Korzár logo Korzár
Sobota, 24. júl, 2021 | Meniny má VladimírKrížovkyKrížovky

Mestá na východe vlastnia stámiliónové majetky

Mestá vlastnia majetky najmä v nehnuteľnostiach. Niektoré už najlukratívnejšie budovy a pozemky predali, alebo im ich zhabali banky. Iné vedia hospodáriť lepšie.

Východoslovenská metropola. Väčšina najlukratívnejších budov a pozemkov je už predaná.Východoslovenská metropola. Väčšina najlukratívnejších budov a pozemkov je už predaná. (Zdroj: veja)

Mestá na východe vlastnia stámiliónové majetky. Najmä v nehnuteľnostiach. Niektoré už najlukratívnejšie budovy a pozemky predali, alebo im ich zhabali banky. Iné vedia hospodáriť lepšie a lukratívnych nehnuteľností sa v čase núdze ani krízy nezbavujú. Vedia, že by utŕžili málo do pokladnice.

Čo považujú mestá na východe za svoje rodinné striebro a čo sa chystajú predávať?

Košice prišli o cenný majetok

Majetok Košíc predstavujú najmä nehnuteľnosti, o ktoré ešte mesto neprišlo v súdnych sporoch a čo nepredali banky ako majetok založený za staré úvery z čias primátorovania Rudolfa Schustera, ktoré radnica nevládala splácať.

KOŠICE. Takmer 1 miliarda eur je hodnota majetku Košíc. Väčšinu predstavujú pozemky, potom stavby, ako sú stovky kilometrov ciest, chodníkov, tisíce stĺpov verejného osvetlenia, stovky hektárov zelene, ihriská, fontány, oplotenie, prístrešky, prípojky či cintoríny, nasledujú budovy a umelecké diela. Len školský majetok mesta má účtovnú hodnotu vyše 50 miliónov eur.

Rodinné striebro

Rodinným striebrom je podľa magistrátu historická radnica (Hlavná 59 - účtovná hodnota 216-tisíc eur), Jakabov palác (Mlynská 30 - hodnota 60-tisíc eur), Dom umenia (Moyzesova 66 - hodnota 689-tisíc eur), Verejná knižnica (Hviezdoslavova 5 - hodnota 148-tisíc eur) alebo Ulička remesiel (Hrnčiarska - hodnota 1,9 milióna eur).

Mestskú radnicu (postavenú v roku 1780) založilo mesto za primátora Rudolfa Schustera (SOP) za úver 1,7 milióna eur. Nesplácalo ho a len-len že o ňu neprišlo. V súvislosti s úverom nedávno exekútor stiahol z účtu mesta 2 milióny eur. Radnicu využívajú na reprezentačné účely.

Aj o Dom umenia (postavený ako synagóga v roku 1927) mesto takmer prišlo a ešte nemá vyhraté. Najvyšší súd vlani zrušil právoplatný rozsudok krajského, ktorý „bužňu" prisúdil židovskej obci. Tá sa 17 rokov domáha vrátenia, lebo v roku 1955 ju predala štátu za 900-tisíc korún údajne v tiesni. Dom umenia má v prenájme Štátna filharmónia a slúži na spoločensko-kultúrne akcie.

O Jakabov palác muselo mesto 10 rokov bojovať na súde proti údajnej majiteľke. Vlani právoplatne vyhralo. Dlho bol zatvorený a potrebuje rekonštrukciu.

Ulička remesiel ako turistická atrakcia vznikla za primátorovania Schustera. Dal zrekonštruovať 5 mestských domov na Hrnčiarskej za asi 2 milióny eur.

„Žiaden mestský majetok, ktorý by bolo možné definovať ako vzácny, v dohľadnom čase neuvažujeme predať, ani neevidujeme žiadosť o kúpu," informovala hovorkyňa mesta Martina Viktorínová.

Magistrát za 6 miliónov eur

Košice vlastnia aj kiná Úsmev a Družba, športovú i hádzanársku halu, pozemky pod Blšákom aj v asanačnom pásme, kasárne Malinovského (dlhodobý prenájom investorovi) a kpt. Jaroša (Kulturpark - EHMK), kúpaliská Triton a Mestská plaváreň, autobusy MHD, budova archívu na Kováčskej 20 či magistrát na Triede SNP 48.

