Prešov siahal v Záhrebe na prekvapenie

Hviezda Croatie. Ivano Balič prešovských hádzanárov chválil.
Hviezda Croatie. Ivano Balič prešovských hádzanárov chválil. (Autor: Ján Leško)
Sportnet|26. sep 2011 o 00:00

Po prvej výhre v prvom kole nadnárodnej South East Handball Association League v Čiernej Hore nad RK Lovčen Cetinje má slovenský hádzanársky majster Tatran Prešov na konte aj prvú prehru.

V treťom kole rozohral dobrú partiu na pôde chorvátskeho majstra HC Croatia Osiguranje Záhreb. Po vyrovnanom priebehu sa však v závere presadili skúsenejší domáci.

ZÁHREB. Slovenský hádzanársky majster zanechal v Športovej Dvorane Trešnjevka, súdiac podľa ohlasov a reakcií publika i predstaviteľov SEHA League, ktorí ho sledovali, solídny dojem. V prvom polčase o čosi lepší ako v druhom, v ktorom Croatia Tatranu gólovo odskočila.

Chorvátsky šampión patrí nielen k favoritom SEHA League, ale aj v Lige majstrov. „Podľa mňa Croatia v základnej skupine je najhorúcejším kandidátom postupu vedno s bundesligovým THW Kiel,“ mienil po zápase v Záhrebe srbský tréner Tatran Prešov Djordje Rašič.

„Štyridsať minút sme držali so súperom krok. S tým spokojný byť nemôžem, hoci sme hrali proti veľmi silnému súperovi, u ktorého sa body len tak ľahko nezískavajú. Prehrať s Croatiou o šesť gólov nie je žiadna hanba. Mali sme však na lepší výsledok. Chcelo by to ale, aby brankári čosi viac chytili a strelci sa viac presadili. Brankár Boháč mal osem úspešných zásahov, čo je ozaj málo. Taký Kristopans pri modelových situáciách na tréningu pred zápasom v Záhrebe vymietal pavučinky v kútoch, cítil som, že je v pohode. Prišiel však zápas a bolo to inak. Dal síce štyri góly, ale potreboval na ne jedenásť pokusov. Nuž a keď k tomu prirátam nejaké to odvedené percento pre domácich bosnianskymi arbitrami, veľké oči sme mať v hale Trešnjevka nemohli. Toto mužstvo má však potenciál. Musí sa ale viac zohrať, potrebuje oporu v bráne aj streleckú potenciu hráčov, od ktorých sa to najviac očakáva.“

Ivano Balič nechválil iba zo zdvorilosti

Z tábora Croatie Záhreb mal pred zápasom nejaké informácie pivot prešovského Tatrana Michal Kopčo, ktorý tam odohral minulú sezónu.

Otázny bol vraj štart Ivana Baliča, po príchode zo španielskeho Portlandu San Antonio, najväčšej záhrebskej hviezdy, ale aj Slovinca Davida Špilera. Nakoniec však zo základu nehral len zranený krídelník Manuel Štrlek.

Ivano Balič začal od začiatku, dal prvé dva góly Croatie, potom si sadol na lavičku. Tatran však domácim zatápal, a tak sa miláčik záhrebského publika vrátil na ihrisko a prispel k tomu, že jeho tím sa v poslednej štvrťhodine gólovo presadil.

Skúsený hádzanársky harcovník Ivano Balič sa ochotne na margo zápasu so slovenským majstrom rozhovoril. „Tatran má dobré mužstvo, a to nevravím len zo zdvorilosti. Dôkazom mojich slov je vývoj skóre zhruba do štyridsiatej minúty. Má skúsených hráčov, z ktorých som poznal Antla či Kopča, ktoré sme však ubránili. Avšak aj menej skúsených. Predsa len, Croatia má vyrovnanejší káder. Hlavne preto sme odpor súpera po prestávke prelomili. Myslím si však, že Tatran Prešov sa do Záhrebu ešte v tejto sezóne vráti,“ povedal v závere Ivano Balič na to, že v chorvátskej metropole sa bude hrať Final Four SEHA League.

HC Croatia Záhreb – Tatran Prešov 35:29 (16:16)

Slovenský majster hral na pôde chorvátskeho šampióna. Croatia rolu favorita síce potvrdila, ale jednoznačnú prevahu na palubovke nemala. Prešov šiel do vedenia v 1. minúte gólom Kristopansa, následne vyrovnal Balič a zase kontroval Číp, na Maričov gól odpovedal Antl. Podobne sa súperi ťahali za prsty celý prvý polčas. Minútu pred jeho koncom po góle Mi. Urbana viedol Tatran. Domáci Horvat stihol ešte vyrovnať. Po prestávke sa o tesný náskok Prešova zaslúžili gólmi Kukrika, Radčenko a Mi. Urban. V 38. min. bolo 21:21. Potom však prišla štvorgólová šnúra Záhrebu, na ktorú už prešovský tím náležito nereagoval. V týchto fázach sa prejavili skúsenosti i väčšia zohranosť chorvátskeho šampióna. Tatran mal v samom závere ešte možnosť skóre korigovať, ale vlastnými chybami sa o ňu pripravil.

Zostava a góly Tatrana: Boháč, Niroda – Marušák, T. Mažár 1, Kopčo, Hrstka, Mi. Urban 3, Krok, Kristopans 4, Radčenko 4, Kukrika 5, Tumidalský 1, Číp 1, Guzy 1, Antl 9.

Najviac gólov na domácich: Špiler a Horvat 7, Marič a Kopljar 6. Pokutové hody: 2/2 – 5/4. Vylúčení: 3-4. Rozhodovali: Šatordžija a Pandžič (obaja Bosna a Hercegovina).