Ročne na ňu zomrie okolo 800 000 ľudí, čo predstavuje približne 2,23 percenta všetkých úmrtí na svete. Osem z jej desiatich obetí sú deti vo veku do piatich rokov. Okolo 90 % úmrtí na ňu sa vyskytuje v najchudobnejších krajinách subsaharskej Afriky.
Reč je o malárii, ktorú sa napriek úsiliu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nedarí vyhubiť. WHO si už v roku 2005 sformulovala cieľ znížiť tento počet na polovicu. Tento cieľ sa však nepodarilo dosiahnuť, pretože počet úmrtí klesol len o dvadsať percent. Na základe tejto skutočnosti sa javí ako úplne nereálny pôvodný cieľ, podľa ktorého by v roku 2015 už nemusel na maláriu zomrieť žiaden človek. WHO odhaduje, že na úplnú kontrolu malárie by boli ročne potrebné prostriedky vo výške šesť miliárd dolárov, v roku 2009 však bolo k dispozícii len 1,5 mld. Chýbajú najmä peniaze na vybudovanie lokálnej zdravotníckej infraštruktúry a na kampane, ktoré by obyvateľom – najmä v krajinách subsaharskej Afriky – vysvetľovali, ako sa pred zákernou chorobou chrániť, aké sú jej prvotné príznaky, aby sa mohla okamžite liečiť.
Posilniť boj proti malárii je cieľom novej kampane STOP MALARIA NOW!, v ktorej sa angažuje desať mimovládnych organizácií z Nemecka, Talianska, Poľska, Kene, Španielska, USA a Švajčiarska.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.