Stručný popis trasy
Cyklotúru začíname na železničnej zastávke Dedinky. Z nej vyrazíme smerom k obci Mlynky. Bicyklom pokračujeme až na odbočku z cesty 535 pred osadou Rakovec. Stálym miernym klesaním popri železničnej trati prichádzame do osady Sykavka. Tu a končí asfalt a začína šotolinová lesná cesta. Dostávame sa do obce Hnilec, v ktorej pôsobil Štefan Mišík, historik a etnograf bojujúci za slovenskú národnú samostatnosť. Pokračujeme cez obec okolo pošty.
Cesta nás dovedie až do osady Delava. V nej sa nachádza ubytovacie zariadenie Gabačka, pri ktorom sa asfaltka definitívne končí. Pokračujeme pomerne širokou lesnou cestou. Cyklocesta prechádza popod železničnú trať a nasleduje síce krátke, ale o to intenzívnejšie stúpanie nad železničnú trať. Križovatka cyklociest nad traťou je posledným miestom, kde nie je asfalt. Miernym klesaním pokračujeme do obce Nálepkovo. Tu sa končia miestne asfaltky a cyklomagistrála vychádza na štátnu cestu číslo 546. Príjemnou širokou cestou pokračujeme miernym stúpaním a klesaním do obce Stará voda. Nasledujú obce Švedlár, Mníšek nad Hnilcom a Helcmanovce.
Po niekoľkých kilometroch prichádzame do Prakoviec. Za Prakovcami sa údolie Hnilca zužuje. Cesta vystrelí do stúpania relatívne vysoko nad dolinu. Cyklisti si teraz môžu vychutnať zjazd nastúpaných metrov prakticky až do Gelnice. Po príchode do Margecian opustíme hlavnú cestu a cez obec sa dostaneme až na železničnú stanicu, kde sa naša trasa končí.Hlavné body trasyDedinky, železničná zastávka - Mlynky - Hnilec - Delava - rekreačné zariadenie Gabačka - Nálepkovo - Švedlár - Mníšek nad Hnilcom - Helcmanovce - Prakovce - Gelnica - Jaklovce - most cez vodnú nádrž Ružín - Margecany, železničná stanica.Najvyššie a najnižšie položené miestoDedinky, kemp (793 m n. m.), resp. železničná stanica Margecany (330 m n. m.).Približná dĺžka a prevýšenieAsi 70 km a 400 metrov.
Pozoruhodnosti na trase
Palcmanská Maša pri obci Dedinky je najväčšia vodná nádrž na území Slovenského raja. Banícka osada Stará voda sa nachádza na pravom brehu rieky Hnilec. Obcou vedie turistický chodník na vrchol Zlatý stôl, ktorý je najvyšším bodom Volovských vrchov. Za svoj názov vďačí kráľovi Matejovi Korvínovi, ktorý tu podľa povesti na svojich potulkách obedoval.
Tesne pred obcou Helcmanovce sa na pravej strane nachádza unikátny drevený most ponad železničnú trať. Používa sa dodnes a tvorí príjazdovú komunikáciu k miestnemu poľnohospodárskemu družstvu.
Gelnica je pekné mesto s množstvom pamiatok. Približne uprostred mesta sa nachádzajú dve národné kultúrne pamiatky. Je to kamenný most nad riekou Hnilec, postavený v rokoch 1837 až 1845. Most prešiel v roku 1974 rekonštrukciou, dnes je už však z potreby ochrany pre autá neprejazdný, využívajú ho len chodci a cyklisti. Hneď za mostom v smere do mesta sa nachádza objekt niekdajšej vodnej elektrárne, ktorá ako prvá na území súčasného Slovenska dodávala elektrinu do verejnej siete.
Kto zvládne dnešný cyklovýlet?
Hnilecká cyklomagistrála je súčasťou siete cyklotrás na Slovensku. Jej dĺžku a celkové prevýšenie (400 m) zdolá na bicykli každý, kto sa aspoň trochu venuje bicyklovaniu. Trasa je vhodná aj pre začiatočníkov. Túru možno prakticky kdekoľvek prerušiť a pokračovať vlakom.
Na čo si treba dať najväčší pozor?
Cesty v oblasti Hnileckej doliny nie sú v ideálnom stave. Pozor si treba dať na výmole, aby ste predišli zraneniam.
NIEČO O TRASE
Autor: dep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.