anejším nielen v Amerike a Gibbs má ohromné množstvo fanúšikov.
Predstaviteľ Mark Harmon pred pár dňami oslávil okrúhlu šesťdesiatku a všetky jeho obdivovateľky sa zhodujú v jednom - čas mu vôbec neublížil, práve naopak. Má stále úžasný šmrnc.
Otcove šľapaje vymenil za matkine
Mark sa ženám páčil odjakživa. V roku 1986 ho dokonca prestížny časopis People vyhlásil za najexi muža planéty. Je však aj talentovaným hercom, ktorého môžeme vidieť v mnohých filmoch, a okúsil aj divadelné dosky.
Narodil sa 2. septembra v meste Burbank v oblasti megapolisu Los Angeles a prakticky celý život strávil v južnej Kalifornii. Zamlada ho najskôr lákalo ísť v otcových šľapajach. Tom Harmon bol kedysi výborným futbalistom a neskôr trénerom i uznávaným rozhlasovým komentátorom. Marka si na univerzite tiež podmanil futbal, nezaprel v sebe zdedený talent. Dokonca získal cenu pre najlepšieho hráča univerzitných tímov. Popritom zvládal aj štúdium. V roku 1974 skončil ako jeden z najlepších študentov a získal akademický titul v odbore komunikácia.
Vraždil, operoval a zachraňoval
Mark však zdedil aj umelecké gény po matke - herečke zo 40. rokov Elyse Knox. Napokon šport zanechal a rozhodol sa pre herectvo. Tak rozšíril rady umelcov z rodiny, pretože podobný chlebíček si vybrali aj jeho staršie sestry - Kristin bola herečkou i maliarkou a bývalou manželkou speváka Rickyho Nelsona, Kelly bola modelkou a tiež herečkou i bývalou manželkou automobilového magnáta Johna DeLoreana.
Hoci Mark Harmon je v súčasnosti takmer pre celý svet predovšetkým agentom Gibbsom, na konte má toho oveľa viac. Aj úlohy v známych a úspešných filmoch, aj nominácie na herecké ocenenia.
Svoj prvý film Comes a Horseman nakrútil v roku 1978 a potom nasledoval celý rad filmov, okrem iného si napríklad zahral aj v pokračovaní katastrofického príbehu Za dobrodružstvom Poseidónu a epizódne aj v rôznych populárnych seriáloch. Výrazne však na seba upozornil v roku 1986 vďaka filmu Obozretný cudzinec, kde stvárnil skutočnú postavu sériového vraha Teda Bundyho. A hoci to bola negatívna rola, Mark sa tak zapáčil, že ho ešte v tom roku magazín People vyhlásil za najsexi muža planéty. A úspešné filmy sa len tak hrnuli. Získal hlavnú rolu v komédii Letná škola, v dráme Ako som ti sľúbil, aj v trileri Pevnosť, kde hral so Seanom Connerym. Po boku Jodie Foster si zase zahral v dráme Ukradnutý domov a s Elizabeth Taylor si strihli rolu v televíznom spracovaní filmu „Sweet bird of youth". Po krátkej odmlke sa vrátil v roku 1996 ako doktor Jack McNeil v seriáli Nemocnica Chicago Hope.
A hoci sa nepýši tou najvzácnejšou cenou, za svoj herecký kumšt bol nominovaný na niekoľko prestížnych ocenení. Za rolu v televíznom filme Eleanor a Franklin: Roky v Bielom dome ho nominovali na Emmy. Za film Po prísahe si zase vyslúžil nomináciu na Zlatý glóbus. A na svojom konte má ešte jednu nomináciu na Emmy za stvárnenie špeciálneho agenta Simona Donovana v seriáli Západné krídlo. Emmy napokon získal práve za stvárnenie Jethra Gibbsa.
Fenomenálny úspech NCIS
V roku 2003 však televízia CBS prvýkrát priniesla na obrazovky seriál NCIS - Námorný vyšetrovací úrad. Pôvodne to mal byť len vedľajší produkt populárneho seriálu JAG. Ale stal sa z toho celosvetový hit.
