Jaroslav Holý ho prirovnáva k najhorším diktátorom na svete, Hitlerovi či Stalinovi.
KOŠICE. J. Holý má 86 rokov, ale svoje zážitky z pôsobenia v severoafrickej krajine si ešte stále pamätá do najmenších podrobností.
Vo Veľkej líbyjskej arabskej ľudovej socialistickej džamahírii pracoval dva roky ako tlmočník anglického jazyka. Vtedy však ešte jestvovala Československá socialistická republika.
"Do Líbye som sa dostal vďaka manželke. Bola pediatrička a raz mi oznámila, že lekárom dávajú prihlášky do Afriky," zaspomínal si Košičan.
"O šesť týždňov neskôr už cestovala. Obišiel som asi desať československých podnikov, ktoré tam robili rôzne veľké stavbárske diela, boli tam však aj naši letci a obrovské množstvo tankov mali na starosti takisto naši ľudia. Nuž a pri nich som pôsobil. Bývali sme v meste Misurát. Keď Američania hrozili Líbyii vojenským zásahom, s tankami nás presunuli o 400 kilometrov hlbšie do púšte. Mal som naozaj možnosť zažiť a spoznať Kaddáfího povahu či zámery, podliehali sme totiž priamo jeho kancelárii. Hneď mi bolo jasné, že je to jeden praobyčajný vrah. Takým ako bol Stalin, Hitler či iní diktátori. Z histórie som vedel, že päť rokov predtým sa skončila 70-ročná nadvláda Talianska v Líbyi, prevrat urobil práve Kaddáfí so 14 kolegami. Tam ma potom až zamrazilo, keď mi povedali, že už dvanásť z nich prišlo postupne o život. Každý sa tam bál, najmä Kaddáfího. Absolútna väčšina jeho policajtov bola vo veku asi 16 rokov, čiže boli to ešte len deti. Z tých totiž nemusel mať žiadne obavy."
Raz videl, ako od východu tiahne obrovská armáda. "Líbijčania vtedy tvrdili, že sú to severní Kórejčania, bolo ich okolo 20-tisíc. Vraj prišli stavať cesty. Každý z nich mal pušku, ale lopatu som nevidel ani jednu. To bol dôkaz toho, že si Kaddáfí bral na pomoc aj takýchto žoldnierov."
Hollý tvrdí, že on sa našťastie osobne s Kaddáfím nestretol. Diktátor sa totiž neustále skrýval, nikto presne nevedel, kde sa práve nachádza. Nebol si istý svojím vlastným životom, nikomu neveril.
"Keďže sú tam rôzne kmeňové vlády, upäl sa na určité rodiny, aby mal aspoň aké-také zázemie. Už vtedy som však videl, že v Benghází, odkiaľ sa začalo vlastne aj terajšie povstanie, ho nemali radi."
Ľsťou ho usvedčili z poľovania na protivníkov
Líbyjský vodca vraj svojich spolubojovníkov nemilosrdne kántril. Holý sa zoznámil s jedným podplukovníkom, ktorý mal na starosti Čechoslovákov. Veľmi mu imponovalo, ako dobre sa Košičan pripravil na pobyt v Líbyi, vrátane znalostí o svätej knihe - Koráne.
Dôstojník, ktorý Holému pri odchode domov venoval na pamiatku Korán viazaný v bielej koži, ho upozornil na jednu vec. Oznámili vtedy, že v Tripolise zahynul dvanásty Kaddáfího spolubojovník, vraj pri automobilovej nehode. Nuž a v novinách uverejnili fotografiu auta, bolo na nej vidieť prestrieľané dvere. "Išlo teda o cielenú likvidáciu."
Kaddáfí sa v čase, keď tam pracoval aj Holý, neznášal s Egyptom, krajinu faraónov považoval za úhlavného nepriateľa. A vtedy vraj prišla ďalšia jeho blamáž. Mal veľmi inteligentného oponenta, súpera, ktorý si zachránil život útekom do Egypta.
"Líbyjský vodca sa raz vybral do Grécka, do Atén, samozrejme v lietadle so svojou ťavou, lebo musel mať vždy po ruke jej čerstvé mliečko. Nuž a vtedy si z neho spravili dobrého blázna. Vo večerných egyptských správach odvysielali, že ten Kaddáfího nepriateľ tragicky zahynul v Egypte, bol zavraždený. O niekoľko hodín neskôr Kaddáfí v gréckom rádiu vyhlásil, že nepriateľ ľudu konečne zmizol, potrestal ho osud. Neskôr sa Kaddáfího nepriateľ ozval v rozhlase, že je živý a zdravý, poukázal na to, že ešte aj v Egypte sa Kaddáfí usiluje pripraviť ho o život. Bola to blamáž na kvadrát, Kaddáfí sa veľmi rýchlo zbalil a vrátil domov."
Rakety ledabolo viseli z nákladiakov
Nuž a ešte jeden zážitok bol taký, keď mu mráz prešiel po chrbte.
"Keď už bolo jasné, že Američania urobia v Líbyi nejaké bojové operácie, Kaddáfí nariadil, aby všetky zbrane, predovšetkým tanky a rakety, previezli do oázy. Boli tam tri obrovské hangáry a v nich až 1 500 tankov. Dali nám panický rozkaz okamžite prebúrať steny, ploty a rozptýliť tanky do púšte. Bolo jasné, že Kaddáfímu začína 'tiecť do topánok'. Nuž a večer sme videli nekonečnú kolónu s raketami, ktoré doslova viseli z áut, tak rýchlo ich tam nahádzali. Vtedy som si hovoril, že ak iba jediná z nich vybuchne, som v Košiciach rýchlejšie ako lietadlom. Kaddáfí bol vtedy naozaj veľmi nervózny, ale aj my sme mali poriadny strach," dodal Holý.
Z áut išli rovno do tankov
Spomenul si vzápätí ešte na jeden zaujímavý moment. Kaddáfí mal veľa tankov, ale málo tankistov. Keď vyhlásil vojnu susednému Čadu, na diaľnici vojenská polícia zastavovala vozidlá. Vodičov vyťahovali von a posadili rovno do tanku.
Podľa Holého aj na tom bolo vidieť, aká je to šialená krajina protikladov, nehovoriac o jej vodcovi a režime. Je presvedčený, že to, čo sa dnes robí v Líbyi, je prirodzené. V krajine údajne nebolo jedinej rodiny, ktorá by nemala niekoho vo väzení, nebol rukojemníkom alebo neprišiel o život. Preto si myslí, že bol najvyšší čas, aby Kaddáfího režim padol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.