Korzár logo Korzár

Dula môže svojou prítomnosťou uľahčiť pôrod

„O dulách som počula už počas môjho prvého tehotenstva pred 5 rokmi. Mala som však iba málo informácií a nepoznala som nikoho, kto by s ňou mal osobnú skúsenosť,“ spomína pani Katarína Petrová.

Narodenie bábätka môže uľahčiť aj prítomnosť duly.Narodenie bábätka môže uľahčiť aj prítomnosť duly. (Zdroj: Judita Čermáková)



Tá druhú dcérku na svet priviedla v sprievode duly Michaely Dunaiovej. „Pár týždňov pred pôrodom som sa od kamarátky dozvedela, že aj ona bude rodiť s dulou. Začala som si teda zisťovať viac informácií a oslovila som Mišku. Síce už pomerne neskoro - mesiac pred plánovaným pôrodom, ale všetko sme spolu stihli a zvládli.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Nechcela som byť pri pôrode sama“

Katarína s Michaelou prebrala svoje pôrodné priania. „Povedala som jej, ako by som si predstavovala môj druhý pôrod. Samozrejme, za predpokladu, že by šlo všetko bez komplikácií. Mišku som brala ako niekoho, kto bude najmä mojou psychickou oporou. Človek, ktorý vie, čo sa v danej chvíli s rodičkou deje a ktorý mi masážami pomôže zmierniť bolesti.“

SkryťVypnúť reklamu

Hoci pri prvom pôrode sprevádzal Katarínu manžel, pri narodení druhej dcéry pri nej byť nemohol. „Doma sme už mali trojročnú Ejmy, babky ešte pracovali, takže spoliehať sme sa museli iba na seba. Ale byť pri pôrode sama som rozhodne nechcela,“ vraví Katarína, ktorá vie porovnať pôrod s dulou i bez nej.

Pôrod ako príjemná udalosť? To sotva...

„Je to neporovnateľné. Ak by som šla rodiť ešte raz, určite volím dulu pred dohodnutým doktorom, ako to bolo pri mojom prvom pôrode. Asi málo žien si pôrod zapíše do pamäte ako príjemnú udalosť. Ale ja sa tým všade každému chválim, a ak žena môže a chce, rozhodne to odporúčam.“ Najväčším prínosom duly bola pre Katarínu psychická podpora. „Miška navodila veľmi príjemnú atmosféru, ktorá mi pomohla cítiť sa uvoľnene a vychutnávať si všetky fázy príchodu bábätka na svet.“

SkryťVypnúť reklamu

Na duly si už v pôrodniciach zvykli

S dulou pri pôrode vraj nemal problém ani pôrodník a personál nemocnice. „Asi si už na nich lekári i sestričky pomaly zvykajú. Dokonca veľmi pozitívne prijali aj môj zoznam pôrodných prianí, ktorý bol podpísaný primárom kliniky.“

S dulou sa môže z pôrodu stať príjemný a euforický zážitok

V minulosti rodičku počas tehotenstva, pri aj po pôrode sprevádzali blízke, skúsené ženy. Pocit ženskej súdržnosti a vzájomného pochopenia dodával budúcej mamičke odvahu rodiť a starať sa s láskou o svoje deti.

Svet sa mení, generácie žien už nebývajú v spoločnej domácnosti či komunite, kde by si skúsenosti mohli ďalej odovzdávať. Ženy však i dnes potrebujú niekoho, kto im poradí, ukáže cestu a dodá odvahu i pocit bezpečia. Na túto tradíciu dnes nadväzujú duly.

SkryťVypnúť reklamu

Dula poskytuje najmä citovú podporu

Dula je pôvodne grécke slovo označujúce služobníčku či osobnú otrokyňu ženy.

Prvýkrát v novodobej histórii toto slovo použila Dany Raphael v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Označila tak ženu sprevádzajúcu mamičky tzv. materským spôsobom. Ide o skúsenú ženu, spoločníčku, ktorá poskytuje budúcej mame a otcovi citovú a fyzickú podporu počas tehotenstva, pôrodu a po ňom.

