránský, ktorý ju videl vo filme Frona, takže vedel, že je aj herečkou. "Pozval ma preto na konkurz do divadielka Rokoko. Tamojší šéfovia Darek Vostřel a Jiří Šašek ma vzali a nakoniec som nielen spievala, ale napríklad aj stepovala. Po roku som sa chcela vrátiť na Slovensko, ale spolu s režisérom Jankom Roháčom ma presvedčili, aby som zostala."

Po pražských začiatkoch v Alhambre a divadle Rokoko sa speváčka dostala do legendárneho Semaforu, ktorý produkoval také mená ako Waldemar Matuška, Eva Pilarová či hudobno-textársky tandem Šlitr - Suchý. Ten zložil pre Hanu Hegerovú celý rad skladieb. Hoci spolu so Semaforom prišli úspešné muzikály Kdyby tisíc klarinetů a Dobře placená procházka, Hegerová z vtedy najslávnejšieho českého divadla odišla. "Dostala som ponuku spievať v zahraničí a Jirkovia (Suchý so Šlitrom, pozn. red.) s tým nesúhlasili. Cez Divadlo Na zábradlí som sa potom dostala k svojmu prvému recitálu a veľa som začala spievať v Nemecku."

SkryťVypnúť reklamu

O emigrácii neuvažovala

K jedným z vrcholov jej kariéry patrí spievanie v parížskej Olympii. "Aj tam som sa dostala, ako to už v mojom živote chodilo, náhodou." V pražskom klube Alhambra alternovala chorú kolegyňu a práve tam si ju všimol pán, ktorý hľadal nových spevákov do Olympie. Ten ju pozval na stáž do Paríža, potom na hosťovanie. Vo Francúzsku bola veľmi uznávaná. Dostala tam napríklad Rád francúzskej akadémie a novinári o nej písali ako o "Piaf z Prahy". Hoci sa v Československu začínala normalizácia, často cestovala do Nemecka i Francúzska. O emigrácii vraj pritom nikdy neuvažovala. "Aj napriek tomu, že som mala ponuku z jedného nemeckého kabaretu za 6-tisíc mariek mesačne, čo vtedy boli veľké peniaze, za ktoré by som bez problémov zaplatila aj nejaký ten bytík. Mne však bolo ľúto ostávať tam. Tu som spievala naozaj dobré pesničky od skvelých autorov, čo sa o tamojšom repertoári povedať nedalo. A keď už tie piesne neboli zlé, boli mi úplne cudzie svojou tematikou."

Hoci v zahraničí sa jej darilo, doma ponúk ubúdalo. "Vadila som ako taká. Patrila som k spevákom, o ktorých bolo jasné, že nesympatizujú s vtedajším zriadením. Výhoda bola v tom, že sa mi tým pádom darilo nezúčastňovať sa takých tých zábavných akcií. Skrátka ma tam nechceli," opisuje speváčka, ktorá si istú životnú úroveň v tých časoch udržiavala práve vďaka vystúpeniam v Nemecku. "Z honorárov, ktoré sme dostali v zahraničí, sme si mohli nechať 40 %, 60 % bral štát. Z toho som si napríklad našetrila na auto. Keď som potom nemala peniaze, predala som ho a zas som mala na istý čas zásobu."

SkryťVypnúť reklamu

Za "spreneveru" dostala pol roka väzenia

Za jedným z najčiernejších období v jej živote stojí udalosť na prelome 70. a 80. rokov, ktorá súvisí s jej hosťovaním v Nemecku. Na účet jej prišla väčšia čiastka peňazí. Bol to omyl účtovníčky, ktorá rozposielala honoráre. A pretože bol v mennom zozname hneď pred Hanou Hegerovou Karel Gott, jeho peniaze omylom priputovali k speváčke. "Boli to peniaze, ktoré mi nepatrili. Myslela som si, že je to nejaký honorár z Nemecka, tak som si ich nechala," vyjadrila sa pred pár rokmi v Magazíne DNES Hegerová k téme, o ktorej inak rozprávala len výnimočne. Zato, že peniaze utratila a nestarala sa, odkiaľ sú, súd ju poslal na pol roka do väzenia. Hodnotil to totiž ako spreneveru. Hoci sa za ňu množstvo kolegov prihováralo, nebolo to nič platné. Bezpochyby jej priťažil aj fakt, že nepatrila k priaznivcom vtedajšieho režimu.

Zabŕdla aj do českého rapu

K zaujímavým bodom jej životopisu patrí účinkovanie vo filme Česká RAPublika, do ktorého spolu s mladými rapermi naspievala skladbu Kde domov můj. Pred troma rokmi ju na to "nahovoril" jej vnuk Matúš Heger. "S Matúšom si rozumieme a dosť naňho dám. Bude mať 30 rokov a s tvorcami sa kamaráti. Raz sa ma spýtal, či by som s nimi nechcela niečo skúsiť. Pozvali ma na veľký obed a ja som si povedala: ´Prečo nie?´ Bola to otázka sympatie k týmto mladým ľuďom."

Hana Hegerová svoje priezvisko získala vydajom za bývalého riaditeľa Novej scény v Bratislave, Dalibora Hegera. "Učil nás na konzervatóriu." Hoci sa rozviedli, až do jeho smrti boli priateľmi. "Keď sa druhý raz ženil, bola som na svadbe. V čase, keď náš syn žil na Slovensku, sme vždy na Štedrý večer sedeli v jeho domácnosti. Nová manželka po jeho pravej strane, ja, bývalá, po ľavej. Mám veľmi rada jeho rodinu, má úžasné deti," povedala Hegerová, ktorá o svojich vzťahoch nikdy príliš nerozprávala. Zato s veľkou vášňou hovorí o jedle. A je jedno, či debatu zvrtnete na menu v luxusnej reštaurácii, alebo sa chcete baviť o tlačenke s cibuľou. Neláska k jedlu dokonca zavrela istému dirigentovi dvere do srdca pani Hany. "Veľmi mi v zahraničí dvoril istý dirigent. Mali sme už spolu naplánovaný víkend. No keď som sa ho opýtala, aké špeciality budeme jesť, povedal, že nevie." Keď jej došlo, že toho pána jedlo nezaujíma, romantický víkend zrušila.

"Urob niekomu dobre, obserie ti plot"

Okrem jedla a dobrého vína holduje pani Hana aj futbalu. Má o ňom slušný prehľad a medzi hráčmi svojich obľúbencov. Za jedným z nich, Tomášom Rosickým, si šla aj po podpis. "Samozrejme, že nevedel, kto je tá divná pani. Ale podpísal mi to," smeje sa dáma, ktorej doma na dverách nechýba slovenské porekadlo. "Urob niekomu dobre, obserie ti plot."

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 076
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 736
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 239
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 201
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 157
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 037
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 948
  1. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  2. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  7. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  8. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 782
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 880
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 172
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 782
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 634
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 156
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 835
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


15
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


9
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


  1. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  2. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  7. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  8. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 782
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 880
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 172
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 782
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 634
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 156
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 835
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu