Korzár logo Korzár

Tisíce zmrzačených detí boli obeťami otrasnej aféry contergan

Detský lekár Widukind Lenz nastolil v novembri 1961 na regionálnej porade nemeckých pediatrov mimoriadne vážny problém.

(Zdroj: archív)

V krajine sa znepokojujúco zvyšoval počet detí, ktoré sa rodili bez rúk, nôh, s vážnymi deformáciami chrbtice či ťažkým poškodením očí, uší a iných častí tiel. Doktor Lenz predostrel hypotézu, že detičky s vážnymi vrodenými vývojovými chybami sa stali obeťami módneho lieku, ktorý hlučná reklama budúcim mamičkám v Európe i v Amerike odporúčala i proti nepríjemným ranným tehotenským nevoľnostiam. Lekári i lekárnici ho ako voľne dostupný bez receptu odporúčali ľuďom i na prvé príznaky prechladnutia, na bolesti hlavy či upokojenie.

Osud okolo dvanásťtisíc detí smutne dokumentoval, že nemecký lekár identifikoval príčiny ťažkého poškodenia plodov už v tele matky veľmi správne. Rozpútala sa gigantická aféra, ktorú poznáme podľa osudného lieku ako conterganovú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Deti sa rodili bez nôh, rúk...

Medikament obsahoval zložku s názvom thalidomid a výrobca - nemecká firma Grűnenthal Chemie - ju po testoch na zvieratách, po ktorých nasledovali skúšky i prostredníctvom dobrovoľníkov, začala dodávať do takmer 50 štátov sveta po roku 1950. Testovanie neprinieslo žiadne príznaky možného ohrozenia - medzi testovanými osobami samozrejme neboli tehotné ženy. Podľa niektorých údajov ľudia skonzumovali, ovplyvnení masívnou reklamou, okolo stotisíc kilogramov tabletiek.

Keď avíz o fatálnych nežiaducich účinkoch conterganu pribúdalo, začalo sa detailnejšie analyzovanie. Matky, ktoré po pôrodoch utrpeli obrovské šoky pri pohľade na bábätká bez končatín a s mnohými ďalšími deformáciami, pri rozsiahlejšom vyšetrovaní zhodne uvádzali - proti charakteristickým ranným zvracaniam nič netušiac pravidelne brali contergan.

Prvá žaloba bola podaná pred polstoročím v roku 1961 a spis mal okolo tisíc strán. Prípad sa stal obrovskou aférou, ktorá vyvolala vlnu nedôvery k farmaceutickým firmám. Súdne spisy obsahujú tragické svedectvá o tisíckach ľudských osudov hendikepovaných dievčat a chlapcov a ich blízkych. Médiá prinášali príbehy a šokujúce fotografie detí i otrasné svedectvá o ťažkom položení týchto nevinných obetí, ktorým sa usilovali všemožne pomáhať i štáty. Európu vtedy delila známa železná opona - za ňu sa contergan nedostal a v štátoch strednej a východnej Európy sa vtedy existencii tejto odpornej bariéry dostalo vari prvýkrát v jej histórii bizarného ocenenia.

V súdnych verdiktoch bola vinníkom tragédie zakotvená povinnosť finančne odškodniť obete conterganovej aféry. Napokon v roku 1970 došlo k súdnemu zmieru.

SkryťVypnúť reklamu

A predsa lieči

Conterganová aféra sa najbolestnejšie dotkla postihnutých detí. Mnohé ešte v útlom detstve zomreli. Ďalšie však s podporou rodín dokázali veľmi statočne žiť i s ťažkým hendikepom a mnoho dojímavých svedectiev, napríklad jazdkyne Bianky Vogelovej, úspešnej na paralympiádach, či hudobníka Thomasa Quasthoffa a mnohých ďalších rozpráva o ich každodennom hrdinskom živote.

Thalidomid sa napokon dočkal rehabilitácie, po nových pokusoch sa ukázalo, že ho možno úspešne použiť napríklad na liečbu rakoviny kostnej drene a ďalšie závažné diagnózy. V tomto jubilejnom roku však conterganový škandál vzbĺkol nanovo - to keď chceli v nemeckom meste Stolberg prispieť výrobcovia tragického medikamentu na bronzovú plastiku - pomník detskej obete. Liek má iný, nekovový, ale o to dôležitejší pamätník - po tejto smutnej afére bola sprísnená kontrola liečiv na celom svete.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 648
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 168
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 133
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 247
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 147
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 916
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 751
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 465
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu