Číta vaše dieťa ťažko? Máte pocit, že doslova bojuje s písmenami? Pravdepodobne má dyslexiu. To však potvrdí iba odborník.
Špeciálna pedagogička Katarína Lipovská sa počas svojej odbornej praxe stretla s nejedným dyslektikom. Ide o deti, ktoré nie sú schopné čítať, alebo čítajú len veľmi ťažko. „V poslednej dobe týchto detí veľa pribúda. Ide o špecifickú poruchu prejavujúcu sa neschopnosťou naučiť sa čítať, napriek tomu, že sa dieťaťu dostáva bežnej pozornosti pri vyučovaní. Deti majú priemernú inteligenciu i dobré zázemie v rodine.“
Či dieťa trpí dyslexiou, s určitosťou to môže potvrdiť len odborník. „Postihnutie diagnistikuje špeciálny pedagóg a to buď v centre špeciálno-pedagogického poradenstva, alebo v centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie,“ informovala K. Lipovská. Zámerným prehliadaním problému a odmietaním vyšetrenia ubližujú rodičia predovšetkým svojmu dieťaťu. Ale nie každý, kto slabo číta, je dyslektikom.
Učitelia by mali mať k takým deťom iný prístup
„Ak dieťa slabo číta preto, že tomu doma nevenuje dostatočnú prípravu, alebo sa mu učiteľ v škole nevenuje, alebo je dieťa zrakovo či sluchovo postihnuté, nejde o dyslexiu. Nejde o ňu ani vtedy, keď dieťa ma IQ pod hranicou normy,“ zdôraznila Lipovská.
Stanovenie diagnózy a vystavenie potvrdenia,nemožno považovať za uzavretie problému. „Pedagógovia by k takýmto deťom mali mať iný prístup ako k deťom, ktoré túto poruchu nemajú. O všetkom sa treba s učiteľmi dieťaťa porozprávať, na všetko sa opýtať. Dieťa by mali preverovať hlavne ústnou a nie písomnou formou. Ak je však nevyhnutná písomná skúška, dieťa by na ňu malo mať viac času ako deti, ktoré dyslektikmi nie sú,“ povedala špeciálna pedagogička.
Alternatívne metódy pomôžu
Špeciálny prístup a alternatívne metódy vyučovania budú pomáhať k dobrým výsledkom žiaka. Ak sa tomuto problému nevenuje dostatočná pozornosť, žiak je považovaný za lenivého či hlúpeho. „Potom môže mať rôzne depresie alebo nejaké poruchy správania,“ dodala Lipovská. Pre dyslektických študentov je zvlášt vhodné kontaktovať sa so študentmi s podobnými ťažkosťami, aby sa podelili o svoje študijné techniky, alebo aby si poskytli vzájomnú podporu v svojpomocných skupinách.
Príznaky, ktoré sú signálom, že dieťa trpí dyslexiou
Dyslektik je zvyčajne bystré a šikovné dieťa, no jeho výkony v čítaní sú hlboko podpriemerné oproti matematickým schopnostiam. Obyčajne ďaleko prevyšujú výkony v čítaní (niekedy sa objavuje dvoj– či trojstupňový rozdiel v hodnotení).
Dyslektik je neposedný, má zníženú schopnosť koncentrácie a len ťažko sa sústredí.
Konkrétnej činnosti sa dokáže venovať iba krátkodobo.
Má poruchy pravo-ľavej orientácie, resp. orientácie v priestore.
Má problémy pri reprodukcii rytmu.
Má výrazne zníženú rýchlosť čítania (Nedosahuje 60-70 slov/min.) Netýka sa žiaka 1. ročníka.
Má veľkú chybovosť čítania, resp. nevie, o čom číta (obsah).
Má znížená kvalitu čítania (hláskovanie, v lepšom prípade slabikovanie).
