Po dvoch rokoch recesie došlo totiž vlani k citeľnému nárastu počtu letecky prepravených cestujúcich i k nárastu prepravy nákladov vzduchom.
Vyplýva to z nedávno zverejnených štatistík neziskovej organizácie ACI (Airports Council International, teda medzinárodná rada letísk), ktorá je jediným celosvetovým združením letísk.
Údaje z 1 316 letísk
ACI má 580 členov, ktorí prevádzkujú vyše 1 650 letísk v 179 krajinách a teritóriách. Do štatistiky za rok 2010 boli zahrnuté údaje, ktoré ACI zaslalo 1 316 najvýznamnejších letísk v 157 krajinách, a preto ju možno považovať za reprezentatívnu (malé letiská, ktoré údaje nedodali, by celkovú štatistiku ovplyvnili len nepatrne). Celkový počet cestujúcich, ktorí vlani použili leteckú dopravu, narástol v porovnaní s rokom 2009 o 6,6 % a po prvý raz v histórii prekročil magickú hranicu päť miliárd (5,04 miliardy).
Nárast vo všetkých regiónoch
Nárast počtu cestujúcich zaznamenali všetky regióny, niektoré viac, iné menej. Najväčší prírastok zaznamenal latinskoamericko-karibský región, a to až o 13,2 %. Nasleduje blízkovýchodný región (+12 %) a ázijsko-pacifický región (+11,3 %). Menšie prírastky zaznamenali už pomerne nasýtený európsky a severoamerický región: počet cestujúcich na európskych letiskách stúpol len o 4,3 %, na severoamerických dokonca len o 2,5 %.
Väčší rast medzinárodnej dopravy
Vnútroštátna preprava narástla vlani o 5,8 %, zatiaľ čo medzinárodná preprava zaznamenala prírastok až o 7,7 %. Temer 70 % letísk na svete zaznamenalo vlani prírastok počtu cestujúcich a len 30 % sa muselo vyrovnať s ich poklesom. Celosvetový počet pohybov (štartov a pristátí) dopravných lietadiel vzrástol vlani o 1,1 %, na približne 74 miliónov. Ešte výraznejší nárast než preprava cestujúcich zaznamenala preprava nákladov.
Narástla aj preprava nákladov
Vlani bolo vzduchom prepravených 91 miliónov ton nákladu, čo predstavuje medziročný nárast o vyše 15 percent. V rebríčku najrušnejších letísk (podľa počtu prepravených cestujúcich) už od roku 2000 neohrozene kraľuje letisko v americkej Atlante (Hartsfield–Jackson Atlanta International Airport), ktorým vlani prešlo 89,33 milióna cestujúcich. Keď sa trochu pohráme s číslami, tak zistíme, že všetci obyvatelia Slovenska by cez toto letisko prešli za necelých 23 dní.
Košičanov by „zhltlo“ za deň
Alebo inak: v priemere prejde atlantským letiskom denne okolo 245–tisíc cestujúcich, teda približne toľko, koľko majú Košice. Druhým najrušnejším letiskom na svete bolo vlani letisko v Pekingu (Beijing Capital International Airport), cez ktoré vlani prešlo takmer 74 miliónov cestujúcich. Možno poznamenať, že v roku 2003 nebolo toto letisko ešte ani v prvej tridsiatke najrušnejších letísk. Tretiu priečku obsadilo počtom 66,77 mil. cestujúcich chicagské letisko O'Hare International Airport, svetovou štvorkou je londýnske letisko Heathrow, ktoré vlani vybavilo 65,88 mil. cestujúcich.
Paríž siedmy, Frankfurt deviaty
Na piatom mieste je letisko v Tokiu (64,21 mil.), na šiestom letisko v Los Angeles (59,07 mil.), siedme je parížske letisko Charlesa de Gaullea (58,17 mil.), ôsme letisko Dalla/Fort Worth (56,9 mil.), deviate letisko v nemeckom Frankfurte (53 mil.) a desiatku najrušnejších svetových letísk uzatvára letisko v americkom Denveri (52,2 mil.). Štatistika ACI uvádza aj poradie najrušnejších letísk podľa počtu cestujúcich na medzinárodných linkách.
Londýn má najviac medzinárodných cestujúcich
V tejto štatistike je od roku 2000 na prvom mieste londýnske letisko Heathrow, ktorým vlani prešlo 60,9 milióna medzinárodne cestujúcich pasažierov. Na druhom mieste je letisko Charles de Gaulle v Paríži (53,15 mil.), tretím je letisko v Hongkongu (temer 50. mil. cestujúcich). Na ďalších miestach sa umiestnili letiská v Dubaji, Frankfurte, Amsterdame, Singapure, Incheone, Tokiu a Bangkoku. Mnohí odborníci na leteckú dopravu však spochybňujú účelnosť zostavovania takejto štatistiky, pretože napríklad let z Los Angeles do New Yorku je stále ešte domáci let, zatiaľ čo v Európe sú už oveľa kratšie lety medzinárodné.
Najväčší prírastok v Istanbule
Zaujímavá je aj štatistika, v ktorej sú letiská zoradené podľa prírastku cestujúcich v roku 2010 (v porovnaní s rokom 2009). Tu je svetovým lídrom letisko v Istanbule, na ktorom stúpol vlani počet cestujúcich o temer 75 percent! Druhým letiskom s najväčším prírastkom je brazílske letisko Campinas (nárast o 58 %), nasledujú letiská v Rio de Janeiro (54 %), Charleroi (32 %) a moskovské letisko Šeremetevo (31 %). Stručne ešte spomeňme, že najvyťaženejším letiskom podľa tonáže prepraveného nákladu bolo vlani letisko v Hongkongu, cez ktoré prešlo temer 4,2 milióna ton nákladu.
Za hodinu 108 štartov a pristátí
Svetovou „nákladnou“ dvojkou je americký Memphis (3,9 mil. ton), nasledujú Šanghaj, Incheon, Anchorage, Paríž a Frankfurt. Ešte azda znesiete jedno číslo: letisko v Atlante nie je najrušnejším letiskom len podľa počtu cestujúcich, ale aj podľa počtu pohybov lietadiel. Atlanta vlani zaznamenala 950 119 pohybov, čo znamená denne v priemere 2 603 pohybov, teda každú hodinu 108 pohybov (súčet štartov a pristátí).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.