Korzár logo Korzár

Internet môže zničiť ľudí aj rozbíjať rodiny

Internet a hlavne surfovanie po sociálnych sieťach mení vzťahy celých rodín. Prestávajú vnímať okolie, blízkych, priateľov a reálny svet. Nevedomky sa ocitnú v sieti virtuálnej reality. Väčšinou si svoju závislosť neuvedomujú a nie sú ochotní si ju prizna

Odborníci varujú. Prípadov, keď sa človek nedokáže odpútať od monitora, pribúda.Odborníci varujú. Prípadov, keď sa človek nedokáže odpútať od monitora, pribúda. (Zdroj: Ilustračné foto VŠ)

ť. Odbornú pomoc vyhľadá len málokto. Dôsledkom sú rozpady partnerských vzťahov, dokonca celých rodín. Psychológovia varujú – každý tretí prípad, ktorý sa k nim dostane, sa krúti práve okolo závislosti na internete.

Michalovčanka Alena spomína na dobrú priateľku Ivetu, ktorá pred pár rokmi uviazla v osídlach sociálnej siete pokec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Vždy bola spoločenská, rada chodila vonku, dosiahla významné postavenie vo firme, pre ktorú pracovala z domu, pre podriadených organizovala rôzne akcie... Zrazu sa všetko zmenilo – prestala pracovať, chodiť vonku, zaujímať sa o okolitý svet, nedvíhala telefóny.“

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto kávy jej ponúkla notebook

Alene to nedalo a šla ju navštíviť. „Ledva mi otvorila dvere, a už utekala do kuchyne, kde mala na stole notebook. Vedľa nej sedel jej 20-ročný syn, tiež s notebookom. Povedala, že len odpíše a hneď sa mi bude venovať,“ opisuje Alena.

V šoku si všimla plnú linku neumytých riadov, keď šla do kúpeľne, kopili sa tam hory špinavého šatstva, v byte bol neporiadok. Z chvíľky sa stala hodina.

„Pomedzi písanie mi Iveta vysvetlila, že je v skupine na pokeci, že sú tam ľudia z celého Slovenska a aké je to super. Keď som sa ju snažila zatiahnuť do rozhovoru, ako sa má a prečo nechodí medzi ľudí, akoby ma nepočúvala. S úsmevom mi ponúkla, že mi donesie tretí notebook, aby som si začetovala. Keď som odmietla, ďalej sa venovala internetu. Na moje otázky nereagovala a pomaly si ani nevšimla, kedy som odišla.“

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr sa dozvedela, že kamarátka prišla o prácu, je bez peňazí a vystriedala už pár mužov, s ktorými si písala na pokeci.

Facebook rozbil rodinu

Svoje vie o závislosti na internete aj 39-ročná Humenčanka Eva. Pred rokom sa po príchode domov z práce jej manžel ani poriadne nenajedol a už sedel pri počítači. Najskôr sa vyhováral, že potrebuje riešiť pracovné veci, neskôr už ani nevnímal, keď mu Eva niečo hovorila.

„Keď sa raz zabudol odhlásiť, v histórii som našla stránky, na ktoré chodí – na prvom mieste boli facebook a pokec. Keď som sa na to otvorene spýtala, bol agresívny a povedal, že ma do toho nič nie je. Prestal sa venovať mne, domácnosti, deťom, stále bol na počítači.“

Neskôr začal manžel chodiť neskoro z práce, potom prišiel, ale v noci odchádzal a vracal sa stále neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

„Napokon chodil domov až ráno, voňal rôznymi parfumami a v jeho aute som našla ženské vlasy. Zistila som jeho pokecový nick a zistila, že si píše s viacerými ženami a pochopila som, že ma podvádza. Podala som žiadosť o rozvod,“ spomína Eva.

Odborníci varujú: Závislostí na internete rapídne pribúda

Psychologička PhDr. Ivana Nemešová z Košíc varuje, že Ivetin a Evin príbeh nie sú dnes výnimkou. Prípadov závislosti na internete pribúda. Podľa jej odhadu sa okolo neho krúti každý tretí prípad v jej poradni. Mnoho ľudí prichádza neskoro - až keď sa naplno prejavia dôsledky. Pomoc je vtedy už ťažká.

Podľa PhDr. Nemešovej sa motívy, prečo sa ľudia uchyľujú k internetu a hlavne komunikácii cez sociálne siete, rôznia.

Mladí zabíjajú čas, dospelí hľadajú...

