ROŽŇAVA. Inšpiráciou pri vzniku rally pohára boli obdobné preteky v Čechách, alebo ak pôjdeme viac do minulosti, tak tzv. BOAS. „Tam začínali jazdci a postupne ako získali skúsenosti, sa dostávali vyššie. Až na federálnu úroveň. To bolo ešte za bývalého Československa,“ začal rally jazdec Matúš Pavlík, ktorý bol hlavným iniciátorom vzniku Slovenského rally pohára (SRP). Po revolúcii začala táto oblasť upadať, zostali len „veľké“ rally. Ani tam to však nie je najružovejšie. Záujem o pretekanie však trval a postupne silnel. Po roku 2000 vznikalo čoraz viac amatérskych pretekov, spájali sa do seriálov. Chýbali však presné bezpečnostné predpisy, čo zvyšovalo nebezpečenstvo úrazov.
Prvou lastovičkou urobiť rally prístupnejšou aj pre mladých jazdcov, bol vznik skupiny F, kde štartovali autá s prešlou homologizáciou. V roku 2009 potom prišiel Slovenský rally pohár. „Prvýkrát to bolo na Rally Prešov a na štarte sme mali päť vozidiel. Teraz ich máme tri desiatky. Z roka na rok sa zvyšuje kvalita techniky i jazdcov. V začiatkoch sme s organizátormi riešili rôzne problémy, no teraz už s rally pohárom každý ráta. Je to zabehnuté. Nenaplnili sa ani obavy technikov, že prídu nejaké vraky z ulice. Sú to všetko pekné funkčné autá,“ pokračoval M. Pavlík. Jazdci SRP majú isté úľavy na vkladoch, idú časť trate počet „ostrých“ kilometrov však nesmie prekročiť 40 km. No itinerár, jazdné výkazy, technické preberanie, či ďalšie veci, ktoré k rally patria, platia aj pre nich. „Okrem skúseností si tak môžu prežiť všetko, čo k rally patrí. Navyše sa viac zviditeľňujú, čo im môže pomôcť pri hľadaní sponzorov,“ poznamenal M. Pavlík a dodal: „Kto začne v SRP, má prechod do skupiny F, či riadneho majstráku jednoduchší.“ Dôležité je aj to, že sú zabezpečené nielen bezpečnostné prvky v aute, ako sú rámy, sedačky, vybavenie jazdca, ale samotné preteky sú zabezpečené sanitkou, záchranármi, čo pri iných pretekoch nie je vždy pravidlom.
„Jazdci v rally pohári nie sú jednoduchí súperi ani pre skúsenejších pretekárov. Štartujú aj na amatérskych pretekoch a majú tak najazdených množstvo „ostrých“ kilometrov, čo je na súťažiach aj vidieť,“ uviedol M. Pavlík. Istú nevýhodu vidí v tom, že SRP sa nemôže ísť v zahraničí. Súčasťou majstrovstiev Slovenska boli totiž aj preteky v Maďarsku a Poľsku. Rally Košice sa preto budú klasifikovať ako dvojpreteky. Ako sa na tento projekt pozerá M. Pavlík s odstupom času? „Hlavne v začiatkoch, ako každá novinka, to bolo chvíľami ťažké. Aj som s tým chcel „praštiť“, ale teraz je to už dobré. Každý rok pridáme nejaké zmeny, ktoré súťaž posunú o niečo dopredu,“ uzavrel M. Pavlík.
Autor: pp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.