A to aj v krajinách, v ktorých - na rozdiel od Slovenska – si verejnoprávne médiá ešte udržiavajú významnejší, či aspoň akosi hmatateľný vplyv na tvorbu informovanosti a verejnej mienky.
Na Slovensku, kde je podiel STV na elektronickom i celkovom mediálnom „koláči" v dlhodobom úpadku, je úplne jedno, či nový manažment ublíži spravodajstvu viac, alebo menej než predchodcovia. STV (RTVS) už nebude nikdy informačným kanálom, ani tvorcom mienky, politiky či verejného diškurzu nieže v tej miere, ako ČT, ORF či ďalšie, ale ani v zlomku tej miery. (Václav Moravec: „A o jakých otázkách se začne příští týden mluvit?") To má objektívne i subjektívne príčiny. Na skrátení spravodajstva, ktoré ide úplne proti zmyslu bytia VP TV, je zaujímavé akurát bezvedomie manažmentu, ktorý rezignuje na jediný azda obhajovateľný (obhájiteľný) dôvod existencie.
Iste, je evidentné, že aby správy STV zvýšili tragickú úroveň, ktorej seberovnú nenájdete či na Eutelsate, Intelsate, Thore alebo Astre, museli by masívne investovať. Pri známych súvislostiach, teda prechod z koncesionárskych poplatkov na rozpočet v najnevhodnejšom čase (kríza, recesia??), to znamená buď neriešiteľný problém, alebo zásadné preklopenie priorít v hlavách. Čiže pochopiť, že ak má byť udržané zdanie, že VP TV potrebujeme, tak sústrediť všetko „reformné" snaženie do formátu, ktorý je výkladnou skriňou všade tam, kde hľadáme vzory.
Námietka, že rozhľadené, nezávislé, atď. spravodajstvo je na SR kvadratúra kruhu, je opodstatnená. Nejde o tzv. "vyváženosť", ktorá sa tu sleduje. Politika neznesie najmä kritický odstup a autonómne spravodajské agendy, ktoré sama netematizuje. Preto je úplne jedno, čo Zemková a spol. robia a urobia. Verejnoprávny manažment je však od toho, aby vytváral ilúziu, že to kvadratúra nie je. A simuloval vedomie, že prvoradou úlohou, ktorá má médium, čo vedú, odlíšiť od zvyšku vesmíru, je poskytnúť spravodajský a analytický priestor udalostiam a javom, ktoré sú podstatné a hýbu svetom. Paradox je totiž ten, že v šumení internetu a sociálnych sietí, ktoré informačnú pluralitu menia na informačný chaos, naberá starý a prekonaný argument o potrebe autoritatívnych, serióznych zdrojov opäť na význame Preto je posilňovanie, rozširovanie spravodajstiev trendom vo verejnoprávnych TV, kdekoľvek sa (zrejme) pozrieme.
Na SR presne opačne. Slová z manažmentu RTVS, že „Dvojka dokáže dať Správam a komentárom širší priestor, 25 minút (hahahaha, P.S.), a pevný vysielací čas", je to najlepšie spravodajstvo o myslení v STV. Takmer rovnako výpovedné ako skutočnosť, že Slovensko je zrejme jediné miesto v Európe, kde neexistuje formát raňajšieho informačno-publicistického bloku z politiky, ekonomiky a spoločnosti. Namiesto toho "verejnoprávna" televízia reprízuje telenovely. To, že verejný diškurz na SR sa limitne blíži demencii, má skrátka hlboké korene. Ešteže je v procese návrh na zvýšenie platu riaditeľky, pretože elity s veľkou zodpovednosťou musia byť docenené. A nieže nie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.