Začala ho však vynikajúco. Rakúsky kancelár jej povedal, že „podľa titulkov v novinách je Slovensko na inej planéte“. (V kauze eurovalu, P. S.)
No. To hovoríme tiež, takže pozdrav do Viedne. Iróniou produkcie pod názvom „Bez eurovalu môže SR zabudnúť na rast“ je, že premiérka - hoci evidentne poučenejšia než bývala - na inej planéte vzápätí zopárkrát sama uviazla. Alebo na, hm, hm, exoplanéte. Pred jeseňou, ktorá ani na Slovensku krátka nebude, nič potešiteľné...
Nič proti názoru, že ekonomické dôsledky neschválenia eurovalu na SR budú „katastrofa“. Aj keď podmieňovací spôsob by bol presnejší... Avšak Radičovej popis „katastrofy“, ktorou má byť, že ak zrušíme val, nemecké firmy už nebudú investovať na Slovensku, prestanú „rozširovať výrobu a tvoriť nové pracovné miesta“, je nielen nepochopenie hrozieb. Je to ešte horšie. Je to kladivo do rúk tým, ktorí sa – oprávnene!!! – vysmievajú argumentom toho typu, akože riskujeme eurofondy, vystavujeme sa nepriazni „Bruselu“, budeme nedôveryhodní v únii, alebo, áno – neprídu investori.
Niežeby veto eurovalu takéto účinky vôbec mať nemohlo. Hoci to strašenie bojkotom investorov je celkom mimo, keďže oni si vyberajú príležitosti, ktoré sú pre nich výhodné. (Pričom nemecká politika – ktorá by rada udržala pracovné miesta doma – im v úniku na lacnejšie teritóriá nedokáže brániť.) Ale KATASTROFA? Toto majú byť, zoči-voči ohromným miliardám do eurovalu dôvody, prečo do neho vliezť?? Ale nie.
Najzásadnejší, síce sebecký, ale morálne obhájiteľný dôvod na strane prijatia eurovalu neleží v investičnej príťažlivosti štátu, ale v scenári rozpadu eurozóny. Ten je pravdepodobnejší dnes než bol včera, a zajtra bude zrejme pravdepodobnejší než dnes. Znamenal by preusporiadanie Európy do podoby, o ktorej netušíme nič nielen v košickej krčme, ale ani v analytických inštitútoch vôkol zemegule. Predvídať sa dá toľko, že Slovensko ako periféria eurozóny i EÚ ako takej má v tomto scenári „výborné“ predpoklady uviaznuť v geopolitickom vzduchoprázdne. A to v situácii, keď energeticky je de facto kolóniou Ruskej federácie, na juhu práve povstáva autoritatívny režim, a za východnou Putin práve vyhlásil strategický plán vytvorenie „Euroázijskej únie“. Perspektíva, že budúci vývoj inštitucionálne izoluje Slovensko od európskeho „jadra“ a urobí z neho geopoliticky „územie nikoho“, a to so všetkými (historickými) rizikami nárazníkovej zóny medzi dvoma mocenskými blokmi, je takpovediac kráľovským argumentom, prečo robiť všetko pre to, aby sa tomu scenáru či predišlo, alebo minimalizovali najhoršie dôsledky, ak nastane.
Infantilné vízie, že „sankciou“ za neschválenie valu bude akýsi „cut“ nemeckých (a iných) investícií resp. eurofondov, sú oproti rizikám prepisovania politickej mapy Európy fúkanie horúceho vzduchu.. To ani náhodou neznamená, že argumenty proti eurovalu sú slabé a je ich málo. . Iba toľko, že tí, ktorí berú do úst meno katastrofy, by mali mať aspoň predstavu, že akú môže mať katastrofa podobu, až sa im predstaví. Aby ich neprekvapila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.