U detí a mladých to môže byť neistota pri priamom styku s ľuďmi, túžba po veľkom množstve kontaktov a priateľov, potreba liečiť si zranenú dušu bez komunikácie zoči-voči, alebo len nuda, spojená s potrebou „zabiť čas.“ U dospelých to navyše môže byť potreba spoznať aspoň takto nových ľudí, túžba po adrenalíne či dobrodružstve kvôli frustrácii zo svojho života a neraz za tým môže stáť aj cielená snaha nájsť nového partnera. Výhodou je, že človek nemusí vytiahnuť päty z domu a je v centre „diania.“ Nevýhodou, že skôr či neskôr sa môže stať na internete závislým.

Závislý zanedbáva všetko okrem internetu

Závislosť na internete, používaní počítača či četovaní na sociálnych sieťach je rovnaká ako alkoholizmus, gamblerstvo, závislosť na drogách a pod. Hranica, kde sa končí normálny stav a začína sa závislosť, je podľa PhDr. Nemešovej veľmi tenká. Dá sa identifikovať, keď závislý začína zanedbávať všetky zložky svojho života okrem pobytu na internete – nič nestíha, nič sa mu nechce, vyhýba sa iným aktivitám, chce byť len na internete. „To sa potom stane zdrojom problémov a má to dopad na jeho osobnosť, partnerské, sociálne či pracovné vzťahy.“

Každý tretí prípad

Prípadov závislosti jednotlivcov, ale aj celých rodín, podľa odborníčky rapídne pribúda. Presné štatistiky si nevedie: „Odhadujem, že asi každý tretí prípad, ktorý sa dostane ku mne, súvisí práve so závislosťou na internete.“ Podľa nej je aj to len vrchol ľadovca: „Väčšina príde, keď už je neskoro a mnohí neprídu vôbec.“

lyv

Vedeli ste?

Príznaky závislosti na internete

  • strata kontroly nad časom (závislý stráca pojem o čase, ktorý strávil pri počítači na úkor iných aktivít, ktorým sa rád v minulosti venoval)
  • klamanie (závislý klame sebe i svojim blízkym, čo počas dňa robil alebo koľko času strávil na internete)
  • zmeny osobnosti (závislý sa na internete stáva niekým iným, žije dvojaký život – jeden v reálnom, druhý vo virtuálnom svete)
  • emocionálna nestabilita (závislý je šťastný, keď si sadne za počítač a pripojí sa na internet, neskôr šťastie strieda pocit viny za čas strávený na internete a zanedbávanie povinností)
  • zúfalstvo (závislý reaguje podráždene, ak z akéhokoľvek dôvodu nemôže byť na internete kedy chce a koľko chce)
  • fixácia (závislý myslí na počítač a internet pri všetkom, čo robí)

lyv

Rady odborníka

Dôsledky: Rozpadajú sa celé rodiny

PhDr. Nemešová potvrdila, že závislosť už zďaleka nezasahuje len jednotlivcov, ale aj celé rodiny. Priznáva, že v poradni sa s týmito smutnými príbehmi stretáva čoraz častejšie. Nie je výnimočné, že závislosťou trpia v rodine dospelí aj deti.

Závislosť je zákerná – ak si ju niekto z rodiny neuvedomí včas a nevyhľadá v prípade potreby odbornú pomoc, systematicky rozleptá vzťahy medzi deťmi a rodičmi, súrodencami, ale aj manželmi či partnermi. „Môže to viesť k rozpadu manželstva, ale aj celej rodiny,“ varuje psychologička.

„Ľudia to stále podceňujú, lebo najskôr je to na skrytej úrovni, nechajú to tak a nevyhľadajú pomoc.“ Na závislosť sa potom nabaľujú ďalšie problémy – napríklad partner, keď vidí toho druhého četovať na sociálnych sieťach, ho podozrieva z nevery. „Nemusí to tak byť, ale vzťah je už narušený.“

Alarmujúce je, že psychológa väčšina závislých nevyhľadá hneď. „U nás už väčšinou riešime len dôsledky. K nám závislí prichádzajú až v štádiu, keď sa im to celé vymklo z rúk. Žiaľ, často je už neskoro.“

Odporúča sledovať v rodine varovné signály, ktoré naznačujú, že niektorý člen je alebo má nábeh sa stať závislým na internete: „Netreba to podceňovať. Veľmi dôležitá je komunikácia. Pri akomkoľvek podozrení treba problém riešiť v zárodku a nie keď už prepukne naplno. Potom sa to už veľmi ťažko rieši.“

lyv

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 069
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 735
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 248
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 197
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 163
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 036
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 945
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 781
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 879
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 172
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 785
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 633
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 156
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 830
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


15
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


7
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 781
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 879
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 172
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 785
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 633
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 156
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 830
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu