Korzár logo Korzár
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky

Pohotovosť bude fungovať, lekári a nemocnica našli kompromis

Časť lekárov z Kráľovského Chlmca odmietalo od 1. septembra slúžiť na Lekárskej službe prvej pomoci. Cítili sa neohodnotení. Nemocnica, ktorá LSPP prevádzkuje, sa bránila, že im viac zaplatiť nedokáže.

Zneužívanie LSPP. Namiesto príchodu do ordinácie si niektorí pacienti volajú lekára domov.Zneužívanie LSPP. Namiesto príchodu do ordinácie si niektorí pacienti volajú lekára domov. (Zdroj: jak)

Po sérii rokovaní došlo v hodine dvanástej k dohode.

KRÁĽOVSKÝ CHLMEC/KOŠICE. MUDr. Eva Patakyová pracuje ako všeobecná lekárka v Kráľovskom Chlmci 40 rokov. Zo zákona má povinnosť slúžiť na pohotovosti. Rovnako ako ostatní lekári sa za to cíti neohodnotená.

Prevádzkovateľom LSPP v Kráľovskom Chlmci je tunajšia Nemocnica s poliklinikou, ktorá je neziskovkou. S lekármi ako poskytovateľmi zdravotníckej starostlivosti podpisuje zmluvy. Na ich základe im za vykonané služby platí.

Lekárka: Dostávame čosi viac ako upratovačky

Otázne je, koľko. „Za službu popoludní a v noci, počas víkendov a sviatkov sme dostávali do vlaňajšieho novembra 2 eurá za hodinu! Neskôr nám to zvýšili na 4 eurá počas týždňa a 5 eur cez víkendy a sviatky. Je to žalostne málo. Len moja upratovačka zarába 2,5 eura za hodinu. Je to hanebnosť,“ vysvetľuje MUDr. Eva Patakyková.

Kvôli tomu od januára 2011 nemá s nemocnicou zmluvu ona ani ďalších 14 lekárov. Slúžiť ale musia. Prikazuje im to zákon.

Od septembra odmietali slúžiť

Lekári žiadajú aspoň 6-8 eur za hodinu. Pohrozili, že od 1. septembra nenastúpia do služieb LSPP. MUDr. Patakyová pripustila, že asi už nemajú inú možnosť. Ak by väčšina jej kolegov nenastúpila, bola ochotná pridať sa aj ona.

MUDr. Smutko to zvažoval tiež: „Pohár proste pretiekol.“ Poznamenal, že od januára za služby nedostali ani cent.

Nemocnica: Viac im dať nemôžeme

Riaditeľka NsP v Kráľovskom Chlmci Klára Hencelová vysvetľuje, že nemocnica môže lekárom zaplatiť len toľko, koľko jej na LSPP dajú poisťovne. Po odrátaní prevádzkových nákladov, platu sestričky a réžie na ambulancii LSPP sa dostane k hodinovej odmene lekára 4, resp. 5 eur za hodinu. „Oni žiadajú 6-8. Ak by sme im vyhoveli, museli by sme to robiť na úkor nemocnice.“

Vysvetlila, že kvôli nespokojnosti 15 z 24 lekárov nepodpísalo s nemocnicou zmluvy: „Stále nám posielali faktúry na nimi požadovanú sumu. Keďže nemajú zmluvy, neexistuje právny titul, na základe ktorého by sme im mohli zaplatiť - preto od januára nedostali ani cent.“

Nemocnica peniaze odkladá do depozitu. Hencelová o hrozbe, že od 1. septembra lekári plánujú neprísť do služieb, vedela: „Lekár službu poskytuje, nemocnica LSPP prevádzkuje – poskytuje priestory a materiálne zabezpečenie a poisťovňa nám za to platí. Sieť LSPP, kontrolu nad ňou či slúženie lekárov rieši vyšší územný celok.“

Ak nenastúpia, hrozí im pokuta 3 319 eur

Hlavný lekár Košického samosprávneho kraja MUDr. Štefan Lipčák potvrdil, že lekári z Kráľovského Chlmca požiadali, aby ich od 1. septembra nezadeľovali na služby LSPP: „Žiadajú 6,704 € za hodinu, čo je nereálne. Treba si uvedomiť, že veľké nemocnice to vedia zvládnuť, ale malé ako chlmecká nie. Nemôže ich dotovať - už teraz to robí do výšky 500 € mesačne. Keďže nedokázala splniť ich nároky, obrátili sa na súd.“

Ak by im nemocnica vyhovela, podľa odhadu Lipčáka by na LSPP doplácala až 2-tisíc eur mesačne. Lipčák lekárov varuje: „Zákon je jasný a neumožňuje výnimky. Ak nenastúpia do služieb, hrozí každému z nich pokuta 3 319 €.“ Najbližšie LSPP sú až v Trebišove a Michalovciach.

