Lídri z nosičov vody

Sportnet|23. aug 2011 o 00:00

Priaznivci si veľmi dobre pamätajú, ako dopadol náš hokej na olympiádach v Salt Lake City (2002) aj v Nagane (1998).

Priaznivci si veľmi dobre pamätajú, ako dopadol náš hokej na olympiádach v Salt Lake City (2002) aj v Nagane (1998). Teraz hrozí ďalšia blamáž, ak sa nedostaneme na ZOH v Soči. Urobili by sme tak nechcený zápis do smutnej kroniky účinkovania (lepšie povedané neúčinkovania) národiaku. Priamu účasť majú tímy na základe renkingu Medzinárodnej hokejovej federácie a my sme spadli tak hlboko (10. pozícia), že turnaj pod piatimi kruhmi je momentálne pre nás v inej galaxii. Nový kouč reprezentácie Vladimír Vůjtek apeluje na potrebu postúpiť v rebríčku IIHF na 7. -.8. miesto. To, že v prípade nedosiahnutia zámeru realizačný tím skončí, nie je podstatné. Ide o viac – odvrátenie hanby.

Najlepšie by bolo, keby sme si kúpili miestenku prostredníctvom vystúpení na MS, lebo spoliehať sa na úspešné ťaženie v kvalifikačnom turnaji je zradné. Nuž sa začalo hovoriť o novej koncepcii a stratégii tvorby štátneho tímu. Nepočuli sme tiež predtým niečo podobné? Aj za Hanlona sa hovorilo o zabudovaní mlade a orientácii na „Európanov“, teda hráčov, čo korčuľujú na starom kontinente. Potom však vzhľadom na špecifickosť ostatných MS sa udial maximálny príklon k osvedčeným hráčskym schémam. Novinkou je, že Vůjtek a spol. dávajú na prvé miesto jednotlivcov, čo sú poruke. Má to viac dôvodov. Jednak pomerne masívny odchod protagonistov silnej generácie i riskantnosť či nemožnosť spoliehať sa na služby zástupcov z NHL počas MS aj kvalifikácie. Konečne bolo povedané na plné ústa, že predtým hokejisti z európskych líg nejasali, ak dostali pozvánku na turnaje a prípravné zápasy počas sezóny. Vedeli, že sú len pešiaci, ktorí „padnú ako prví“, kým generálske epolety pred šampionátmi dostávali iní. Z toho dôvodu myšlienka o formovaní jadra reprezentácie pozostávajúceho z 15-17 borcov, čo nenaháňajú puk za veľkou mlákou, je logická. Legionári z NHL nezostanú síce na ocot, no už nebudú vnímaní ako ťahúni, ale ako príjemný benefit na zvýšenie kvality. I predtým bola podobná osnova. Len sa nebrala až tak vážne a zdalo sa, že hráči stále nevedeli, na čom sú a či sú žiaduci pre vrchol sezóny alebo majú len doplniť súpisku.

Vůjtek s asistentom Oremusom si veľa sľubujú od kapitálu v KHL. Zároveň musia preklenúť akési obdobie nostalgie za zvučnými menami. To si uvedomuje i generálny sekretár zväzu a zároveň generálny manažér reprezentácie Otto Sykora, ktorý výstižne načrtol, že ťarcha zodpovednosti sa presúva na hráčov z Európy. Už nebudú len nosičmi vody, ale nastáva ich prerod na vodcov, lídrov. Vízia, že pôsobenie v Amerike či Kanade nebude automaticky zárukou fleku v národiaku, je trošku „odvážna“, ale verme, že to vyjde. Rovnako ako to, že nie klubové farby, ale výkonnosť opečiatkuje „povolávací rozkaz“, lebo dosiaľ to bolo neraz presne naopak, o čom sa presvedčili hlavne talentovaní bažanti, i niektorí majstri z Košíc. Domnievame sa, že línia neustálej komunikácie so všetkými, čo sa budú tlačiť do výberu, je náznak inej filozofie. Zásluhy musia mať miesto len v obmedzenom rozsahu. Inak si predstavy nových ľudí fanúšikovia nemilosrdne podajú. Každý krok vedľa – hoci v dobrom úmysle – môže zoťať hlavu zodpovedným skôr, ako sa nazdajú. Lenže čo potom, to si netrúfa naznačiť nik. Radšej na to nemyslieť.


Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Lídri z nosičov vody