Až na sedem výnimiek sa na letoch do vesmíru doteraz zúčastňovali len profesionálne veľmi dobre pripravení s fyzicky veľmi zdatní astronauti (tento výraz používajú Američania) či kozmonauti (takto označujú ľudí cestujúcich do vesmíru Rusi). Siedmimi výnimkami sú takzvaní vesmírni turisti, ktorí nemali žiaden špeciálny tréning (prešli však dôkladnou kontrolou zdravotného stavu) a z vlastných prostriedkov si zaplatili len na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a späť (prvým z nich bol v roku 2001 Dennis Tito).
Viac ľudí do vesmíru
O niekoľko rokov sa však do vesmíru už bude môcť pozrieť oveľa viac solventných vesmírnych turistov, než to bolo doteraz, keď vesmírne lety boli výlučne v rukách vládnych agentúr. Vývojom vesmírnych dopravných prostriedkov na turistické cesty do vesmíru sa zaoberá už niekoľko súkromných firiem. Spomenúť možno napríklad firmu Virgin Galactic britského podnikateľa Richarda Bransona, ktorá chce už za dva roky začať so suborbitálnymi letmi do vesmíru (pri takýchto letoch sa kozmická loď nedostane na obežnú dráhu okolo zeme, ale urobí len akýsi „skok“ do vesmíru). Na vývoji prostriedkov pre vesmírnu turistiku pracujú aj firmy Astrium Space Transportation (dcérska spoločnosť európskeho koncernu EADS), Bigelow Aerospace, Blue Origin, SpaceX, Orbital a SpaceDev.
Rusi chystajú hotel
Bokom nemôže, samozrejme, zostať ani Rusko. Minulý týždeň oznámila ruská spoločnosť Orbital Technologies, že už za päť rokov otvorí vôbec prvý vesmírny hotel pre solventných klientov. Hotel, ktorého oficiálny názov je Komerčná vesmírna stanica, bude obiehať okolo našej Zeme po obežnej dráhe vo výške približne 400 kilometrov nad zemským povrchom. Kapacita prvého vesmírneho hotela však zďaleka nebude dosahovať kapacitu bežných pozemských hotelov, pretože ho bude môcť naraz obývať najviac sedem vesmírnych hotelových hostí. Tí budú musieť pred letom absolvovať tréning, ktorý môže trvať až tri mesiace (dĺžka tréningu bude závisieť na type kozmickej lode, ktorá turistov dopraví do ich vesmírneho hotela). Ruská firma tvrdí, že pobyt v hoteli bude - podľa želania klienta – trvať tri dni až šesť mesiacov.
Budú sedieť a čumieť...
Čo však budú môcť hostia počas takejto vesmírnej dovolenky robiť? No, veľa toho nebude: okrem nádherného výhľadu na matičku Zem budú môcť hostia zrejme surfovať na internete a sledovať televíziu. Na posedenie pri poháriku niečoho ostrejšieho budú musieť zabudnúť, pretože na palube vesmírneho hotela nebude smieť byť žiaden alkohol.
„Je pravdepodobné, že tam bude prístup na internet a iným komunikačným prostriedkom na Zemi. Menu bude vybraté pred štartom klientov. Jedlo bude pripravené na Zemi a v dehydrovanom stave odoslané do vesmíru,“ povedal Sergej Kostenko, šéf spoločnosti Orbital Technologies.
Dusené teľacie i sprchovací kút
Na jedálnom lístku bude napríklad dusené teľacie s hubami, hrachové pyré, zemiaková polievka či slivkový kompót. Hostia vesmírneho hotela nebudú, pochopiteľne, spať na klasických posteliach, ale v spacích vakoch ukotvených na vnútornej stene kabíny.
Na rozdiel od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), ktorej obyvatelia nemajú k dispozícii sprchu, ale musia sa len utierať mokrými špongiami, hosťom vesmírneho hotela bude komfort sprchovania dopriaty. Na splachovanie toaliet sa bude namiesto vody používať vzduch. Kostenko sa vyjadril, že vnútrajšok hotela vôbec nebude pripomínať strohé vnútro ISS.
Cesta k hotelu potrvá dva dni
Na dopravu hostí do vesmírneho hotela by mali slúžiť najmä ruské lode Sojuz, ale nie je vylúčené ani používanie amerických, európskych či čínskych lodí. Samotná cesta k vesmírnemu hotelu bude trvať dva dni. Komerčná vesmírna stanica sa však bude dať používať aj na iné účely, než je hotel – môže napríklad slúžiť ako vesmírne vedecké laboratórium.
„Považujeme Komerčnú vesmírnu stanicu za veľmi zaujímavý projekt, podporujúci privátnu účasť. Projekt pritiahne privátne investície do ruského vesmírneho priemyslu,“ povedal zástupca riaditeľa Federálne vesmírnej agentúry Ruskej federácie Vitalij Davydov.
Žiadne bližšie technické údaje o svojom plánovanom vesmírnom hoteli zatiaľ spoločnosť Orbital Technologies nezverejnila, hoci do plánovaného „otvorenia“ tohto hotela chýba už len päť rokov.
Cena? Iba milión dolárov
Nie sú zatiaľ známe ani ceny za „ubytovanie“ vo vesmíre. Podľa zatiaľ neoficiálnych informácií by najväčšiu položku mala tvoriť samotná doprava k hotelu a potom späť na Zem. Toto cestovné by malo byť okolo 800 000 dolárov. No a päťdenný pobyt v hoteli, z ktorého si nebudete môcť vyjsť ani na „čerstvý vzduch“, by mal stáť okolo 165 000 dolárov. Takže ak sa chcem stať jedným z prvých hostí vesmírneho hotela, musím za päť rokov našetriť taký miliónik dolárov. To aby už som začal robiť niečo poriadne a nielen písal a písal...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.