Kvalita chýb v čitateľskom prejave dyslektika:
typické sú zámeny: zrkadlové.....b/d, tvarovo podobných písmen.....m/n
typické sú zámeny samohlások: a/o o/e a/e
prešmykovanie slabík.....píš/šíp
prečítanie iba prvej časti slova, pričom zvyšok dieťa doplní z hlavy
Dvojité čítanie (dieťa slovo viackrát lúšti potichu a až potom ho nahlas prečíta)
čor, zdroj: wikipedia.sk
Problém sa dá zmierniť
Poruchy učenia nezasahujú celkové akademické schopnosti, ale sťažujú učenie. Hoci niektorí ludia môžu mať výrazné tažkosti, ostatní sa do času začatia vyššieho vzdelávania naučia stratégie ich zvládania. To však neznamená, že ich podstatné tažkosti zmiznú.
U niektorých nemusia byť ich poruchy diagnostikované pred nástupom vyššieho vzdelávania možno preto, že ich vlastné zvládacie stratégie boli dostačujúce, aby prešli školou.
Využívanie špeciálneho prístupu a metód už od začiatku vzdelávacieho procesu (základy už v predškolskom veku) môžu teda viesť k dobrým výsledkom pri podpore alternatívnych študijných zručností a stratégií, ktoré pomáhajú zvládať daný problém.
V prípadoch, ak sa tomuto problému nevenuje pozornosť (velmi častá prax aj v našich podmienkach), žiak napriek vynaloženému úsiliu nedosahuje očakávané študijné výsledky, môže byt zo strany učitelov a rodičov považovaný za lenivého alebo hlúpeho a vystavený posmechu spolužiakov.
Negatívna odozva okolia, ktorú nedokáže ovplyvniť, potom neraz môže viesť u dyslektika k vážnym psychickým poruchám (depresia, apatia, alebo neakceptovatelné správanie s antisociálnymi až kriminálnymi prejavmi).
Viaceré výskumy dokazujú, že väčšina psychických a emocionálnych porúch u dyslektikov vznikla práve ako následok traumatických skúseností z „boja s písmenami“.
Výsledky výskumov tiež potvrdzujú, že dyslexia je veľmi často kombinovaná s vysokou inteligenciou, kreatívnym myslením a umeleckým talentom, vysoko prekračujúcim bežný priemer (niekoľko veľkých géniov boli dyslektici).
Aj to je jeden z dôvodov, prečo týmto žiakom/ študentom treba venovať pozornosť ako ľuďom so špeciálnymi potrebami - aby mali príležitosť rozvinúť svoje danosti, inteligenciu a talent, aby neboli v dôsledku slabej informovanosti, nekvalifikovaného prístupu, resp. ignorancie kompetentných vystavení stresu a negatívnym reakciám okolia.
Diagnostické hodnotenie by mal vykonať psychológ/ pedagogický psychológ/ špeciálny pedagóg s kvalifikáciou pre špeciálne poruchy učenia.
Väcšine študentov prospejú dodatočné konzultácie so špecialistom na dyslexiu. Tieto konzultácie sa pritom nedotýkajú predmetu/ obsahu študentovho štúdia, ale sa zameriavajú na všeobecnejšie otázky ako sú alternatívne študijné zručnosti a stratégie opakovania, organizovanie pracovnej zátaže a zvládanie stresu.
čor, zdroj: cezap.sk
Vedeli ste?
Čo je to dyslexia
Je vážnou biologicky podmienenou poruchou učenia a je najrozšírenejším postihnutím v európskych krajinách okolo 4 - 8% žiakov ZŠ
Je oficiálne uznaná ako postihnutie (podobne ako mentálne, telesné a zmyslové postihnutie) v prevažnej väčšine európskych krajín i v Amerike
Dyslektikom je poskytovaná všestranná pomoc, vrátane finančnej, najmä pri štúdiu (približne na úrovni pomoci nevidiacim - napr. USA, Kanada, Švédsko, UK)
Na Slovensku dyslexia nemá štatút postihnutia/ hendikepu, považuje sa za špecifickú poruchu učenia.
čor
Známi ľudia s dyslexiou
Aj svetové celebrity trpia alebo trpeli touto poruchou
Tom Cruise – herec
Pablo Picasso - maliar
Leonardo Da Vinci – umelec, vedátor, technik
Jay Leno – sólový komik, televízny moderátor
Whoopi Goldberg – komička, herečka
r
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.