Napríklad magistrát má účtovnú hodnotu asi 6 miliónov eur, rovnako ako stavba mosta na Furču. Účtovná hodnota časti mestských pozemkov v zoo v Kavečanoch (celkovou rozlohou 288 hektárov najväčšia v strednej Európe) je vyše 14 miliónov eur.

Čo ostalo po Schusterovi

O desiatky lukratívnych nehnuteľností prišli Košice pred asi 10 rokmi pri predaji vo finančnej tiesni a speňažovaní založeného mestského majetku, nevládali splácať úvery na stavebné aktivity z čias primátora Schustera. Predali domy, byty a priestory v centre, stratili založený bývalý štadión 1. FC na VŠA (pre pôžičku 3,33 milióna eur, teraz, už súkromný, môže mať 5-krát vyššiu hodnotu), pozemky a stavby v Mestskom parku či iné cenné nehnuteľnosti.

Neskôr za primátorov Zdenka Trebuľu (Smer) a Františka Knapíka (KDH) za korunu previedli 8 hektárov pozemkov na VŠA v hodnote možno 8 miliónov eur Mestskému futbalovému klubu na štadión, ktorý stále nepostavili.

Za Trebuľu predalo mesto napríklad aj hektár pozemkov na Námestí osloboditeľov pre Aupark za asi milión eur s tým, že investor dá ďalšie vyše 3 milióny eur na nové cesty na námestí. Za Knapíka zastupiteľstvo odkleplo predaj domu na Hlavnej tak, že je z toho korupčná aféra, pred súdom stoja poslanci František Olejník (Smer) a Peter Cengel (KDH). Prvý dostal 3 roky podmienečne, druhého oslobodili, ale Najvyšší súd vrátil vec Špecializovanému.

Keď sa Košice pred vyše 10 rokmi borili s dlhmi viac ako 67 miliónov eur (teraz sú 38 miliónov eur), zvažovali predaj lesov. Celkovú hodnotu 19-tisíc hektárov mestských lesov (druhý najväčší lesný majetok v strednej Európe), odhadovali na 115 miliónov eur. Záujemca o 50 hektárov lesa kvôli výstavbe obchodného centra núkal v roku 2009 viac ako 16 miliónov eur, k predaju nedošlo.

Tento rok očakáva mesto príjmy za prenájom nehnuteľností vyše 5 miliónov eur, predať chce budovy, byty a nebytové priestory za 890-tisíc eur a pozemky za 2 milióny eur (na garáže, domy, obchody atď.).

Jaroslav Vrábeľ

Prešov sa chce zbaviť priemyselného parku

PREŠOV. Renesančné budovy v centre Prešova priťahujú zraky návštevníkov. Dominuje im radnica i celý komplex okolitých budov vrátane Caraffovej väznice či hotela Senátor. Za rodinné striebro možno považovať aj zrekonštruovaný Čierny orol, kde sídli Park kultúry a oddychu, či Župný dom, ktorý na svoju rekonštrukciu stále čaká.

Tristomiliónový majetok

"Klenotom je aj celé námestie či parky. Veľkú perspektívu vidím aj na Delni," povedal primátor Prešova Pavel Hagyari (nez.). Teraz tam vyrastá kúpeľný dom ako základ aquaparku. Na majetok mesta sa pozerá z dvoch pohľadov, z historického a úžitkového. K 30. júnu 2011 má mesto Prešov majetok v celkovej sume takmer tristo miliónov eur.

Odpredaj nevynáša

Časti majetku sa chce zbaviť. Momentálne má do majetkových prevodov zaradených niekoľko menších stavieb, vybraných majetkovou komisiou. Niektoré z nich bude problém predať, napríklad na nič neslúžiacu kupolu na lávke na Levočskej ulici.

V minulosti sa v Prešove nerobili zásadné "výpredaje" majetku. Samospráva predala napríklad pozemok pod OD Tesco, no developer tam stále nepostavil sľubované obchodno-zábavné centrum. K majetkovým prevodom, ktoré rezonovali na verejnosti, patril odpredaj športového areálu s futbalovým ihriskom v Solivare. Časti fanúšikov prekážalo, že solivarský futbal tým de facto skončil, no mnohí kvitovali, že tam súkromník postavil letné kúpalisko. Mesto má v súčasnosti v pláne postaviť v Solivare nové futbalové ihrisko. Zatiaľ je v štádiu projektovej dokumentácie.

