Nešťastnice, prevažne dievčatá z Filipín, ubodal alebo zaškrtil, niektoré znásilnil. Podľa verdiktu dostal tento hrozný vrah trest smrti v elektrickom kresle, ktorému o vlások unikol vďaka vtedajšiemu dočasnému pozastaveniu takýchto exekúcií v USA. Zomrel, odsúdený na doživotie, v roku 1991.
Osudného dňa večer sa v internáte družne zišli Gloria, Patricia, Nina, Pamela, Suzanne, Mary Ann, Valentina, Merlita i Corazon. Keď im niekto zaklopal na dvere, netušili, aký diabol v ľudskej koži k nim vchádza. Chlapík s nepeknou kožnou vyrážkou na tvári mal v ruke revolver a nôž - chladnokrvne vystrašené dievčatá ubezpečoval, že chce iba pár dolárov na lodný lístok. Kým stačili zareagovať, Richard Speck sa na ne vrhol, jednu po druhej zviazal a potom odvádzal inam, kde ich znásilňoval a vraždil - ubodal alebo zaškrtil. Tri z obetí, ktoré na miesto tragédie vošli náhodne neskôr, okamžite ubodal na smrť.
Corazon nikdy nezabudne...
Jedna z dievčat, Corazon Amoraová, sa v čase, keď s jednou z obetí opustil miestnosť, skotúľala pod posteľ. To jej zachránilo život. Vystrašená počúvala z úkrytu Richardovo besnenie. Vrah však zrejme stratil vo vražednom ošiali prehľad o počte obetí a Corazon pod posteľou nenašiel. Dievča, ktoré nikdy nezabudlo na prežité hrôzy, potom na neho v súdnej sieni s istotou prstom ukázalo ako na vraha svojich nešťastných spolužiačok...
Ani ostrieľaní chicagskí policajti nikdy nezabudli na príšernú scénu zavraždených mladých žien a pustili sa do energického hľadania páchateľa. Na mieste činu našli vrahove odtlačky prstov, podľa ktorých identifikovali páchateľa, ktorým bol už viackrát súdený Richard Speck. Corazon v opise uviedla, že si všimla i jeho tetovanie na ramene s nápisom Zrodený rozpútať peklo. Na to sa neskôr po pátracej výzve polície v televízii rozpamätal aj jeden z lekárov v chicagskej nemocnici. Ošetroval tam Richarda, ktorý krátko po zmasakrovaní budúcich ošetrovateliek prišiel pod cudzím menom dať si ošetriť rezné rany, keď sa neúspešne pokúšal v lacnom hoteli Starr o samovraždu. Po zadržaní tvrdil, že sa na nič nepamätá, pripustil však, že pod vplyvom alkoholu a drog mohol spáchať i zločin...
Nenávidel ženy
Speckova hromadná vražda nevinných žien Ameriku vydesila a zaujímalo ju, čo páchateľa k strašnému skutku priviedlo. Vyšetrovali ho súdni znalci, skúsení kriminalisti, tiež experti, psychiatri, psychológovia. Novinári tiež usilovne pátrali po motívoch. Postupne sa črtal portrét životného skrachovanca, ktorý nikdy nebol úspešný a nenávidel ženy.
Ako prvú svoju matku, ktorá ho sklamala. Richard pochádzal z rodiny s ôsmimi deťmi a mal veľmi poriadneho otca, ktorý zomrel, keď mal chlapec 6 rokov. Matka sa potom vydala za Carla Augusta Lindberga. Syn jej to veľmi zazlieval a znenávidel ju. Specková priviedla ôsmim sirotám otčima pochybnej povesti a navyše notorického alkoholika.
Richard mal vraj dlho pred očami príklad nebohého seriózneho otca, časom ho zatienil otčim a chlapec bol už ako 13-ročný prvýkrát zatknutý. Neskôr ho zadržali a súdili opakovane: za lúpežné útoky, znásilnenia, falšovanie, krádeže i vlámania. Z krivoľakých chodníkov ho chceli odviesť príbuzní - sestra i švagor mu napríklad našli miesta na obchodných lodiach, ibaže nepatril k najdisciplinovanejším námorníkom. K náprave neviedlo ani manželstvo so Shirley Annette, z ktorého sa narodila dcérka Robbie Lynn a skrachovalo. Voľná Shirley sa už dva dni po rozvode znova vydala, čo Richarda rozzúrilo a posilnilo averziu k ženám. Tá napokon vyústila i do desivej hromadnej vraždy mladých žien.
Poprave v elektrickom kresle unikol Richard pre vtedajšie diskusie o treste smrti. Za vraždu každej z obetí ho odsúdili na 50 rokov žalára a za mrežami mal ostať 400 rokov. V cele býval na počudovanie okolia s niekoľkými spriatelenými vrabcami až do smrti, ktorá prišla iba deň pred jeho 50. narodeninami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.