Hrozbu zatiaľ odvrátili, pohotovosť bude fungovať

KSK s lekármi, vedením nemocnice aj Asociáciou súkromných lekárov rokovala do poslednej chvíle. Lipčák nám včera potvrdil, že v hodine dvanástej konečne došlo k dohode.

Bezprostredné nebezpečenstvo, že lekári od štvrtka nenastúpia do služieb, momentálne nehrozí: „Došlo k dohode. Lekári budú ďalej slúžiť.“

Do konca septembra sa má nemocnica s nimi finančne vyrovnať – doplatí im peniaze, ktoré od januára nedostávali, lebo nemali platné zmluvy. Ale len do výšky, stanovenej v zmluvách. Platby nad ich rámec budú vecou ďalších rokovaní.“

Rožňavskí lekári protest podporujú

Lekári v Rožňave považujú služby v rámci lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) za novodobé otrokárstvo. Podľa nich je táto služba neefektívna, zle zaplatená a zbytočná. Svojich protestujúcich kolegov v iných regiónoch podporujú, avšak sami sa zatiaľ nechystajú zapojiť.

ROŽŇAVA. Pacient sa k LSPP vie dostať tromi spôsobmi. Buď príde na pohotovosť osobne, alebo tam telefonicky zavolá a vyžiada si výjazd k nemu domov. Ten má pacient zadarmo. Tretím spôsobom je hlásenie zo strany Rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), ktorá prípad vyhodnotí za nie akútny a presunie ho na LSPP.

Väčšina prípadov sú neodôvodnené

O LSPP sme sa rozprávali s doktorom Slavomírom Sakalom, predsedom subregionálnej lekárskej komory v Rožňave.

„Takmer všetky prípady, ktorými sa zaoberáme, sú neodôvodnené v priemere 1 ku 10. Bežne volajú pacienti napr. s trojtýždňovými bolesťami brucha alebo hlavy a vyžiadajú si výjazd k nemu domov. V týchto prípadoch často stačí vyčkať do rána a navštíviť svojho lekára, či vziať si obyčajný paralen. Prečo si ale nezavolať lekára domov, keď je to zdarmo.“

Niekedy robia 32 hodín v kuse

Povinné služby v rámci LSPP lekári v Rožňave vykonávajú v priemere 2 až 3–krát do mesiaca. Existujú ale regióny, kde táto služba vychádza na jedného lekára až 6–krát za mesiac. „Skončím svoju ordinačnú dobu a po odrobení 8 hodín nastúpim do LSPP. Tam som až do rána, pričom od 7.00 začínam ordinovať znovu. To je 32 hodín v kuse a pokiaľ s tým nesúhlasím, musím si do ordinácie zaplatiť náhradu. Je to moderné otrokárčenie,“ hovorí nahnevane Sakal a dodáva, že okrem toho je to veľmi zle zaplatené.

Celoslovenský priemer sa pohybuje okolo 2 až 3 eurá za hodinu. V Rožňave sa lekárom hodinovú odmenu podarilo vyjednávaním o niečo navýšiť. „Vyjednáva sa ťažko, pretože naša pozícia je zlá. Služby sú povinné a zamesnávateľ tak nemá dôvod nám zvýšiť mzdu na primeranú čiastku,“ konštatuje Sakal.

Slovenský nadštandard

Podľa lekárov sú služby LSPP zbytočné, neefektívne a podporujú pohodlnosť pacientov. Akútne prípady môže lepšie vyriešiť RZP a RLP, ktoré sú materiálovo a finančne oveľa lepšie zabezpečené.

