Už z tohto označenia vyplynulo, že ide o vozidlo, ktoré zrejme bude mať niečo spoločné so soľnou pláňou Bonneville, ktorá je ideálna na vytváranie či prekonávanie rôznych rýchlostných rekordov motorových vozidiel.
Týždeň rýchlosti
Špeciálna Octavia sa skutočne zúčastnila na tradičnom podujatí Speed Week (týždeň rýchlosti), ktoré sa tohto roku konalo od 13. do 20. augusta. Britský tím išiel do Bonneville s jednoznačným cieľom dostať sa do prestížneho „dvestomíľového" klubu, teda dosiahnuť so špeciálnou oktáviou rýchlosť prekračujúcu 200 míľ za hodinu (približne 322 km/h). Tento cieľ sa podarilo splniť - možno aj preto, lebo sme na záver spomenutej informácie napísali, že držíme palce.
Na šiesty raz to vyšlo
Pri prvej jazde síce dosiahla oktávka rýchlosť „len" 195,69 míle za hodinu (313 km/h), ale na šiesty pokus to vyšlo. Vyhodnotenie nameraných údajov ukázalo, že Octavia Bonnevile Special prešla meraný úsek dlhý jednu míľu (1 609 m) priemernou rýchlosťou 201 míľ za hodinu, čo je 325 km/h. Octavia sa tak stala členom prestížneho klubu BONNEVILLE 200 MPH (mph je skratka pre miles per hour, čiže míle za hodinu).
Vyšší výkon motora, lepšia aerodynamika
Rekordná oktávia bola upravená zo sériového modelu, pričom úpravy sa týkali najmä zvýšenia výkonu motora, zlepšenia aerodynamických vlastností a dosiahnutia požadovaných bezpečnostných štandardov. Vozidlo je poháňané štandardným sériovým zážihovým štvorvalcom zdvihového objemu dva litre, ktorého sériové turbodúchadlo však bolo nahradené výkonnejšou jednotkou firmy Garrett. Plniaci tlak tohto turbodúchadla je vyše 200 kPa.
Preprogramovaná riadiaca jednotka
K zvýšeniu výkonu prispelo aj preprogramovanie riadiacej jednotky motora. Motor bol upravený v spolupráci s odborníkmi špecializovanej tuningovej firmy REVO Technik. Namiesto bezolovnatého benzínu spaľuje motor vysokooktánové pretekárske palivo (zmes metanolu a vody). Výkon motora, meraný na motorovej brzde, presiahol 500 hp, čo je 372 kW (pôvodný odhad bol o niečo vyšší). Kvôli zlepšeniu aerodynamických vlastností bola svetlá výška vozidla znížená o temer 80 mm.
Prísne bezpečnostné predpisy
Vo vozidle je inštalovaný pomocný rám, v ktorom je umiestnený špeciálny pretekársky chladič. Aby vozidlo vôbec mohlo štartovať v Bonnevile, muselo spĺňať prísne bezpečnostné kritériá Southern California Timing Association, čo je Časomeračská asociácia južnej Kalifornie. Špeciálna oktávia je vybavená vnútornou ochrannou klietkou, brzdiacim padákom, hasiacimi prístrojmi a ochrannými mrežami na oknách. Tesne pred uzávierkou prílohy prišla z Bonneville správa, že Octavia dosiahla na meranom úseku priemernú rýchlosť 365,43 km/h, čím sa stala najrýchlejším produkčným automobilom s dvojlitrovým motorom na svete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.