Korzár logo Korzár

Košická hora bola vraj zbojnícka komora

Taká malá krajina, akou je Slovensko, má veľa hradov – čudujú sa cudzinci a tiež aj tomu, prečo o nich takmer nič nevedia. Hradov máme dosť, niektoré sú obnovené, väčšia časť je v ruinách, čo však nie je prekážka v obnovení ich histórie a oživení tradíc

Výjav z Viedenskej obrázkovej kroniky. Kamenný svedok Bitky pri Košiciach – hrad na Hradovej – je v pozadí.Výjav z Viedenskej obrázkovej kroniky. Kamenný svedok Bitky pri Košiciach – hrad na Hradovej – je v pozadí. (Zdroj: archív)

ií.

Aj Košice mali svoj hrad. Na pozostatkoch ruín, ktoré ľudia nerozobrali na vlastné stavby, sa nové múry nedajú postaviť. Práve preto na Hradovej v Košiciach, kde stál mohutný hrad, položili pred pätnástimi rokmi základ jeho zviditeľneniu, oživeniu a budovaniu tradície. Základ bol položený, vykonali sa aj prvé práce, lenže potom sa objavil nedostatok oživovateľov a budovateľov tradície.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Archeologický výskum

V roku 1995 sa v Košiciach na Hradovej pod vyhliadkovou vežou začal archeologický výskum a po krátkom čase prezentovali pred odborníkmi a predstaviteľmi mesta časti odkrytých múrov a základov košického hradu ako výsledok výskumu, ktorý viedol PhDr. Pavol Mačala z košického strediska Archeologického ústavu SAV.
Všetci sa čudovali takmer štvormetrovej hrúbke múrov a základom trojuholníkovej veže (15 x 15 x 15,7m). Od výskumu sa očakávalo, že pozostatky hradu sa odkryjú v čo najväčšom rozsahu, aby Košičania mali o ňom akú–takú predstavu. Ľudia očakávali aj nálezy rôznych artefaktov ako svedkov minulosti. Archeológovia si želali, aby systematická práca na odkrývaní múrov, aká v minulosti na hrade nebola, a potom ďalší výskum historikov zaplnil prázdne miesto v osídlení.

SkryťVypnúť reklamu

Rok práce (v roku 1966) zmenil bývalý neidentifikovateľný terén, zarastený kríkmi, na nepoznanie. Odkrytých múrov pribudlo, ale žiadne nálezy predmetov, aké sa vyskytujú na stredovekých hradoch feudálov. Podľa historika O. R. Halagu to bola pevnosť, ktorá mala slúžiť ako úkryt i k dlhodobej obrane. Na mape z r. 1780 je opevnený areál Hradovej znázornený v tvare oválu s troma objektmi – jedným hlavným a dvoma vedľajšími. Aj v neskorších popisoch zrúcanín Kemény a Slivka uvádzajú oválny tvar a hrúbku múrov: 3,2 m prvý a 3,80 m druhý autor. Opevnenie hradného múru malo obvod 1 106 m a podľa Halagu v ňom mohlo prežiť množstvo ľudí pri dvorskom hospodárstve počas nepriateľského obkľúčenia. Z hradu bolo vidno nielen na Košice, ale na celé široké okolie, kadiaľ viedla obchodná cesta na Spiš, a potom do Poľska, čiže chodili po nej obchodné karavány s množstvom tovaru. Spočiatku Omodejovi ľudia vyberali (nelegálne) poplatky od obchodníkov, prichádzajúcich do Košíc cestou vedúcou popod hrad, potom ich podľa príkladu lúpežných rytierov ozbrojení prepadávali a okrádali. Preto začali ľudia hovoriť: Košická hora – zbojnícka komora.

SkryťVypnúť reklamu

Boj Košíc s Omodejovcami

Kto boli Omodejovci, že si mohli dovoliť takéto neprávosti? Bolo to v dobe, keď po smrti uhorského kráľa Ondreja III. v roku 1301 nastal boj o uhorský trón a keď magnátske rody ovládali celé časti krajiny. Na územie Slovenska zasahovala moc dvoch magnátov: západnú časť ovládol Matúš Čák Trenčiansky a východnú Abovci, konkrétne Omodej z rodu Aba.