„Podporujem iniciatívu lekárov zapojených do protestu proti týmto službám. Sám by som sa do nej už len z princípu zapojil, keby som nebol viazaný kolegializmom. V našom regióne postupujeme spoločne. Do budúcnosti vidím dve možnosti. Pokiaľ to chceme, tak to adekvátne zaplaťme. Ak to nechceme, tak to zrušme. Osobne som za druhú možnosť. Z môjho pohľadu ide o nadštandard, ktorý si slovenské zdravotníctvo nemôže dovoliť,“ dodáva na záver Sakal.

jak
Prešovský región

Krajský lekár Prešovského samosprávneho kraja Július Zbyňovský nie je informovaný o tom, že by praktickí lekári chceli vstúpiť do protestu. Potvrdil nám však, že sú nespokojní s odmeňovaním. Najmä v menších okresoch. Niektorí lekári opakovane odmietali slúžiť, hoci im to ukladá zákon. Poisťovne totiž platia poskytovateľom lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) na základe počtu obyvateľov v zdravotnom obvode. Tak vznikajú rozdiely v hodinových sadzbách. Podľa Zbyňovského by v Prešovskom kraji malo byť 8 LSPP, ale v skutočnosti ich funguje 15.

PREŠOV. Viacerí lekári nám potvrdili, že o proteste vedia len z médií a zatiaľ neuvažovali o tom, či sa pripoja. „Ja osobne sa nepripojím, ale stotožňujem sa s výhradami kolegov. Odmena za pohotovostné služby nie je primeraná a po polnoci nie sú vyťažené. Súhlasím s myšlienkou, že by mali byť dostupné do 22. hodiny a potom by akútne prípady riešili záchranky a centrálny príjem v nemocnici,“ povedala nám praktická lekárka Iveta Harvišová.

SABINOV. František Čillík si myslí, že v Sabinove nehrozí, aby lekári nenastúpili do služby. Tam si totiž už pred rokom vybojovali, že slúžia len do 22. hodiny. Dôvodom boli neprimerané finančné podmienky aj nevyťaženosť LSPP. Za malú službu v pracovných dňoch dostávajú lekári zhruba 3 eurá za hodinu, počas sviatkov za 24-hodinovú službu dostávajú 4,5 eura.

„Podľa mňa sú aj teraz pohotovosti na 75-percent zneužívané. Večer nám prídu len pacienti z krčmových bitiek a tých aj tak sanitka odvezie do prešovskej nemocnice na úrazovú chirurgiu. Súčasná forma LSPP je naozaj na zváženie a nikde v Európe to už tak nefunguje,“ vyslovil názor Čillík.

BARDEJOV. V tomto meste sú lekári, ktorí sa pohotovostným službám vyhýbajú a naopak takí, ktorí slúžia často. Medzi tých z druhej kategórie patrí aj Dušan Divulit. Mesačne má okolo 7-8 služieb. „Pacienti nás potrebujú a zrušenie pohotovosti by nebol žiadny prínos. Zaťažili by sa tak len oddelenia v nemocnici, ale som za to, aby sa služby skrátili do 22. hodiny. Zo svojej skúsenosti viem, že ambulancie sú po polnoci väčšinou prázdne,“ vysvetlil Divulit.

Tiež sa mu nepáči systém odmeňovania. Bardejovskí lekári dostávajú okolo 4-5 eur na hodinu a z toho platia ešte 1,5 eura na hodinu sestričke. K protestu sa neplánuje pripojiť, ale ocenil by, keby sa už našiel primeraný systém, porovnateľný s Európou.

SVIDNÍK. Ani lekári v tomto okrese neboli o proteste informovaní. S odpoveďami na otázku, či sa k nemu pripoja, váhali.

„Nie som za to, aby sa neslúžilo, ale tiež mám výhrady k odmenám za služby. Ak na to v rezorte nie sú peniaze, nech nám prispeje mesto, keď mu záleží, aby mali obyvatelia dostupnú pohotovosť. Aj hasiči sú platení za služby bez ohľadu na to, či majú výjazd alebo nie,“ konštatoval Andrej Halčik.

