Minimálne dvanásť.
Takmer 300 forintov za jedno euro, čo včera na kurzovom lístku zažiarilo, jednoznačne svedčí, že Viktor vidí za roh. Aby sme boli v obraze, tak 317 ft/euro je absolútny rekord zo zimy 2009... Ešte chvíľu, a keď sa kurz dostane na takých 340-350, tak na SR budeme jesť už len čabajskú klobásu. Až taký konkurenčný sa stane ten maďarský export... A možno dovezieme aj Bélu, čo je prasa, ktoré predvádzali na agroexpo ako najtučnejšie na svete. (Päť metrákov má hebedo... )
Malý problém môže byť akurát v tom, či sa Béla dožije prevozu. (S Bugárom je len menovec, všetky bočné myšlienky sú zlomyseľné.) Oslabovanie meny k euru, čo je prípad maďarského forintu, ktorý padá od mája z úrovne asi 250-260, je totiž v dnešných časoch takpovediac umelecký výkon. Stojí za ním hospodárska politika tandemu Orbán – Matolcsy (minister hospodárstva), ktorej sa – napríklad –„ako prvej na svete podarilo zaviesť rovnú daň tak, že ani pes z toho neprofitoval“ ( komentátor Seres László).
Zrútenie, ktoré Maďarsku hrozí, nekorení, samozrejme, v rovnej dani. Väzí v batérii iných nešťastných opatrení, ktorými po tom, čo sa „revolučne“ odstrihli od záchrannej siete MMF, urobili zo seba najzraniteľnejšiu krajinu EÚ mimo eurozóny. Poistenie proti maďarskému dlhu, ktoré je vyššie ako napr. u Rumunska (!), totiž jasne avizuje, kde cítia trhy najvyššie riziko. Ak padnú Atény, čomu zrejme niet vyhnutia, a na trhoch odbije posledná hodinka - zrejme ťažšia ako po Lehmanoch - tak Budapešť zareve ako prvá vedno s južnou eurozónou.
To, že Maďari sú strate schopnosti požičiavať si bližšie, než mnohí iní, nie je žiadny paradox, hoci odchod z gréckej cesty vyhlásil Orbán za „vojnu za zachovanie suverenity“. Darmo totiž vysiela signály, akým je napr. zníženie štátneho dlhu z 81 na 76 percent HDP, na čo využije znárodnené úspory v dôchodkových fondoch. Práve tento typ opatrení zničil dôveryhodnosť krajiny. Ako chce teraz Orbán financovať svoju zem, keď bankám vnútil dvoj až štvormiliardové straty (v eurách) z úhrady obyvateľských hypoték v cudzích menách, a to v pevnom kurze, ktorý je výsmechom reality (180 Ft/CHF)?? S Rakúskom, kde majú domov postihnuté inštitúcie (Erste, Raiffeisen), je Maďarsko už de facto na vojnovej nohe. A v Bruseli protestuje celý bankový sektor Európy.
Zároveň, ako ukázal víkend, tretia vlna úspor - medzi ktorými je ozajstným „highlightom“ 27-percentná DPH - prerastá už do domácich nepokojov. Orbán-Matolcsy stavili všetko na kartu hospodárskeho rastu, čo bol vysoký hazard, ktorý mal samonosne zdvihnúť zamestnanosť, príjmy rozpočtu a tým aj zmenšiť riziká dlhu. Tá karta dnes leží rozdupaná v prachu. A plán B nieže nemajú, ale keby aj mali, tak niet času. Kríza je rýchlejšia a ak sa nevrátia kolenačky za MMF (kde ale tiež nebudú mať zdroje), tak k rodeu v eurozóne dostaneme veru nie Bélu, ale slnečný bankrot pri Balatone. Je sa na čo tešiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.