Volal sa Čo Sung-hu a 16. apríla 2007 pred desivým masakrom v univerzitnom areáli Polytechnického inštitútu v Blacksburgu (štát Virgínia) adresoval verejnosti obžalobu v nahrávke, ktorú poslal do televízie NBC, že bol k svojmu príšernému činu dohnaný... Televízii však bolo videoposolstvo masového vraha doručené až po krviprelievaní.
Hrôzy v študentových drámach
Čo Sung-hu mal 23 rokov, pochádzal z Južnej Kórey a vo Virgínii študoval angličtinu i anglickú literatúru. Jeho učiteľku vydesil, podľa vyjadrenia po nešťastí, obsah Kórejčanových drám, ktoré jej predkladal. Boli plné hrôzy a násilia. Opakovane mal do činenia i s univerzitnou políciou. Tá sa musela zaoberať obťažovaním spolužiačok, ktoré tyranizoval prenasledovaním i vytrvalými vulgárnymi sms. Nik však nepredpokladal, že by mladý muž dokázal šokovať svet 32-násobnou vraždou.
Násilie nebolo v čase vraždy, žiaľ, v univerzitnom kampuse v Blackburgu ojedinelým. Rok pred osudným aprílom tu zavraždil dvoch nevinných ľudí trestanec, ktorý ušiel z väzenia.
Lenže udalosti šestnásteho aprílového dňa pred štyrmi rokmi boli oveľa väčšou a desivejšou udalosťou, na ktorú americký univerzitný svet dodnes nezabudol. Pritom jej okolnosti neboli dodnes detailne objasnené, pretože Čo Sung-hu spáchal podľa všetkého hneď po bezcitnom zmasakrovaní profesorov a spolužiakov samovraždu. Sú však aj hypotézy, že ho mohol zastreliť i niekto zo zasahujúcich policajtov.
Dráma sa začala o 7.15 hod. v jednej z ubytovní, v ktorej bývalo viac ako 800 mladých ľudí. Zaznelo niekoľko výstrelov a potom sa na dve hodiny rozhostilo zlovestné ticho. Táto pauza vyvolala neskôr vlnu kritiky, keď obyvatelia kampusu obviňovali políciu, že nezabránila pokračovaniu vražednej streľby šialenca. Lebo potom sa z ďalších univerzitných priestorov polytechniky ozvalo oveľa viac sálv.
Kórejčan zastrelil postupne až 32 ľudí vo veku od 18 do 76 rokov. Z priestorov, v ktorých strieľal, v panike utekali študenti i pedagógovia. Mnohí sa zachraňovali skokmi z okien - takmer tridsať ľudí utrpelo pri vraždení aj vážne zranenia. Jeho obeťami sa väčšinou stali študenti - zabil i štyroch pedagógov.
Predpoludním, keď už bola bilancia obetí príšerného masakru ukončená, začali sa vynárať prvé dohady o príčinách tragédie, ktoré o pár hodín dokreslil čudácky nesúvislý a s nenávisťou vyrieknutý videomanifest mladého vraha v televízii NBC. Postupne prichádzali svedectvá o tom, že Čo Sung-hu mal evidentné sklony k agresii. Neraz sa označoval za terč rôznych foriem šikany. A viacerí svedkovia hovorili o tom, že u spolužiaka z Ázie opakovane zaznamenávali príznaky vážnych psychických porúch.
Zdesenie prezidenta Busha
"Škola má byť miestom bezpečia a učenia," povedal na margo tragédie vo Virgínii zdesený prezident George Bush, s čím sa mnohí stotožnili. Mnohí však prezidentovi a vplyvným vládnucim kruhom v USA zazlievali, že sa nepričinili o sprísnenie voľného predaja strelných zbraní, čo by azda konečne eliminovalo opakovanie podobných tragédií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.