Guľa na nohe

Veľkým majetkom, ktorý však pripomína viac guľu na nohe, je priemyselný park IPZ Prešov - Záborské. Z dvadsaťhektárového parku mesto zatiaľ predalo 5 hektárov americkej spoločnosti Honeywell, ktorá tam už začala budovať závod. Zvyšné parcely chce mesto odpredať v priebehu roka, maximálne dvoch, ďalším investorom. Záujemcovia existujú, zatiaľ však ešte nepadla dohoda o cene.

Mesto Prešov vlastní aj ďalšie zaujímavé nehnuteľnosti. MÚČO (mestský účelový objekt), ktoré postavilo v deväťdesiatych rokoch pre lekárov, zimný štadión (nevedno prečo premenovaný na Ice arenu), cyklistický velodróm, či Mestskú halu. Táto hala bola zaujímavá svojou veľkosťou i rozlohou okolia, časť unikátnosti stratila dokončením košickej Steel Arény. Momentálne je v dlhodobom prenájme spoločnosti Tatran Prešov, ktorá robí jej komplexnú rekonštrukciu. V majetku mesta sú aj lesy. "S ich využitím sa ráta na oddychové a relaxačné zóny," podotkol primátor.

Michal Frank

Michalovce predávajú lukratívny pozemok

MICHALOVCE. V rámci majetku v zostatkovej hodnote vyše 70,5 milióna eur sú aj lesné pozemky s celkovou rozlohou 144 ha, nachádzajúce sa v k. ú. obce Oreské. Po ukončení procesu delimitácie majetku na obce mesto získalo do svojho majetku napríklad bytové domy, objekt na činnosť vysokých škôl, domy smútku, skládku komunálneho odpadu Žabany, cesty, chodníky a inú infraštruktúru.

Predali budovy aj pozemky

Mesto predalo v minulosti viacero väčších pozemkov a budov. Napríklad pozemky pod priemyselným parkom, supermarketom Billa a autosalónom Opel.

Pred rokom predala samospráva za vyše 648-tisíc eur aj lukratívny pozemok - parkovisko, ktoré sa nachádza v centre mesta hneď pri mestskom úrade na Jaroslawskej ulici. Na ploche 5 400 štvorcových metrov plánuje súkromná firma postaviť obchodné centrum.

Známy je aj predaj rozostavanej tržnice, ktorú samospráva predala v roku 2008 za 18 miliónov Sk. Budova doteraz chátra.

Michalovce predali hádzanárskemu športovému klubu aj starú športovú halu, ktorú firma komplexne zrekonštruovala na Chemkostav arénu.

Mesto nedávno predalo aj šesťposchodovú budovu bývalej ubytovne Zekon na Špitálskej ulici len za 12-tisíc eur. O nehnuteľnosť nemal dlhodobo nikto záujem, pozemok pod objektom patrí súkromnej firme.

Hovorkyňa mestského úradu v Michalovciach Iveta Palečková vysvetlila, že najlukratívnejším majetkom mesta sú objekty a pozemky v centrálnej mestskej zóne a pozemky zabezpečené pre výstavbu Parku študentov.

"V dohľadnom čase je pripravovaný odpredaj pozemku na výstavbu obchodného centra nachádzajúci sa pri Mestskom kultúrnom stredisku. Výnos z predaja bude použitý na krytie investičných akcií mesta," vysvetlila hovorkyňa.

Milan Potocký
Najväčším bohatstvom Spišskej Novej Vsi sú lesy

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spišská Nová Ves vlastní majetok, ktorého účtovná hodnota je 117 miliónov eur.

Najväčším bohatstvom mesta sú lesy. Majú rozlohu 7 400 hektárov a do rozpočtu prinášajú najviac peňazí. Spoločnosti Lesy mesta patrí aj poľovnícka chata Štefana v chotári obce Mlynky.