Zdôraznil, že s nízkou odmenou za služby sa delí so sestričkou. Za malú službu majú vo Svidníku sadzbu 4,58 eura na hodinu a z toho dávajú sestričke 1,22 eura, za 24-hodinovú službu je sadzba 5,74 eura na hodinu a sestrička z toho dostáva 1,82 eura.

ak
Vančo: Za pacientov im pošlú faktúry

Predseda Asociácie poskytovateľov LSPP SR Jozef Vančo tvrdí, že pri 24-hodinovej starostlivosti je reálna cena práce všeobecného lekára pre dospelých 30 eur/hod.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Momentálne síce lekárom na LSPP poukazujú viac ako 60 percent z príjmu práve na odmeny, stále je to málo. Podľa neho hlavný problém spočíva v zdravotných poisťovniach, ktoré financujú zdravotnú starostlivosť. Jednoducho povedané, viac peňazí im nedajú.

Systém v práci

LSPP vznikli vlastne preto, aby sa lekárom uľahčilo v ich práci „Podľa zákona lekár, ktorý má licenciu na samostatný výkon lekárskej praxe v odbore všeobecný lekár pre dospelých alebo pre deti a dorast a je samostatne pracujúci na základe povolenia VUC prevádzkovať zdravotnícke zariadenie, je povinný byť nepretržite 24 hodín k dispozícii svojím zmluvným pacientom,“ vysvetlil J. Vančo.

Preto vznikol systém LSPP, v rámci ktorých sú povinní slúžiť všetci praktickí lekári. Zabezpečujú vlastne pokračovanie sústavnej zdravotníckej starostlivosti pacientom.

Nereálne požiadavky?

Ak lekári, ktorí avizujú svoju nespokojnosť a odmietnu slúžiť na LSPP s tým, že budú poskytovať sami vo svojich zariadeniach nepretržitú zdravotnú starostlivosť, ale tak neučinia a ich pacienti budú ošetrení v zariadeniach poskytovateľov LSPP, poskytovatelia im budú posielať faktúry za takto ošetrených pacientov. „Lekári sa nemôžu zbaviť svojej zákonnej povinnosti. Jeho pacienta na LSPP síce ošetríme, musí nám však za to zaplatiť jeho zmluvný lekár,“ dodal J. Vančo.

Lekári z Kráľovského Chlmca žiadajú za svoju hodinovú prácu odmenu vo výške 6,7 eura vo všedný deň. Nemajú však zákonné zdôvodnenie tejto sumy, nepodložili ju žiadnym výpočtom, a to v zmysle zákona o cenách. Miestna nemocnica doplácala lekárom mesačne sumu 500 eur z iných prostriedkov, aké poskytla zdravotná poisťovňa na tento účel. Ak by však chcela splniť ich požiadavky, museli by im doplácať sumu 2-tisíc eur. Požiadavky lekárov sú nereálne k možnostiam prevádzkovateľa,“ povedal J. Vančo. Pritom v tomto konkrétnom prípade nejde o nevyplatenie odmeny lekárom za odslúžené hodiny, ale neprevzatie lekármi odmenu, ktorú im poskytol prevádzkovateľ LSPP

Poisťovňa – zbytočný medzičlánok?

Predseda Asociácie poskytovateľov LSPP v rámci minútovej kalkulácie, v ktorej okrem iného zohľadňuje náklady na zariadenie, odbornosť a zodpovednosť tvrdí, že lekár si zaslúži za svoju prácu 50 centov za jednu minútu.

„Zdravotné poisťovne však peniaze nemajú, tak ich ani nedajú. Ako je známe, Všeobecná zdravotná poisťovňa má účtovný dlh vo výške 400 miliónov eur. Podľa mňa chybou v našom štáte je to, že zdravotná poisťovňa ako obchodná spoločnosť môže vykazovať zisk. Okrem toho je zbytočným medzičlánkom, ktorý nás stojí peniaze. Oveľa lepší model je napríklad vo Švédsku, kde sa odvádza povinné zdravotné poistenie ako zdravotná daň, s ktorou potom disponuje štátna pokladnica. Vyhli sa tak dozorným radám a iným problémom, ktoré nás stoja zbytočné peniaze,“ povedal svoj názor J. Vančo.

Erika Karasová
V Starej Ľubovni zatiaľ o štrajku nevedia

V Starej Ľubovni lekári zatiaľ o štrajku nevedia, ani o ňom nerozprávajú. Podľa riaditeľa nemocnice je to každého osobná vec a je to len na ich zvážení.

