K deleniu zodpovednosti tu už bolo povedané všetko. Z kúta, do ktorého bol aj zahnaný, aj sa do neho vmanévroval sám, Sulík nevedel, a zrejme ani nechcel vystúpiť inak než hlavou proti múru Európy. Ten, samozrejme, neprerazil, lebo v repríze bude i tak schválený. Pravdu, že čo by bolo, keby Radičová v poslednom ťažení nepostavila kocku na hranu - teda spojenie dôvery s valom - sa už nikdy nedozvieme. Predstava, že padlý múr by na druhý pokus postavili s Ficom a vláda by pokračovala, je však krehkejšia ako budúcnosť spoločnej meny. Z SDKÚ, KDH i Most-a sálala priam posadnutosť rozseknúť kauzu buď-alebo. Je absolútne nejasné, že prečo, keďže do žiadnej skaly nie je vytesané, že na euroval je povinný jednotný názor v koalícii.
To už nevyriešime. Blesková dohoda na predčasných voľbách 10. marca je prekvapivá do tej miery, že sa až tlačí na jazyk indícia, či nebola akosi predrokovaná... Predsa len sú to štyri strany, ktoré sa zhodli v priebehu takpovediac minút. A ak sa zamyslíte, čo to znamená pre pokladnice politických strán, tak tá rýchlovka až dych vyráža.
Ale dobre. Stokrát lepšie voľby, ktoré sú jasná méta, ako mesiace úplného chaosu. Najmä tí voliči, ktorí pred šestnástimi mesiacmi mohli prežívať pocit, že vytvorili zázrak (Fico od válova), musia mať vnem sprenevery. Dali mandát vláde pravice (úvodzovky sú iste na mieste, ale realita nevyzerá lepšie takmer nikde) na štyri roky. Tá ale sklamala, rozbila sa na vzťahových hlúpostiach, neschopnosti vzájomne vychádzať a spolužiť dlhšie, než rok. Hovoriť o nezrelosti, nezvládnutí profesie je pri veteránoch typu Dzurinda, Bugár, Hrušovský asi od veci. Ale čo iné? Iste, rola SaS – zďaleka nielen záporná – je určujúca a zaslúži si samostatný text. Ale ak si vedeli vo veľmi podobnej zostave poradiť napr. s Pavlom Ruskom, ozaj sa nedalo?? Alebo to bola iná hra, veľmi vysoká a perfídna, o ktorej je bolestné ešte aj špekulovať? Nikto nič netvrdí, to by sme si v živote nedovolili, ale zahodiť väčšinu pravice („pravice“), aká sa azda nemusí naskytnúť na SR nasledujúcich 12 rokov?
Iste, tú väčšinu tvorili, resp. dotvárali i OKS i bláznivý Matovič... Na strane druhej sem patrí i vynikajúci postreh poslanca Dostála, že keď koalícia mala problém, častokrát sa spod zeme vynorilo pár zázračných hlasov SNS, ktoré tú či onú reformu podržali... No. Pevný termín volieb je fajn, avšak ak dlhová kríza zatrúbi na posledné tango, ktoré môže priniesť na trhy každé nové ráno (napr. po nedohode Obama-MMF-ECB-Merkelová na „pákovom efekte“ eurovalu), tak SR môže aj pekne zarevať na presluhujúcu vládu bez politickej sily prijať napr. nejaké nové úspory. Samotný fakt, že sme bez rozpočtu 2012, je kritický. V prípade neschválenia, či jeho zdržania, či – horribile dictu – rozpočtového provizória môže SR dostať bombu, z ktorej sa nepozviecha, pri prvej emisii dlhopisov. Veľký je rozdiel medzi vládou s mandátom a takpovediac úradujúcou s toleranciou opozície.
Len aby sme tú DPH Maďarom ešte nezávideli... Totálna nezodpovednosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.