„Ťažisko práce duly je pri pôrode. Sprevádza ženu do pôrodnice, počas pôrodu jej poskytuje psychickú a fyzickú podporu a spolu so ženou hľadá prirodzené prostriedky, ako jej pôrod uľahčiť. V žiadnom prípade však nezasahuje do kompetencie zdravotníkov a neplní ani rolu tzv. obhajcu či presadzovateľa pôrodných prianí rodičky. Našou najdôležitejšou úlohou je naša prítomnosť, empatia, ochota zdieľať s inou ženou chvíle, v ktorých nechce byť sama,“ hovorí jedna zo slovenských dúl, Michaela Dunaiová, ktorá zdôrazňuje, že dula nie je zdravotnícky personál.

Nepleťte si ich s babicami, či pôrodnými asistentkami. Dula nediagnostikuje a nerobí žiadne medicínske úkony - nemeria tlak, nerobí vaginálne vyšetrenia...

Svoju dulu by ste si mali nájsť čo najskôr

Podľa Dunaiovej je dobré nájsť si svoju dulu čo najskôr. „Ako v každom vzťahu, aj tu ide o to, aby si žena s dulou ľudsky sadli, aby sa dohodli na spolupráci. Ako často sa budú stretávať, určuje budúca mamička.“

Počas stretnutí sa s dulou môžete rozprávať o všetkom, čo sa týka tehotenstva, pôrodu i obdobia po narodení vášho bábätka. „Často sa chcú mamičky rozprávať o zážitkoch z predošlých pôrodov. Rozprávame sa aj o tom, ako by si predstavovali očakávaný pôrod, spíšeme si pôrodné priania, ktoré prispôsobíme podmienkam danej pôrodnice. Počas tehotenstva sa môžu vynárať rôzne otázky a obavy a je dobré, ak ich má budúca mamička s kým zdieľať. Pôrod môže byť krásnym a euforickým zážitkom, rovnako však môže byť i traumatizujúci. Dôsledky takejto traumy potom ovplyvňujú ženu ešte dlhé roky po pôrode. Preto sa snažíme v žene podporiť jej sebadôveru, aby verila, že tehotenstvo, pôrod a šestonedelie je prirodzený proces, ktorým dokáže prejsť tak, aby z toho mala pozitívny pocit, ktorý bude môcť odovzdať aj svojmu dieťaťu.“

Duly poskytujú aj fyzickú pomoc

Rodičkám najčastejšie uľavujú masážami, obľúbená je aj aromaterapia. „Mnohým mamičkám však stačí, ak ma môžu držať za ruku,“ vraví Michaela, podľa ktorej musí byť dula vzorom správania sa pre mamičku, aj otecka. „Musí byť maximálne nekonfliktná, tolerantná a diplomatická.“

Hoci podľa Dunaiovej to ešte pred časom s akceptáciou dúl pri pôrode vyzeralo na Slovensku mimoriadne pozitívne, v posledných mesiacoch vraj zaznamenali značné zmeny.

„Napriek veľmi dobrým skúsenostiam z košických pôrodníc, kde som zažila skutočne krásne pôrody, sa v poslednom čase stretávame s chladnejším prístupom personálu voči dulám. Netuším však prečo. Morálny kódex pritom jednoznačne hovorí, že dula pri pôrode je iba na to, aby poskytovala psychickú podporu matke. Do práce personálu nezasahuje. Osobne ma najviac mrzí, že personál pôrodníc nevyužil možnosť obrátiť sa na riaditeľku nášho občianskeho združenia a ak mal výhrady, nesťažoval sa na konkrétnu dulu, s ktorou mal zlú skúsenosť. Sme tu predsa pre dobrú vec. A vzájomné vyladenie sa na to, čo rodičky potrebujú, by bolo prínosné pre všetkých,“ dodáva M. Dunaiová, ktorá vie po pôrode mamičke poradiť a ukázať ako úspešne dojčiť.