Medzi lukratívne mestské nehnuteľnosti patrí určite radnica z 18. storočia. Jej výstavba stála 11 569 zlatých a 51 grajciarov. V súčasnosti je evidovaná v hodnote 1 353 679 eur.

Ozdobou je budova reduty, ktorá bola postavená na mieste bývalého hostinca. Dnes je centrom kultúry, keďže v nej sídli Spišské divadlo. Jej obstarávacia hodnota je 1 466 077 eur.

Perličkou v majetku mesta sú zvieratá, ktoré patria mestskej zoologickej záhrade. Kráľom medzi nimi je orangutan Momo, ktorého hodnota ako ohrozeného druhu je nevyčísliteľná.

Mesto sa už dlhodobo márne snaží predať dve nehnuteľnosti - budovu na Zimnej 72, ktorej hodnotu určil znalec na 225-tisíc eur a Dom služieb za 950-tisíc eur. Mesto vypísalo obchodnú verejnú súťaž.

Antónia Deptová
Poprad sa hrdí bonitnými nehnuteľnosťami

POPRAD. Najbohatším okresným mestom v regióne pod Tatrami je Poprad. Hodnota jeho majetku je vyčíslená na takmer 173 miliónov eur. Vlastníctvo Kežmarku a Starej Ľubovne má niečo cez päťdesiat miliónov.

Mesto Poprad vlastní majetok v hodnote 172 996 626 eur. V ňom sú zarátané aj vlastníctva mestských spoločností.

Radnica nechcela prostredníctvom prednostky Oľgy Netočnej prezradiť, čo pokladá za svoje rodinné striebro. Vraj ide o špekulatívnu otázku.

Vo všeobecnosti však k najcennejšiemu patrí zimný štadión či moderná viacúčelová Aréna Poprad. Podľa radnice ďalšie zaujímavé predaje majetku môže verejnosť sledovať na rokovaniach mestského zastupiteľstva.

Celkový majetok mesta Kežmarok je vyčíslený na 53 192 256 eur, v Starej Ľubovni 50 687 747 eur. Za najcennejšie majetky považujú nehnuteľnosti v centre miest. V Kežmarku prednedávnom predali objekt na Hlavnom námestí číslo 45 za sumu 185,5-tisíca eur.

V Starej Ľubovni stoja pred zaujímavým predajom, budovu na Nám. sv. Mikuláša číslo 6 ponúkajú za 350-tisíc eur. Prednedávnom si vylepšili stav v pokladnici. Predajom mestských lesov v bývalom vojenskom obvode Javorina získali za vyše 211 hektárov 403-tisíc eur do pokladne mesta Stará Ľubovňa.

Peter Rindoš
Levočský kostol patrí mestu, oltár cirkvi

LEVOČA. Historická Levoča vlastní majetok v hodnote 78 065 812 eur. Najlukratívnejšou stavbou je určite národná kultúrna pamiatka gotický chrám sv. Jakuba, ktorý bol postavený v 14. storočí. Jeho účtovná hodnota je 2 170 878 eur.

Zaujímavosťou je, že hoci kostol patrí mestu, najvyšší gotický oltár na svete, ktorý je dielom Majstra Pavla, je majetkom katolíckej cirkvi.

Ďalším levočským pokladom je radnica z 15. storočia s hodnotou 642 029 eur. Nezanedbateľný podiel na majetku mesta majú aj lesy s výmerou takmer 6 500 hektárov. Ich hodnota je 21 723 329 eur.

Na vývoj bývalého kráľovského mesta mali v posledných rokoch vplyv dva predaje. Pred dvomi rokmi predalo mesto Národnej diaľničnej spoločnosti pozemky, vďaka ktorým pritiekol do mestskej kasy takmer milión eur.

Niektorí Levočania dodnes kritizujú predaj akcií nemocnice v roku 2009. Spoločnosť Agel za ne vyplatila mestu takmer 1,5 milióna eur.

V nabližšom čase sa v Levoči nič predávať nebude. "Na poslednom zasadnutí poslanci mestského zastupiteľstva prijali uznesenie, ktorým nateraz pozastavili predaj objektov vo vlastníctve mesta," uviedla vedúca oddelenia mestského majetku Lýdia Budziňáková.