STARÁ ĽUBOVŇA. Nemocnica v Starej Ľubovni je nezisková organizácia, spadá pod Prešovský samosprávny kraj a mesto.

„Viem len toľko, že tu boli z komory doktorov a mali nejaké stretnutia. Zatiaľ sa nikto z personálu nevyjadril, či pôjde do štrajku alebo nie. Podľa mňa viacero doktorov, ktorí sú nespokojní, sú zo štátnych nemocníc. Myslím si, že naši majú lepšie podmienky ako ich kolegovia v štátnej nemocnici a možno aj preto nevstúpia do štrajku,“ povedal riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice Peter Bizovský.

Čo na to obyvatelia Starej Ľubovne

„Ja sa nebojím. Zo zákona predsa musia poskytnúť prvú pomoc. Ak ju odmietnu niekomu dať, mali by ľudia na nich podať trestné oznámenie,“ povedala Emília Orolínová.

„Mne sa zdá, že niektorí doktori pozerajú len na svoj blahobyt. Stále sa im máli. A kde je Hippokratova prísaha? Asi už na ňu zabudli. Našťastie, v Ľubovni máme dobrých doktorov a dúfam, že nepôjdu do štrajku,“ povedal Ondrej Ščerbák.

„Samozrejme, že nie sme spokojní. Určite si zaslúžime viac ako dostávame na pohotovosti, ale neviem, či je riešenie vstúpiť do štrajkovej pohotovosti. Fakt ešte neviem, ako sa rozhodnem. Koľko berieme za pohotovosť, nepoviem, lebo by som porušil interné smernice a aj tak je to interná informácia,“ povedal nám jeden zo slúžiacich doktorov, ktorý nechcel byť menovaný.

matu
Čo na to pacienti
 • „Človek možno pohotovosť potrebuje len raz za čas, ale je potrebná,“ myslí si Jozef Oláh z Vojan, ktorého sme oslovili na dvore nemocnice. Prístup lekárov nepovažuje za správny: „Čo keď sa niekomu stane niečo vážne a nebude mať kam ísť?“
 • „Neviem si predstaviť, že by mi bolo zle a čakali by ma zatvorené dvere. Určite by to bolo nepríjemné,“ hovorí Peter Béreš z Veľkých Kapušian. Sám už službu pohotovosti využil, keď sa dusil: „Pichli mi injekciu a šiel som domov.“ Chápe však aj lekárov: „Nie je to ich chyba, chytajú sa každej slamky, aby niečo dosiahli. Hádam vedia, čo robia.“
 • „Mohli by nájsť aj iný spôsob, ako dosiahnuť, čo chcú. Každý pohotovosť potrebuje, nikdy nevieme, kedy ju budeme potrebovať,“ myslia si manželia Sáposovci z Pribeníka. Podľa nich by lekári mali zvoliť iný spôsob protestu: „Chápeme, že robia celé dni a potom slúžia, ale mali by zvoliť formu, aby to nepocítili pacienti. Toto nie je dobrý nápad.“
 • „Pohotovosť som potreboval, keď som mal kŕče, vtedy som zostal v nemocnici. Neviem si predstaviť, že by nefungovala. Chápem lekárov, ale ak budú takto protestovať, doplatia na to pacienti,“ uvažuje Juraj zo Svätej Márie a dodáva: „Kam by sme šli? Najbližšia pohotovosť je v Trebišove alebo v Michalovciach – obávam sa, či by tam každý pacient stihol doraziť včas.“
lyv


Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 4. Od Česka až po Jadran
 5. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 7. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 6. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 7. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 10. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 10 104
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 8 295
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 202
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 881
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 069
 6. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 3 830
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 818
 8. Od Česka až po Jadran 3 430
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 719
 10. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 2 224
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Opatrenia na Slovensku sa opäť uvoľňujú.

V reštaurácii sa treba preukázať.


3 h

Malebnou cestou Alojza Medňanského s Barbarou Rusnákovou.


21. júl
O spoločnosti (týždenný newsletter).

Svet plný marazmu vyvažuje láskavosť medzi konkrétnymi ľuďmi.


16. júl
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Hlasovanie prebehlo v nedeľu.


17 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop