rke v kombinéze kdesi medzi Vernárom a Šahami... (Keď to bulvár uvidel, zabudol aj na byt pre charitu...)
Aj keď, ktovie... "Jazda smrti" nie je zlá metafora pre fantastické zľavy, s ktorými roztrhli vrecia stavitelia našich diaľnic. Najnovší chýr hovorí, že na 10 kilometrov pri Levoči ponúklo akési konzorcium cenu ani nie polovičnú (!!) oproti tej, ktorú si naplánovala Národná diaľničná spoločnosť. Vynikajúce, povedal by daňový poplatník. Rozhodnuté ale nie je nič. Tá firma už podobne zažiarila aj kdesi pri Prešove, kde ale napokon v súťaži podľahla Doprastavu, ktorý bol drahší, hoci s cenovou ponukou tiež zásadne nižšou – o 100 miliónov!!! – než "úradný" odhad...
Znalcov pomerov neprekvapí, že najlacnejší budovateľ bol zo súťaže vylúčený, lebo "nesplnili podmienky, nemali všetky podklady". Tomu sa hovorí "El clássico".... A konateľ toho Doprastavu, ktorý bol o 20 miliónov drahší, ale stále o sto lacnejší než predstava štátu, k tomu pridal zásadný komentár, že "za takú cenu sa to nedá postaviť". No. Nebudeme špekulovať ani navádzať na hriešne myšlienky, ale keby pri tej Levoči "še voda točila" podobne, ako pri Prešove – teda najvýhodnejšia cenová ponuka opäť prepadne – čudovať sa nebudeme. Teda veľmi nie.
Samozrejme, že neznáma firma bez minulosti a Doprastav sú dve veci. Tomu sa dá rozumieť. Len keby tú výhovorku o vylúčení pre nesplnené podmienky už nejako inovovali... Podstatnejšie na našom diaľničnom diskonte je ale to, ako horšie časy – ekonomicky i politicky (no Fico, no Vážny!) - naučili širokých i ešte širších húsť do tej miery, že chcú stavať, aj keď "nie sú v tom žiadne zisky, všetko išlo na absolútne minimum" (konateľ Doprastavu). No vida ho. Nejde o to, že chcú prácu a živiť ľudí, ale o tie závratné priepasti, o ktoré dokážu zľavniť svoje služby v momente, keď štát nemá rozpočet, na aký ho oni sami svojimi kartelovými dohodami a manipulovanými tendrami nafukovali.
Posúdiť takto zboku, či to "minimum" by nemohlo byť ešte minimálnejšie, sa nedá. Staré finty, ktoré sa v obstarávaniach recyklujú, len maľujú staré otázniky. Pričom zároveň platí, že koalícia Figeľ-kríza zaslúži metál za zviditeľnenie toho, koľko štát doteraz prerábal na svojom budovateľskom úsilí. Áno, fakt je aj to, že napr. Číňania, ktorí v Poľsku zrazili ceny za kilometer na polovicu, čím šokovali tamojšie stavebné firmy, to už vzdali. Takže uvidíme, či sa budú vzdávať aj na Slovensku, alebo - čo je pravdepodobnejšie - dopisovať k zmluvám dodatky, ako sme si zvykli. Eventuálne, či sa nevzdá sám Figeľ, alebo jeho poradca Kolník, ktorý "zažil aj vyhrážanie fyzickou likvidáciou, najmä od zastavenia PPP projektov". No. Že by tie zľavy boli až taká jazda smrti?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.