mácom prostredí. Na takýto nápad prišiel potom, ako mu Ústavný súd na jeden rok siahol na 70 percent platu ako trest za to, že nepustil na Najvyšší súd kontrolu ministerstva financií.
V minulom roku si Harabin na svoj účet pripísal viac ako prezident a premiérka dohromady. Z jeho povinne zverejneného majetkového priznania vysvitlo, že zarobil sumu 140 tisíc eur, čo sa dá vysvetliť iba odmenami. Keďže jeho plat je 5 000 tisíc eur, po odpočítaní trestu mu na výplatnej páske zostane 1 500 eur. No a uznajte, kto by dnes za takú sumu chodil každé ráno do roboty? Nikto z nás normálny by v dnešnej hospodárskej situácii za také peniaze ani z postele nevstal.
Harabin však z neprítomnosti na pracovisku nemusí mať žiadne obavy. Na svojom súde má aj tak všetko pod palcom a všetci vedia, čo majú robiť, aj keď tam nie je. Ktorí sudcovia to nevedeli, dostatočne sa im to vysvetlilo v disciplinárnom konaní. A tak Harabinovi stačí svojich podriadených sporadicky kontrolovať z domu v papučiach, napríklad cez skype.
Možno sa ale prvý muž slovenskej justície poistí a zopakuje svoju fintu z čias, keď bol ministrom spravodlivosti. Tak ako vtedy, aj teraz na Najvyššom súde zamestná svoju manželku, vyčlení jej samostatnú miestnosť a jeho polovička s perfektnými znalosťami súdnictva v Brazílii bude v čase jeho neprítomnosti podľa jeho pokynov riadiť sudcov a zamestnancov. O tom, že Súdna rada Harabinovi vyhovie a prácu v domácom prostredí mu povolí, pochybuje asi málokto. Zostával len veriť, že v teple svojho domova bude mať vhodné psychosociálne aj mikroklimatické podmienky, aby nikým neotravovaný (novinármi, kontrolami či disciplinárnymi podaniami ministerky), bude môcť pokračovať vo svojom dlhoročnom úsilí na posilňovaní dôveryhodnosti slovenského súdnictva.
Autor: mtr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.