O uhorský trón sa uchádzali Karol Róbert z Anjou, Václav III. a Oto III. Košičania podporovali Václava III., lenže keď sa ten vzdal trónu a z boja o korunu vyšiel víťazne Karol Róbert (1288 - 1342, korunovaný v r. 1301 ako 12–ročný), ktorého podporovali aj Omodejovci, prešli na stranu Karola Róberta. Vďačný panovník - chlapec, podaroval Omodejovcom mestom Košice. Nič lepšie si ani nemohli priať, veď Košice boli bohatým prekvitajúcim mestom obchodníkov a remeselníkov s právom skladu. Košičania sa nemienili podriadiť Omodejovi a v deň, keď slávnostne prišiel so sprievodom do Košíc, povstali proti nemu a v boji oboch strán zahynul. Žijúci Omodejovci sa zaviazali, že sa nikdy nebudú usilovať o nadvládu nad Košicami. Nestalo sa tak a nedali pokoj ani Karolovi Róbertovi, čo nakoniec skončilo bitkou pri Košiciach, v ktorej mu pomohli k víťazstvu Košičania. Omodejovci prišli o hrad a Košická hora už nebola viac zbojnícka komora.

SkryťVypnúť reklamu

Hradová nie je Sokoľ

Hrad sa stal kráľovským majetkom a Košičania ho získali v roku 1430. Stal sa obrannou dominantou mesta, pod ktorou boli záhrady a vinice mešťanov. Dnes niet po nich ani stopy. Tiež ťažko uveriť, že z miesta dnešnej botanickej záhrady nepriateľské vojská vrhali na mesto ničivé strely a že na nich strieľali Košičania z kanónov na hrade na Hradovej.

Tento hrad upadol do zabudnutia. Historik O. R. Halaga to pripisoval mäteniu laickej i odbornej verejnosti zámenou s hradom Sokoľ. Podľa neho po vzniku ČSR maďarská historiografia nepoznala údaje o stredovekom hrade na Hradovej a slovenská nebola. Existovali písomné doklady, zmluvy, darovacie listiny zo stredoveku o hrade Sokoľ. Preto Sokoľ stotožňovali s Hradovou aj historici, ako napr. Tutko, Kemeny v 19. stor., Varsik v r. 1964, proti čomu oponoval Halaga listinnými dokladmi o oboch hradoch. Profesor zemepisu J. Martinka v r. 1931 zistil existenciu ďalších 4 veží mimo hradieb o polomeroch 8, 15, 14, 13 m. Publikoval však, že hrad na Hradovej sa volal Sokoľ a že písomné údaje o Sokoli sa vzťahujú na Hradovú. Dokladá to aj údajmi o kráľovských poľovačkách. Podľa Halagu tam aj boli, ale na inom hrade - Sokoľ, ktorý bol kráľovským majetkom.
Medzi Hradovou a Sokoľom boli presne vymedzené hranice a podľa dokladov sa Košice snažili Sokoľ získať do vlastníctva. Dôvod? Pričasto sa menili jeho vlastníci a tí narušovali hranice Košíc, znemožňovali pokojné obchodovanie, lúpili. Nakoniec hrad Sokoľ dostali Košice do držby a v r. 1421 sa poponáhľali s jeho zbúraním.

Novodobá rytierska tradícia

Ten istý osud ako Sokoľ postihol aj Hradovú, ktorú v r. 1445 na „vyšší príkaz“ zbúrali pod dohľadom Juraja Rozgonyiho preto, aby z nej neútočili Košičania na vojsko na Červenom brehu, ktoré obliehalo Košice po celej jeho západnej časti od Šibenej hory. Tým sa skončila existencia hradu, počas ktorej sa Košičania oň starali rovnako ako o svoje mestské hradby.

Odkryté múry košického hradu prezentovali verejnosti v roku 1996 počas vtedajších Dní Košíc. Mesto sa pokúsilo oživiť staré tradície, medzi nimi založiť aj novú - rád košických rytierov, na ktorých vtedy aj niekoľkých pasovali, medzi nimi i nášho vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Dôležité je však to, že vtedy ľudia získali akú-takú predstavu o košickom hrade.





Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 037
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 674
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 157
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 288
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 234
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 171
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 017
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 887
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 769
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 858
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 608
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 160
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 833
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 602
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 152
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 778
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Pellegrini

Strana, ktorá vznikla ako alternatíva k Smeru a sľubovala slušnosť, dnes legitimizuje vládu extrémistov a dezinformátorov.


41
Viktor Vincze

Vincze viedol v televízii spravodajské odbory.


a 1 ďalší 49
Donald Trump telefonoval v pondelok s Vladimirom Putinom.

Trump a Putin volali zhruba dve hodiny.


73
V strede končiaci starosta Petržalky Ján Hrčka, vľavo jeho nástupkyňa Iveta Jančoková.

Končiaci starosta sa kontrolám nebráni.


a 1 ďalší 18
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 769
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 858
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 608
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 160
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 833
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 602
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 152
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 778
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu