Popis trasy
Po vystúpení z vlaku na stanici v Spišskom Štiavniku prejdeme tunelom pod trať a zídeme do obce. Pri kostole prvýkrát prejdeme rieku Hornád, ktorá bude takmer polovicu trasy naším spoločníkom. Odbočíme doprava a stúpaním okolo rómskej osady sa dostaneme až do obce Hranovnica. Odtiaľ bicyklujeme stále smerom na západ, križujeme cestu 1. triedy medzi Popradom a Rožňavou a vychutnávame si príjemný pohľad na okolité vrchy okolo Kvetnice vpravo a lesov v Ochrannom pásme Národného parku Slovenský raj. Po zhruba 4 kilometroch mierneho stúpania sa ocitneme v Spišskom Bystrom, ktoré je známe najmä svojím lyžiarskym strediskom. My však pokračujeme opäť na západ a druhýkrát prekročíme Hornád, ktorý sa nám tentoraz prezentuje vo forme väčšieho potôčika. Cez Kravany sa dostaneme až do Vikartoviec, kde naposledy "stretneme" Hornád, ktorý asi tri kilometre odtiaľ pramení pod kopcom Krahulec. V obci sa posilníme dobrým (ne)alkom v krčme pred záverečným stúpaním, ktoré nás dovedie až k Vikartovskému mlynu, odkiaľ najprv klesneme, a potom mierne vystúpame asi 2 km do rázovitej obce Liptovská Teplička. Vrátime sa späť na križovatku a už dolinou Čierneho Váhu prameniaceho pod neďalekou Kráľovou hoľou sa dostaneme až ku horárni Biely potok, kde sa od nás odpojí cesta vedúca do Štrby. My pokračujeme po asfaltke, kde už autá majú oficálne zakázaný prístup a obkolesení vysokými lesmi postupne klesneme až k horárni Ipoltica, odkiaľ sa dá odbočiť inou cyklocestou cez hrebeň Nízkych Tatier až do Heľpy. Prejdeme okolo prečerpávacej nádrže Čierny Váh až k bývalej osade Svarín, odkiaľ môžu fajnšmekri vystúpať 7 km dlhým stúpaním s prevýšením okolo 400 metrov až k "hornej" čiernovážskej nádrži s nádhernými výhľadmi na Vysoké a Nízke Tatry. Naša trasa má však pred sebou už len záverečný úsek okolo sútoku Čierneho a Bieleho Váhu pri Kráľovej Lehote až na železničnú stanicu v tejto obci, kde dnešné putovanie aj zakončíme.
Pozoruhodnosti na trase
V údolí Čierneho Váhu sú na niektorých miestach ešte dobre viditeľné pozostatky považskej lesnej železnice, ktorá až do roku 1972 slúžila ako bežná železničná trať medzi Liptovskou Tepličkou a Kráľovou Lehotou s viacerými odbočkami využívaných na zvážanie dreva do okolitých dolín. Časť vozového parku železnice dnes nájdete v skanzene v Prybiline.
Výhľady
Aj keď väčšina trasy prechádza údoliami riek, občas sa nejaké nájdu, neprehliadnuteľná je najmä Kráľova hoľa (1 948 m) s televíznym vysielačom.
Kto zvládne dnešný cyklovýlet
Úplne každý, kto má bicykel, vrátane detí od 10 rokov. Okrem horského a crossového by sa dala táto trasa kvôli asfaltovému povrchu odjazdiť aj na cestnom bicykli.
Na čo si treba dať najväčší pozor?
Od Vikartoviec až po Svarín najmä na otravu kyslíkom, prípadne na huby, ktoré rastú v okolitých ihličnatých lesoch hneď pri ceste.
Niečo o trase
Hlavné body: Spišský Štiavnik (žel. stanica) – Spišský Štiavnik (obec) - Hranovnica – Spišské Bystré - Kravany - Vikartovce – Vikartovský mlyn – Liptovská Teplička - Kolesárky – horáreň Biely Potok – ústie doliny Benkovo – vodná nádrž Čierny Váh – Svarín – Kráľova Lehota.
Najvyššie a najnižšie položené miesto: prameň Jedlinky nad Vikartovským mlynom (938 metrov), resp. Spišský Štiavnik (567 m).
Približná dĺžka a prevýšenie: asi 54 km, 550 metrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.