PREŠOV. Aké má človek záujmy, koníčky, čo robí vo svojom voľnom čase, môže o človeku veľa prezradiť. Nie je to ani úplne nepodstatná časť v rámci životopisu. Prekvapujúco, všímajú si ju aj zamestnávatelia.
Potvrdil nám to aj riaditeľ jedného z prešovských daňových úradov Marcel Novotný: „Pre nás je najdôležitejšie vzdelanie a prax, ale musím povedať, že pri výberových konaniach pozeráme aj na to aké záujmy daný človek má. Dá sa z toho veľa vyčítať. Pre daňovníka by bolo najlepšie, keby mal v rubrike záľuby napísané od rána do večera čítam poradcu podnikateľa,“ podotkol s úsmevom.
Prácu získate aj vďaka záujmom
Alena Maceková pracuje pätnásť rokov v prešovskom ABC-centre voľného času. Ona si vďaka svojim koníčkom našla prácu.
„Keď riaditeľ videl, že som robila osem rokov modernú gymnastiku, bolo to preňho rozhodujúce. Dostala som v podstate job učiteľky gymnastiky vďaka tomu, že som sa gymnastike aktívne venovala vo svojom voľnom čase. Okrem toho sa ma však pýtal, či viem lyžovať, plávať a podobne, pretože v našej práci je to dôležité,“ povedala Maceková.
To, že záujmy človeka sú v niektorom zamestnaní naozaj viac ako dôležité, potvrdil aj riaditeľ jednej zo základných umeleckých škôl v Prešove Jozef Kakaščík: „Stalo sa nám už, že sme prijali učiteľa gitary, ale po troch mesiacoch som zistil, že ten so školstvom nemá nič spoločné. Trénoval totiž deti futbal niekde pri Košiciach, okrem toho sám hral futbal a vôbec nemal čas na žiakov, na ich individuálnu prípravu alebo prípravu pomôcok. A čo sa týka hry na gitare, nikde nekoncertoval. Je dobré totiž, keď učiteľ je pre svojich žiakov vzorom.“
FAKTY
Čo nesmie chýbať v životopise
Kontaktné údaje
- meno a priezvisko, titul – žiadne iniciály a oslovenia ako pán, pani, slečna,
- adresa – dôležité je uviesť adresu trvalého, ale aj prechodného bydliska.
- telefón – uveďte aspoň jedno telefónne číslo
- e-mailová adresa – V žiadnom prípade neuvádzajte pracovný e-mail.
Môžete uviesť dátum a miesto narodenia, štátnu príslušnosť či stav – nie je to však povinné.
Vzdelanie
- Pri uvádzaní vzdelania, ako i pracovnej kariéry začnite od konca (doktorandské štúdium, vysoká škola, stredná škola). Uvádzajte časové údaje, odkedy dokedy ste študovali, názov a sídlo školy, kde ste študovali, odbor, spôsob ukončenia školy (štátna skúška, maturitná skúška).
- Ďalšie vzdelávanie – ide o všetky rekvalifikácie, absolvované kurzy, tréningy a podobne, z ktorých máte doklad o absolvovaní.
Pracovné skúsenosti
- Opäť začnite od konca. Treba uviesť odkedy dokedy trvalo zamestnanie, názov zamestnávateľa, miesto, názov pozície.
Jazykové znalosti
- Dôležité je uviesť, aký jazyk ovládate a na akej úrovni.
Osobitné schopnosti
V tejto sekcii sa uvádzajú údaje, ktoré sa týkajú nasledovných oblastí:
- vodičský preukaz – skupina
- počítačové znalosti – uveďte všetky počítačové programy, ktoré ovládate, i s príslušnou úrovňou
- ekonomické znalosti
Záujmy
- Vaše záujmy hovoria veľa o vašej osobnosti. V tejto časti môžete uviesť dobrovoľnícke aktivity, členstvo v kluboch, združeniach, asociáciách.
Referencie
- Je užitočné, ak môžete uviesť kontakt na osoby, ktoré o vás môžu podať referencie.
Meno, miesto, dátum a podpis
- Dátum životopisu by mal byť vždy aktuálny. Podpisom vyhlasujete pravdivosť údajov, v prípade, že posielate životopis v elektronickej forme, podpíšte si ho elektronickým podpisom, ak sa dá.
ZDROJ: PROFESIA
FAKTY
Uveďte aj dobrovoľnícke aktivity či členstvo v kluboch
Nezanedbávať sekciu záujmy v životopise odporúča aj Lucia Burianová zo spoločnosti Profesia: „Vaše záujmy hovoria aj o tom, či ste skôr introvert - uprednostňujete individuálne športy alebo extrovert. V tejto časti môžete uviesť dobrovoľnícke aktivity, členstvo v kluboch, združeniach, asociáciách, záujmových organizáciách, profesijných organizáciách.“
Aj pracovníci na úradoch práce radia nezamestnaným kolonku záujmy vyplniť dôkladne. „Táto časť životopisu odráža o aký typ osobnosti ide. Podľa skúseností úradu môžeme zamestnávateľov rozdeliť na dve skupiny. V prvej sú zamestnávatelia, ktorí uprednostňujú osobný kontakt, nežiadajú životopis a nezaujímajú sa o jeho záujmy. Druhú skupinu tvoria zamestnávatelia, ktorí vopred žiadajú zaslať životopis a na základe uvedených informácií o záujemcovi vyselektujú, koho na výberové konanie pozvú a máme aj takých, ktorí sa pozerajú na to, aké záľuby človek má,“ povedal Peter Németh hovorca ÚPSVaR Prešov.
ANKETA
Viete, ako má správne vyzerať životopis?
Pýtali sme sa vás, či viete ako má správne vyzerať životopis a či sú v ňom podľa vás dôležité aj záľuby.
Anna Kostrejová, Humenné: „Mojimi rukami už prešlo veľa perfektne napísaných životopisov. Ale papier znesie všetko. Dám na osobný kontakt. Dôležitý je rozhovor, možno pár skúšobných dní. Stalo sa mi, že niektorí zamestnanci síce uviedli vzdelanie, prax, všeobecné záľuby, no až keď mali pracovať, zistila som že ich najväčšou záľubou je Pokec na internete. V pracovnom čase, samozrejme.“
Gabriel Géczi, Rožňava: „O životopisoch viem svoje. Pri hľadaní práce som ich rozposlal desiatky. Mal by obsahovať najdôležitejšie informácie o vzdelaní, certifikátoch a doterajších pracovných skúsenostiach. Dôležité je taktiež vyzdvihnúť zručnosti, ako napr. počítačové znalosti. Uvedené koníčky a záujmy pomôžu odhaliť zamestnávateľovi niečo z vašej povahy.“
Silvia Skoupilová, Humenné: „V životopise je určite najdôležitejšie uviesť vzdelanie a pracovné pozície, ktorými človek prešiel. Osobne by som svoje záľuby spomenula len všeobecne. Ako napríklad hudba, tanec. Možno nejaká zo záľub by sa nemusela páčiť zamestnávateľovi a len kvôli tomu by neprisudzoval dôležitosť kvalifikácii.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.