Popularitu si vyslúžil celý tím, no najviac jednoznačne zvláštny agent Jethro Gibbs, bývalý námorník, ktorý pôsobil ako ostreľovač námornej pechoty v Púštnej búrke. Riadi sa svojimi vlastnými pravidlami, ktoré učí aj svoj tím.
Hoci seriál je na obrazovke už osem rokov, jeho sledovanosť vôbec neupadá. Naopak, začiatkom tohto roka v Amerike prelomil všetky rekordy. Každú z posledných častí ostatnej série videlo viac ako 20 miliónov divákov. Pre porovnanie, posledná epizóda „Lost" (Stratení) mala sotva 14 miliónov.
A zvláštny agent Leroy Jethro Gibbs bol vyhlásený za najpopulárnejšiu osobnosť v televízii, dokonca tromfol aj Oprah Winfrey. „Keď sme sedeli a prečítali si pilotný scenár, všetci sme sa zhodli na rovnakých dôvodoch, prečo sa nám to páčilo. Boli to charaktery, ktoré sme chceli hrať, a humor. Áno, boli to aj prípady, ale seriál hlavne riadili charaktery. Do tejto šou je zapojených veľké množstvo ľudí, pred kamerou aj za kamerou, a je to príjemné miesto pre prácu. Sme spolu už dlho a myslím, že to robíme lepšie než kedysi. Všetci sme ocenili takéto uznanie, že seriál každý týždeň sledovalo 22 miliónov ľudí, je to potešujúce. Máme sa navzájom radi a je to vidieť," povedal na margo úspechu NCIS šéf vyšetrovacieho tímu.
A v čom podľa neho spočíva sila Leroya Jethra Gibbsa? „Jethro na seba nemyslí ako na hrdinu, a to je možno to, čo sa mne na ňom páči. Je to vodca zo starej školy."
Hrdinom aj v „civile"
Jethro Gibbs nemá šťastie v láske. Mal tri ženy, všetky ryšavé. O prvú manželku i dieťa prišiel za tragických udalostí, tá posledná mu každý rok v deň ich rozvodu bez prestania vyzváňa, no Gibbs si vždy vypne telefón. Alebo ho zahodí do vody... Mark mal v tomto smere v živote šťastie. S osudovou ženou žije už roky. Herečku Pam Dawber si vzal v roku 1987 a majú spolu dvoch synov - 21-ročného Seana Thomasa a 19-ročného Tya Christiana.
Nevšíma si, keď na neho ľudia na ulici pokrikujú „Gibbs". Ale niečo z obetavého agenta v ňom bude. Keď raz dvaja mladíci havarovali pred jeho domom, Mark neváhal ani na sekundu a hneď im utekal na pomoc, aj keď riskoval svoj život. Kým jeho žena volala záchranárov, vzal z garáže kladivo, rozbil okno na aute a vytiahol ich z auta, čím ich zachránil pred uhorením. O tejto historke však nerád rozpráva, nerád sa tým vystatuje. On je proste Gibbsom, ktorý zbytočne nemrhá slovami.
Gibsove pravidlá
Skalní fanúšikovia NCIS veľmi dobre vedia, že práca celého tímu sa musí, alebo by sa aspoň mala riadiť takzvanými „Gibbsovými pravidlami". Tých je viac, ale aspoň zopár za zamyslenie či pobavenie stojí.
Neospravedlňuj sa, je to znak slabosti. Dodatok: Ale nie medzi priateľmi!
Nikdy neklam svojho partnera.
Never tomu, čo ti povedali. Dvakrát preveruj.
Keď máš tajomstvo, najlepšia vec je nechať si ho pre seba. Druhá najlepšia vec je ho povedať jednej ďalšej osobe, ak musíš. Nie je žiadna tretia najlepšia možnosť.
Vždy buď presný, keď klameš.
Nikdy neber hocičo za isté.
Nechoď nikde bez noža.
Nikdy nerandi s kolegom.
Je lepšie hľadať ospravedlnenie, ako si pýtať dovolenie.
Nikdy nepi z námorníkovej kávy, ak chceš žiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.