Marcela z východného Slovenska je nezamestnaná. Je východniarka, kde nie je veľa pracovných príležitostí, a tak by si chcela nájsť prácu v Bratislave. „Bola som na pracovnom pohovore v hlavnom meste a chcela som, aby mi preplatili 70% cesty tam a späť. O pracovnom pohovore a pozvánke naň som informovala miestny úrad práce a oni mi odporučili, že cestu na pohovor mi môžu preplatiť. Vypísala som ešte pred cestou niekoľko papierov a dostala som poučenie. Informovala som, že budem cestovať deň pred tým - pracovníčka ma infomovala, aby som nevyužívala spoj ráno a pred obedom,“ povedala Marcela K.
Po pohovore doniesla všetky potrebné dokumenty a vtedy sa dozvedela, že využila zlý spoj. „Vraj ak by som išla nočným alebo neskorším, tak by mi cestu preplatili. Na hlavu postavené. Ja som nešla na výlet, ale na pohovor. Človek nechce vystúpiť z vlaku a neosprchovaný vo vykrčených šatách zanechať úžasný dojem... Šla som deň vopred, aby som sa cítila na pohovore príjemne. Pohovor som mala totiž o deviatej ráno,“ zdôverila sa nám Marcela.
Hovorkyňa: Dátum sa musí zhodovať
Keď sa nezamestnaný uchádza o preplatenie cestovného lístka, musí na príslušnom úrade práce vypísať poučenie uchádzača o zamestnanie k náhrade časti cestovných výdavkov. „V tomto poučení sa uvádza, že na cestovných dokladoch sa musí dátum zhodovať s dátumom konania vstupného pohovoru alebo výberového konania u zamestnávateľa. S týmto poučením sú klienti úradov práce oboznámení a potvrdzujú svojím podpisom, že ho akceptujú a poznajú jeho obsah,“ informovala hovorkyňa ÚPSVR SR Andrea Hajduchová.
Podľa hovorkyne sa takéto ustanovenie v poučení nachádza s cieľom zabrániť zneužívaniu náhrad častí cestovných výdavkov. Samozrejme, ak nie je možné cestovať na miesto konania vstupného pohovoru v daný deň, je možné využiť najbližší možný spoj pred predmetným vstupným pohovorom. Pokiaľ je preukázateľné, že uchádzač o zamestnanie nemal možnosť cestovať na vstupný pohovor v inom termíne, ako deň vopred, je možné akceptovať aj takýto doklad,“ zdôraznila A. Hajduchová.
Využila vraj zlý spoj
Marcela si zvolila spoj, ktorý prišiel do Bratislavy deň pred konaním pracovného pohovoru o 18.40 hod. „Ak by pani cestovala posledným spojom, napríklad spojenie z Humenného o 15.35 hod. s príchodom do Bratislavy o 22.40 hod., tento doklad by bol akceptovaný a uhradený,“ uviedla hovorkyňa.
Konkrétne situácie však posudzujú konkrétne úrady práce ako samostatné právne subjekty.
Využili ste niekedy na úrade práce preplatenie cestovných výdavkov? Viete o tom, že je taká možnosť?
Pýtali sme sa vás, či ste niekedy využili preplatenie peňazí, ktoré súvisia s absolvovaním vstupného pohovoru alebo výberového konania u zamestnávateľa.
Anna Mišková, 50, Kendice (okres Prešov)
„Nikdy som tento príspevok nevyužila, keď som bola nezamestnaná, vôbec som o tom nevedela. Teraz už našťastie zamestnanie mám.“
Patrícia Zákutná, 24, Prešov
„Ja som sa uchádzala o prácu len v Prešove, takže som to nemohla ani využiť. Manžel bol ale na pohovore v Košiciach, no neviem, či mu cestu preplatili.“
Katarína Viteková, 24, Prešov
„Na úrade práce som bola pred troma rokmi a vôbec som nevedela o takejto možnosti, nemám s týmto žiadne skúsenosti.“
via
ČO HOVORÍ ZÁKON - Taxík, vaše auto a lietadlo vám nepreplatia
§32 Náhrada časti cestovných výdavkov, ktoré súvisia s absolvovaním vstupného pohovoru alebo výberového konania u zamestnávateľa
- Cestovné výdavky uchádzača o zamestnanie zahrňujú cestovné hromadnými dopravnými prostriedkami z miesta trvalého pobytu alebo z miesta prechodného pobytu (uchádzač o zamestnanie prechodný pobyt dokladuje úradným potvrdením o prechodnom pobyte vydaným obecným úradom alebo oddelením policajného zboru) do miesta konania vstupného pohovoru alebo výberového konania a späť.
- Za hromadný dopravný prostriedok sa považuje miestna hromadná doprava, medzimestská autobusová doprava, medzinárodná autobusová doprava, ak linka premáva aj na území SR a je možné zakúpiť si v nej cestovný lístok v slovenskej mene, železničná doprava (osobný vlak, rýchlik, expresný vlak, Euro City, Inter City 2. triedy, aj s možnosťou zakúpenia miestenky).
- Uchádzačovi o zamestnanie sa uhrádzajú cestovné výdavky v prípade, ak prevyšujú sumu 3,32 eura. Náhrada časti cestovných výdavkov sa poskytuje vo výške 70% z preukázaných cestovných výdavkov, najviac v sume 26,56 eura v úhrne za všetky cesty uskutočnené v kalendárnom mesiaci.
- Uchádzač o zamestnanie si môže uplatniť náhradu časti cestovných výdavkov aj viackrát do mesiaca, ale vždy v úhrne maximálne 26,56 eura.
- Náhrada časti cestovných výdavkov sa poskytuje na základe písomnej žiadosti uchádzača o zamestnanie, ktorej súčasťou je: písomná pozvánka, potvrdenie o účasti na vstupnom pohovore alebo výberovom konaní, cestovné lístky z hromadných dopravných prostriedkov.
- Písomnú žiadosť predkladá uchádzač o zamestnanie najneskôr do 10 pracovných dní po ukončení mesiaca, v ktorom vznikol nárok na poskytnutie príspevku na náhradu časti cestovných výdavkov. V prípade občana so zdravotným postihnutím je potrebné k zľavneným cestovným lístkom predložiť aj kópiu preukazu občana so ZŤP.
- Náhradu časti cestovných výdavkov poskytuje úrad alebo vypláca právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosti podľa zákona o službách zamestnanosti (najmä pri sprostredkovaní zamestnania, odborných poradenských službách, vzdelávaní a príprave pre trh práce a pri začleňovaní znevýhodnených UoZ na trh práce) na základe dohody uzatvorenej s úradom alebo s ústredím.
- Uchádzač o zamestnanie má právo hľadať si zamestnanie aj v zahraničí, ale ak bol na výberovom konaní alebo na vstupnom pohovore u zamestnávateľa, ktorý nemá sídlo, resp. sídlo svojej organizačnej zložky na území SR, nárok na náhradu časti cestovných výdavkov z dôvodu zahraničného zamestnávateľa nevzniká.
čor, podľa upsvar.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.