Smutne našej agentke ukazujem, že aj ja chcem. Smeje sa, skláňa hlavu a bez rozmýšľania mi dáva svoju ozdobu. Áno, zatiaľ čo predkovia Fidžijčanov mali hrôzostrašnú povesť aktívnych kanibalov, dnešní domorodci sú jedni z najpriateľskejších a najpohostinnejších ľudí na svete.
Ráno dokupujeme vodu a pred odchodom na loď ešte letím kúpiť kavu, halucinogénny domáci nápoj, ktorý je vraj dobrý na obličky. K pobrežiu je to autom štvrťhodinku. Čakáme na čln a ja sa prvýkrát stretávam s pojmom „fidži čas", keď na otázku „kedy dorazí loď" dostávam automatickú odpoveď, že za polhodinu. Až ďalšie dni mi došlo, že to môže byť aj sedem hodín, a že tak odpovedajú vždy. Lodivod člna zhruba pre osem osôb, aj so svojím spoločníkom, nakladajú batohy do loďky a potom našu posádku rozvážajú na jednotlivé ostrovy.
Tak to na Fidži funguje - vyberiete si podľa vašej miery kvality ubytovania a stravy ostrovy a domáci vás vždy ráno prídu zobrať člnom, aby vás prepravili do ďalšieho plážového hotelíka či lacnej ubytovne, kde môžete podľa vášho želania stráviť deň, ale i mesiac.
Ostrov Mela Gibsona
Samotné ostrovy (niektoré sú také mrňavé, že ich prejdete za tri minúty) sú magnetmi pokoja, nádhernej nedotknutej prírody obklopenej najpriezračnejšou krištáľovou morskou vodou, akú moje oči kedy videli. Ak máte nazvyš 75 miliónov dolárov, môžete si jeden z nich aj kúpiť. Práve za takú cenu ponúkali realitné kancelárie v roku 2007 vtedy najdrahší ostrov sveta Vatu Vara.
Neviem, či ho predali, ale faktom je, že do Fidži sa zamilovalo mnoho osobností amerického šoubiznisu a svoje súkromie si tu užívajú napríklad herci Mel Gibson (jeho ostrov je len 30 km od Vatu Vara), Johnny Depp či spevák Ricky Martin. Kto miluje dobrodružnejšiu, ale o to viac romantickú dovolenku, neodporúčam mu nič iné, ako stroskotať na niektorom pevninskom výstupku Fidži. Ak je táto krajina dostatočným tropickým rajom pre náročné populárne osobnosti, prečo by nemohol byť aj pre vás?
Trošku histórie
Prvým Európanom na ostrovoch bol Abel Tasman na svojej plavbe do Indonézie v roku 1643. Neskôr sem v roku 1774 prišiel James Cook. O 15 rokov neskôr tu pristál čln s dôstojníkmi lode Bounty, ktorých na šírom mori vysadili vzbúrenci. Moreplavcov nasledovali dobrodruhovia a trestanci na úteku z Austrálie. Mnoho z nich zistilo, prečo boli prezývané ako „ostrovy kanibalov". V roku 1873 prehlásila ostrovy za svoju kolóniu Veľká Británia. Hlavným mesto sa stala Sáva. Na ostrovoch začali pestovať bavlnu a cukrovú trstinu a boli sem privezení robotníci z Indie. Nútená práca bola zrušená v roku 1919.
Kanibalizmus
Pôvodný kanibalizmus tu pred 150 rokmi vykorenili americkí kresťanskí misionári, ale na tradičnom živote domácich obyvateľov sa okrem toho veľa nezmenilo. Tým v žiadnom prípade nechcem povedať, že sa medzi sebou papajú. Ja osobne som sa nestretol ani s jediným prejavom, že by mali záujem hodiť do kotla a naservírovať ma ako špeciálnu európsku delikatesu na nedeľný stôl.
Len nekonečný relax
Kto miluje pasívnu dovolenku, bude spokojný. Kniha mi padala od driemania do tváre, nezobudil ma ani výskot hráčov plážového volejbalu. Alebo som si dal na uši muzičku a hompáľal som sa v zavesenej sieti. Občas som niečo naťukal do laptopu, ktorý sa v miernom závane občerstvujúceho vetríka menil po čase na statický lapač piesku. Keď ma brali mrle, chytil som foťák a prešiel si celý ostrov. A nikdy som si nenechal ujsť západ slnka z najvyššieho bodu ostrova. Keď byť stroskotancom v lone raja, tak s usmievajúcim sa srdcom.
Autor: Pavel "Hirax" Baričák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.