Obchodníci, najmä maloobchodníci v tej dobe dosahovali slabé výsledky v podnikaní a preto zamestnávali podomových agentov, ktorí predávali ich tovar, čím poškodzovali obchodných pomocníkov vo väčších mestách, a teda aj v Košiciach. Autor článku apeluje na rodičov, aby pochopili v záujme svojich detí, že obchodnícke zamestnanie je preplnené aj napriek tomu, že sa deti vyučia na základe zmluvy medzi obchodníkmi a živnostenskou vrchnosťou.
Kampaň za domáce výrobky
Koncom 19. storočia bol uhorský domáci trh zaplavený zahraničnými a rakúskymi výrobkami, ktoré vytláčali domáce výrobky. Preto Obchodná a priemyselná komora (OPK) a ministerstvo obchodu prijali opatrenia na obmedzenie ich predaja, ktorý sa neúspešne riešil desať rokov. Jedným z tvrdších opatrení bolo nariadenie Obchodnej a priemyselnej komory v Košiciach, ktorým v deviatich župách zakázala podomový predaj poľských obchodníkov z Haliča. Kým nevydá ministerstvo obchodu nový štatút o podomovom obchodovaní, mestá všetkých deviatich žúp ho mali podľa OPK regulovať aj u peštianskych agentov a obchodníkov.
OPK vyzvala obchodníkov a cukrárov, aby nekupovali čokoládu zo zahraničia, ale od uhorských výrobcov. Takisto aby vo výkladoch nevystavovali iba dovezený tovar, lebo to nedáva dobrý obraz o meste, v ktorom sú šikovní remeselníci .
Od apríla 1899 ministerstvo obchodu nariadením obmedzilo predaj na uhorských trhoch slovenským plátenníkom. Tí brázdili krajinu krížom-krážom, lebo boli zároveň aj podomovými obchodníkmi v mestách i na vidieku. Predávali plátno aj na ktoromkoľvek trhu. Podľa nového ministerského nariadenia mohli slovenskí plátenníci predávať iba na tých trhoch, ktoré boli v mieste ich podomového obchodu, ináč na trhoch, kde mali prístup cudzí obchodníci a remeselníci. Noviny Kaschauer Zeitung sa v r. 1899 zaoberali viackrát touto problematikou i kampaňou za domáce výrobky, uverejnili tiež sťažnosť plátenníkov, že nariadenie obmedzilo spoluprácu týchto plátenníkov s inými remeselníkmi a farbiarmi na trhoch, čo plátenníci označili za likvidáciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.