Činnosť motora vášho auta možno riadi riadiaca jednotka Motronic, a keď je to vznetový motor, tak je skoro určite vystrojený vstrekovacím systémom common rail. Tieto a mnohé ďalšie prvky, systémy a zariadenia pre moderné osobné i úžitkové automobily vyrába svetoznáma firma založená nemeckým podnikateľom a konštruktérom, ktorého dnes predstavujeme. Je to Robert Bosch.
Narodil sa 23. septembra 1861 v Albecku pri Ulme, a to ako jedenáste z dvanástich detí. Jeho rodičia patrili k vyššej sedliackej vrstve v regióne. Jeho otec, hostinský a člen slobodomurárskej lóže, kládol veľký dôraz na dobré vzdelanie svojich detí. Robert navštevoval reálnu školu v Ulme, a potom sa vyučil za mechanika. V rokoch 1881-1882 absolvoval Robert jednoročnú dobrovoľnú vojenskú službu, ktorú ukončil ako dôstojnícky ašpirant.
Nestal sa dôstojníkom
Kariéru dôstojníka si však nezvolil. Po tejto službe pracoval Bosch sedem rokov u rôznych spoločností v Nemecku, USA (u Edisona) a vo Veľkej Británii (v pobočke Siemens). Už zamlada sa vyznačoval demokratickým duchom a čestnosťou. Dňa 15. novembra 1886 otvoril Robert Bosch v Ulme svoju Dielňu pre jemnú mechaniku a elektrotechniku, ktorá bola zárodkom dnešného svetoznámeho a na celom svete pôsobiaceho koncernu Robert Bosch GmbH.
Zlepšil zapaľovací systém
Už v roku 1887 Bosch podstatne zlepšil magnetové zapaľovanie firmy Deutz a zaknihoval si prvé hospodárske úspechy v oblasti stacionárnych plynových motorov. Keď v roku 1901-1902 Boschov prvý inžinier Gottlob Honold vyvinul vysokonapäťové zapaľovanie, otvorila sa cesta pre rýchlobežné benzínové motory. Medzitým, v roku 1887, sa Bosch oženil s Annou Kayserovou, s ktorou mal tri deti (neskôr sa oženil druhý raz).
Expanzia do sveta
Už pred zvratom storočí rozšíril Bosch svoje obchodné aktivity aj na zahraničie, najprv (v roku 1898) do veľkej Británie, a potom do ďalších európskych krajín. V roku 1913 mala jeho firma pobočky v Amerike, Ázii, Afrike a Austrálii, pričom 88 % obratu dosahovala mimo územia Nemecka. Od začiatku podnikania prikladal Bosch veľký význam vzdelávaniu svojich pracovníkov.
Osemhodinová pracovná doba
Mal sociálne cítenie a ako jeden z prvých v Nemecku zaviedol už v roku 1906 osemhodinovú pracovnú dobu. To mu prinieslo prezývku "červený Bosch". Avšak štrajk osadenstva jedného jeho závodu v júni a júli 1913 viedol k hlbokému "odcudzeniu" medzi Boschom a sociálnou demokraciou (na štrajk reagoval tak, že závod dal zavrieť). Už na začiatku prvej svetovej vojny bola väčšina mobilných vojenských prostriedkov vystrojená zapaľovacími sviečkami firmy Bosch.
Na vojne zbohatol
Počas tejto vojny Bosch enormne zbohatol a zo zisku venoval 20 miliónov zlatých mariek na výstavbu plavebného kanálu Neckarkanal a na založenie niekoľkých nadácií. Zraneným robotníkom, ktorí sa po vojne vracali do jeho fabrík, daroval potrebné protézy končatín. V 20. a 30. rokoch minulého storočia bol Bosch aj politicky činný, privítal demokratický charakter Weimarskej republiky a venoval veľa energie i finančných prostriedkov na zmierenie Nemecka s Francúzskom, od ktorého očakával trvalý mier v Európe a vytvorenie európskeho hospodárskeho priestoru bez "colných závor".
Pokúšal sa presvedčiť Hitlera
V osobných rozhovoroch sa pre svoj plán pokúšal získať aj Hitlera. Nástup nacistov k moci však nadobro zmaril toto Boschovo úsilie, na druhej strane však jeho firmám priniesol obrovské objednávky od zbrojárskeho priemyslu. V Boschových podnikoch pracovali počas vojny aj robotníci na nútených prácach, ale nikdy tam nedošlo k vraždám. Na druhej strane treba povedať, že spolu so svojimi spolupracovníkmi zachránil mnohých židov a aktívne podporoval odboj proti Hitlerovi.
Nikdy nebol u lekára
Možno ešte spomenúť, že Bosch sa veľmi zaujímal o poľnohospodárstvo a mal veľkú usadlosť v Mooseurachu, o ktorú sa dnes stará jeho vnuk. Bosch nikdy v živote nenavštívil lekára, pretože bol stúpencom homeopatie, a desaťročia nosil vlnený odev, ktorý propagoval zoológ G. Jäger. Robert Bosch zomrel na zápal ucha 12. marca 1942 v Stuttgarte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.