V prvej časti sme sa prešli po prvých dvoch, teraz nás čaká to tretie.
Regensburg sme kedysi nazývali Rezno (z českého Řezno). Leží na oboch brehoch Dunaja, hoci jeho meno je odvodené od riečky Regen, ktorá sa na území mesta do Dunaja vlieva. Aj v Regensburgu sídlili Kelti a neskôr tam Rimania založili tábor s názvom Castra Regina. V 12. a 13. storočí to bolo najväčšie a najbohatšie mesto v južnom Nemecku, dnes má okolo 140 000 obyvateľov a je štvrtým najväčším mestom v Bavorsku.
"Talianske" mesto
Vežové stavby bohatých patricijov (patricijské hrady), pestro dekorované domy a množstvo kaviarničiek na uliciach dávajú tomuto mestu temer stredozemný ráz, pre ktorý si vyslúžilo prezývku najsevernejšie mesto Talianska.
Celé historické jadro mesta je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Na rozdiel od mnohých iných nemeckých miest nebolo toto jadro počas druhej svetovej vojny temer vôbec poškodené, aj keď spojenci rozbombardovali neďaleké vojenské továrne (napr. továreň na výrobu známych stíhačiek Messerschmitt Bf 109).
Klenotmi sú most a katedrála
Z množstva regensburských pamiatok si pozornosť zaslúžia najmä dve, a to Kamenný most (Steinbrücke) a Katedrála sv. Petra. Kamenný most dĺžky 338 metrov, ktorý má 14 oblúkov, bol postavený len za jedenásť rokov (pravdepodobne v rokoch 1135 až 1146) a je najstarším zachovaným mostom v strednej Európe. Most poslúžil ako vzor pre stavbu mnohých iných, napríklad aj pre Juditin most v Prahe (predchodca dnešného Karlovho mosta). V súčasnosti sa most reštauruje a bola z neho vylúčená automobilová doprava.
Dominantou mesta je Katedrála sv. Petra, považovaná za najvýznamnejšiu gotickú sakrálnu stavbu v Bavorsku. Dóm sa staval od polovice 13. storočia, pričom horná časť 105 metrov vysokých veží bola dokončená až v rokoch 1859 - 1869. Unikátom dómu je najväčší voľne zavesený organ (teda organ, ktorý nestojí na empore či galérii, ale je upevnený na stene) na svete, ktorý bol inštalovaný až v roku 2009. Dóm je aj domovom regensburských chrámových "vrabcov", čo je svetoznámy chlapčenský spevácky zbor.
Majú najstarší "fastfood" na svete
Návšteva Regensburgu by nebola úplná bez posedenia si vo Wurstkuchl, čo je najstarší "fastfood bufet" na svete, ponúkajúci každučký deň v roku domáce pečené klobásky. Budova Wurstkuchl slúžila počas výstavby Kamenného mosta ako kancelária stavbyvedúceho, po dokončení mosta tam vznikla jedáleň pre robotníkov z prístavu.
Možno ešte spomenúť, že kabriolety a kupé BMW radu 3 sa vyrábajú výhradne v Regensburgu, ktorý sa pýši aj najstaršou hudobnou školou na svete.
Historické centrum mesta je ešte o polnoci (dlhšie sme nevydržali) plné ľudí, je tam rušno (ale nie hurhaj, nikto nehuláka ani sa "nerehoce"), pred katedrálou dvaja mnísi vyhrávajú na gitare a na schodoch ich počúvajú desiatky mladých ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.