„Po pôrode máme ešte s mamičkou stretnutie, kde hovoríme o pôrode. Mnohé veci si mamička totiž nepamätá a je dobré, keď sa otvorí a prerozpráva svoje zážitky. Na stretnutí sa porozprávame aj o tom ako bábätko papá, spinká, ak má záujem, učíme sa cvičenie s bábätkom či ako ho masírovať.“

ato

Čo ukázali výskumy

Dula je jednoznačným prínosom

Výskumy už dávno potvrdili prínos duly pri pôrode. V knihe Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu pôrodu autorka Henci Goer píše: „Prítomnosť duly je prínosom i po psychickej a sociálnej stránke. Analýza dát zhromaždených z piatich výskumov hodnotiacich, ako ženy prežívali pôrod svojho dieťaťa, uvádza, že nech už jednotlivé štúdie posudzovali rôzne aspekty, všetky potvrdili pôsobenie duly ako prínosné.

Medzi zistené výhody patrí celková spokojnosť rodiacich žien, pocit menšieho napätia a úzkosti, pocit väčšej kontroly nad priebehom vecí, lepšia schopnosť vyrovnať sa s pôrodom a s materstvom, všeobecne nižší výskyt popôrodných depresií a hlavne menší počet ťažkých depresií. J

edna neskôr publikovaná štúdia taktiež zistila, že ženy pociťovali väčšiu spokojnosť s pôrodom a dokázali ho dobre zvládať. Navyše si lepšie uvedomovali svoju silu a funkčnosť svojho tela. Iná štúdia zase uvádza, že mamičky - prvorodičky, ktoré rodili s dulou, po pôrode lepšie hodnotili svoje vlastné materské schopnosti.“ Týchto štúdií sa zúčastnilo viac než päťtisíc žien.

Dula mierni úzkosť rodičky. „Autori randomizovaného kontrolovaného výskumu zameraného na ženy rodiace pred termínom, teda pred 37. týždňom tehotenstva, uvádzajú, že žiadne z detí v skupine s dulou sa nenarodilo v zlom zdravotnom stave (Apgar skóre nižšie než 7), na rozdiel od jednej tretiny novorodencov z kontrolnej skupiny bez duly. Dôvodom bola zrejme skutočnosť, že mamičky sprevádzané dulou užívali omnoho menej analgetík. Svoju rolu však môže zohrávať i to, že dula mierni tieseň a úzkosť rodiacich žien.“

ato

Vedeli ste?

Prečo je prítomnosť duly pri pôrode dobrá?

Zo štúdie o význame duly z roku 1993 M. Klaus, J. Kennel: Motnering the Mother vyplýva:

  • počet cisárskych rezov sa znižuje o 50 percent v priemere
  • dĺžku prvej pôrodnej doby (fázy „otvárania“) skracuje o 25 percent
  • použitie oxytocínu je potrebné o 40 percent menej
  • užívanie liekov proti bolesti sa znižuje o 30 percent
  • použitie klieští sa znižuje o 40 percent
  • žiadosti o epidurálnu anestéziu sa znižujú o 60 percent

ato

Zistili sme

V ktorých nemocniciach môžete rodiť s dulou?

  • Všetky tri košické nemocnice oficiálne povoľujú dulu pri pôrode
  • Dulu pri pôrode akceptujú aj v humenskej pôrodnici
  • I v prešovskej Fakultnej nemocnici si môžete so sebou vziať dulu
  • V spišskonovoveskej nemocnici môže byť každá žena pri pôrode sprevádzaná osobou, ktorú si vybrala a ktorá k tomu absolvovala adekvátnu psychoprofylaktickú prípravu.
  • Krompašská nemocnica uviedla, že aj u nich je možné rodiť za účasti duly. Podmienkou je však súhlas lekára.
  • I v Kežmarku už duly pri pôrode boli.

ato, čor, dep, mel, mv

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 27 968
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 594
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 490
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 416
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 829
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 326
  7. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 260
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 001
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu