Korzár logo Korzár

Arpád Révész učil v Paríži 300 učiteľov

V tomto mesiaci - v septembri - televízni diváci sledujú tanečnú šou. V tejto súvislosti chceme pripomenúť, že pred deväťdesiatimi rokmi boli Košice známe v celej ČSR vysokou úrovňou tanečných škôl, ktorých bolo v meste niekoľko.

Reštaurácia hotela Schalkház. V ňom sa usporadúvali plesy, na ktorých sa v roku 1921 prvýkrát tancovalo tango aj valčík podľa nových pravidiel.Reštaurácia hotela Schalkház. V ňom sa usporadúvali plesy, na ktorých sa v roku 1921 prvýkrát tancovalo tango aj valčík podľa nových pravidiel. (Zdroj: archív)

V nich a tiež v zahraničí pôsobili vynikajúci taneční majstri, vďaka ktorým sa ich meno a meno Košíc dostalo do sveta.

Révészov tanečný ústav bol najlepší

Dobré meno mali košické tanečné školy a taneční majstri ešte v Uhorsku v 70. rokoch 19. storočia. Spomedzi košických tanečných škôl po vzniku ČSR bol najznámejší Révészov tanečný ústav na Hlavnej ulici 49 vo Vitézovom dvore. Jeho majiteľmi boli: Arpád Révész, ktorý pôsobil predtým ako choreograf v divadelnej spoločnosti J. Komjátyho a jeho otec Imrich, tiež tanečný majster. Imrich v rokoch 1874–1918 vyučoval najmä spoločenské tance pre jednotlivé vekové kategórie a deti učil klasický tanec pre ochotnícke divadelné predstavenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Meno Arpáda Révésza bolo v tanečnom umení pojmom a v roku 1922 sa vo vyučovaní tancov stal svetoznámym. V tom istom roku získal prvú cenu za predvedenie autorského tanca v Paríži, kde predvádzali porote svoje kreácie taneční majstri z celého sveta. Ešte v roku 1914 mu ponúkla Umelecká akadémia v Paríži miesto profesora baletu, ktoré odmietol.

K vynikajúcim tanečným majstrom 19. a začiatku 20. storočia patril Karol Kinszky, rodák z Popradu–Veľkej. Mal tanečnú školu na Hlavnej 29 a svoje kurzy tanca nazval „školou pre telesnú kultúru“. Pre veľký záujem ich viedol vo dvorane vtedajšieho hotela Schalkház (neskorší Slovan) - v tom období bol členom predstavenstva úč. spoločnosti Schalkház.

V rokoch 1854–1867 vyučoval tanec v Košiciach tanečný majster Jozef Kohégyi a pôsobil aj v Pešti a vo Viedni ako tanečný pedagóg. Jeho žiaci a žiačky úspešne a na úrovni prezentovali tanečné umenie v divadelných predstaveniach.

SkryťVypnúť reklamu

Príprava na spoločenskú sezónu

Možno boli Košice výnimkou medzi mestami, keď počas letných mesiacov prázdnin a dovoleniek v 20. rokoch 20. storočia nemalo mesto uhorkovú sezónu. Vtedy sa konali hospodárske výstavy, odborné konferencie, vzdelávacie podujatia a kurzy so zameraním na zimné mesiace.

V Košiciach sa stalo tradíciou, ktorú zaviedol Révészov tanečný ústav a po ňom ďalšie tanečné školy, že už v letných mesiacoch sa začínalo obdobie príprav na spoločenskú sezónu v zimných mesiacoch. Vtedy bolo v meste veľa kultúrnych podujatí a plesov, ktoré sa tradovali desaťročia a usporadúvali ich najrôznejšie spolky, kluby, inštitúcie. Najmä organizátori, a nielen oni, sa potrebovali zdokonaliť v spoločenskom tanci, bontóne a naučiť sa novinky, ktoré vždy prichádzali z Paríža.

SkryťVypnúť reklamu

V tom období nastal rozmach spoločenských tancov, ktorý ich oslobodil od strnulosti a spoločenských škrupúľ. Záujem o ne stúpal u mládeže a študenti i žiaci sa prihlasovali do tanečných škôl už počas prázdnin. Košické tanečné školy ponúkali nielen výučbu tancov, ale i kurzy spoločenského správania a to tiež záujemcom z Prešova aj Michaloviec, kam učitelia tanca za svojimi žiakmi prichádzali.

Nové, dokonca prevratné pravidlá

„Už v lete sa v Košiciach začala príprava na plesovú sezónu, pokiaľ ide o nové tance, ktoré sa začali vyučovať v tanečných školách“ - napísala regionálna tlač v júni 1921. Ďalší dôkaz, že v meste nebola uhorková sezóna. Čo však bolo dôležité, tanečné školy sa pri ich výučbe budú riadiť novými pravidlami, prevzatými pre zmenu nie z francúzskych, ale anglických tanečných škôl.

Nové pravidlá začala ako prvá uplatňovať vo svojej škole popredná učiteľka tanca v Londýne Margharet Harding. Po prvých skúsenostiach usporiadala tlačovú konferenciu, na ktorej vysvetlila, aké sú nové pravidlá a správy o tom vyslali do sveta tlačové agentúry, takže sa túto potešujúcu novinku pred deväťdesiatimi rokmi dozvedeli aj naše tanečné školy ešte predtým, ako im to oficiálne oznámili.

„Bude to tanec, doplnený zábavou. Nebude treba odkladať konverzáciu na prestávky medzi tancami, ale tancujúci si budú môcť porozprávať tie najroztomilejšie veci a nechať sa pritom unášať lahodnými zvukmi hudby“- informovala Margharet Harding. Z nových pravidiel vyplynulo, že pri tanci sa nebudú partneri tváriť ako v kŕči a mlčať. Tango by malo byť tancom odvážnej a pikantnej zábavy a valčík je ako stvorený pre ľúbostný rozhovor. Košickí taneční majstri boli na tieto novinky pripravení a dokonca vymysleli aj tanec pre tých, ktorí radšej mlčia, povedal za všetkých tlačovej kancelárii Arpád Révész.

U Révésza všetko po novom

Révész ako tanečný majster udával tón, čím stúpala úroveň aj ostatných tanečných škôl v meste. V jeho tanečnom ústave, kde sa naučili žiaci moderné spoločenské tance, získali aj prehľad o ľudovom tanci, sa začali vyučovať cudzie jazyky, najmä francúzština a angličtina. Tiež spoločenské pravidlá nielen pri tanci, ale v zdravení, stolovaní, konverzácii, všetko spojené s praktickými ukážkami. Dámy mali možnosť zorientovať sa v parížskej móde a súčasných trendoch.

Okrem tohto ústavu bol známy aj ústav Alžbety Kemenskej na Zámočníckej 5. Podľa lipského medzinárodného časopisu Internationales Journal fur Tanz und Sport, v ktorom sa písalo o košických tanečných školách, jej škola kládla dôraz aj na pedagogickú úroveň pre mládež i dospelých. Vyučovali v nej vo všetkých jazykoch, akými sa hovorilo v ČSR a učebný program obsahoval okrem súčasných európskych tancov aj všetky slovenské .

Publicita o umelcovi aj o meste

V októbri 1923 sa meno Révész i meno Košice veľmi často objavovalo v zahraničnej tlači. Echo de Paris napísal o slávnom Košičanovi: „ČSR má niekoľko predností, teraz však získava nové a to v odbore dosiaľ pre Československo zatvorenom - v tanci sú to Košice, ktoré sa postarali o rozširovanie slávy republiky. V septembri a v októbri bol košický profesor tanca Révész v Paríži, kde učil tristo učiteľov tanca z rôznych zemí nový, ním vytvorený tanec Révész - Five. O tento tanec je veľký záujem, čo nasvedčujú referencie lipského časopisu Internationales Journal fur Tanz und Sport, aj parížskeho odborného časopisu Dansons. O tento tanec sa zaujíma aj Belgicko, Viedeň, Frankfurt. V novembri bude profesor Révész vyučovať v Berlíne.“
Čo k tomu ešte dodať? Azda toľko, že u nás sa nezachovala fotografia tohto umelca, ktorý vošiel do dejín tanca. Nachádza sa v spomínaných zahraničných odborných časopisoch.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 083
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 751
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 202
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 203
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 135
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 042
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 961
  1. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  2. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  7. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  8. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 782
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 882
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 615
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 175
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 772
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 641
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 156
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 853
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


16
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


1
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


11
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


  1. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  2. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  7. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  8. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 782
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 882
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 615
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 175
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 772
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 641
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 156
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 853
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu