Fraške, tragédií a komédií v jednom okolo voľby generálneho prokurátora je po ôsmich mesiacoch koniec. Po rozhodnutí Ústavného súdu, že voľba Jozefa Čentéša v parlamente koalíciou bola v poriadku, sa do veci po svojom vložil náš prezident hlavy štátu Ivan Gašparovič. Na víkendovom futbalovom zápase na bratislavskom Slovane za šéfa generálnej prokuratúry v priamom televíznom prenose nevymenoval Čentéša, ale svoju ctihodnosť.
Docent práv prednášajúci na katedre trestného práva, kriminológie a kriminalistiky, niekdajší okresný prokurátor a federálny generálny prokurátor v rokoch 1990 a 1992, nositeľ čestných doktorátov štyroch európskych univerzít a držiteľ mnohých najvyšších zahraničných štátnych vyznamenaní, spolutvorca slovenskej ústavy a jej neomylný vykladač v kauzách ako vylúčenie poslanca Gauliedera a lebo zmarené referendum prišiel na to, že je najlepším z najlepších na tento post.
„Neustále ma kadekto z vlády vyzýval, aby som viac s menovaním neotáľal, údajní politológovia mi nedávali pokoj, že si vraj odmietam plniť svoje ústavné povinnosti a prispievam k právnej neistote v štáte. Tak som sa na generálnu prokuratúru bližšie pozrel. Zistil som, že bez šéfa tam nikto nechcel nič rozhodovať ani podpisovať. Nerobili už nič iné, len sa služobnými audinami vyvážali na narodeninové party po celom Slovensku. Na tom by nebolo nič zlé, keby pozvali aj mňa. Tak som odložil výlet, pardon pracovnú cestu do Ázie, a pre dobro Slovenska som sa zhostil ďalšej funkcie,“ povedal po svojej slávnostnej inaugurácií narýchlo zhromaždeným novinárom.
Iba Korzáru ešte prezradil, že v hre okrem neho bolo aj osoba Róbera Fica. Predseda Smeru sa nakoniec prokurátovania triekol s tým, že v najbližšom čase si je istý pádom Radičovej vlády pre neschválenie eurovalu, a on sa bude naplno venovať funkcii premiéra.
A čo odkazuje prezident a šéf prokurátorov v jednej osobe „virtuálnemu“ generálnemu prokurátorovi Čentéšovi?
„Prokuratúra má chrániť práva a zákonom chránené záujmy občanov. S Čentéšom na čele by túto úlohu neplnila ani náhodou. Ten nedokáže ochrániť ani sám seba. Veď ten kandidát zlepenca, čo sa nazýva vládna koalícia, na mňa ani nepodal sťažnosť na Ústavný súd, že som neakceptoval jeho riadne zvolenie a bezodkladne ho nevymenoval. Zmohol sa len na vyhlásenia, že zvažuje podniknutie právnych krokov. Taká významná inštitúcia potrebuje niekoho ráznejšieho, teda mňa...“ vysvetlila niekdajšia dlhoročná dvojka v Mečiarovom HZDS.
Autor: mtr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.