Antónia Deptová
Sabinov a Lipany predávajú opatrne

Mestské lesy a historické budovy v centre mesta. To je "rodinné striebro" mesta Sabinov. V Lipanoch si najviac cenia pozemky pri geotermálnom vrte a chystanom aquaparku.

SABINOV/LIPANY. Mesto Sabinov disponuje majetkom v zostatkovej cene 21,4 mil. €. Najväčšiu časť tvoria budovy (takmer 20 mil. €).

Sabinovčania sú hrdí najmä na historické domy v centre mesta, ktoré slúžia na administratívne, školské a podnikateľské účely.

"V minulosti sa predávali verejno-obchodnými súťažami tie objekty v meste, ktoré boli v zlom technickom stave a ohrozovali zdravie," uviedla Mária Rohaľová zo Správy majetku mesta Sabinov a dodala, že v dnešnej dobe sú tieto objekty zrekonštruované a "využívané ako bytové a nebytové objekty v centre mesta a sú ozdobou mesta".

V Lipanoch si cenia pozemky pri vrte

Neďaleké Lipany vlastnia majetok za vyše 21 mil. eur. Medzi komerčný majetok radia Tíliu, Luník, administratívnu budovu v centre a obchodné prevádzky, ale aj pozemky okolo plánovaného aquaparku, stavebné a lesné pozemky.

"Najväčší prínos očakávame z pozemkov okolo vrtu, no rozvoj si bude vyžadovať investície do rozšírenia vodovodov a iných inžinierskych sietí," povedal dlhoročný primátor Eduard Vokál (SDKÚ-DS).

Podľa jeho slov by v prípade veľkej núdze mesto zrejme predávalo obchodné prevádzky. V najbližšej budúcnosti chcú Lipany predávať len stavebné pozemky na rodinné domy.

Michal Frank
V Rožňave sa kupci nehrnú

ROŽŇAVA. Mesto Rožňava eviduje svoj účtovný majetok vo výške 58,860 milióna eur.

Medzi najlukratívnejšie budovy z hľadiska možného odpredaja mesto považuje budovu bývalého archívu, keďže sa nachádza v historickom centre mesta a jej využitie môže byť široké. Mesto chce predajom získať 1,1 milióna eur.

Lukratívne sú aj pozemky na sídlisku Juh pri čerpacej stanici Shell. Sú vhodné na výstavbu občianskej vybavenosti ako obchodný dom či iné centrum služieb. Niektoré nehnuteľnosti mesto v súčasnosti predáva formou verejných obchodných súťaží.

Najhodnotnejšia je budova turistickej ubytovne na Šafárikovej ulici, ktorej cena podľa znaleckého posudku je vo výške 1,1 milióna eur. Najnižšie akceptovaná ponuka v prípade tejto budovy bola stanovená na 832-tisíc eur, avšak aj napriek výraznému zníženiu na ňu mesto nevie nájsť kupca.

Podľa znaleckých posudkov je treťou najhodnotnejšou budovou bývalé kino na Štítnickej ulici. Odhadovaná cena je 347-tisíc eur.

Jakub Buzinkay
Svidník ponúka pozemky

SVIDNÍK. Pozemok na Centrálnej ulici, určený na výstavbu obchodného centra Makos a 24 pozemkov pre individuálnu výstavbu rodinných domov na Mierovej. Taký je najluxusnejší majetok, ktorý v nedávnom čase odpredali vo Svidníku.

Mesto má ešte záujem odpredať polhektárový pozemok na križovatke ulíc Stropkovskej a Sov. hrdinov vhodný na výstavbu polyfunkčného objektu, ďalej nepotrebnú časť pozemku autobusovej stanice a obchodné priestory na Sídlisku Dukla.

V súčasnosti má mesto Svidník, bez svojich príspevkových organizácií, majetok vo výške 22,14 mil. € (v zostatkovej cene 7,574 mil. €).

"Ako rodinné striebro by sme vypichli rozostavanú budovu Európskeho domu kultúry, kuchynsko-jedálenský komplex a telocvičňu bývalého SOU strojárskeho a obchodný dom na Ulici sovietskych hrdinov," uviedol Imrich Bednár, vedúci odboru výstavby.

Michal Frank
V Humennom chcú predať pozemky

HUMENNÉ. Mesto je vlastníkom rozsiahleho nehnuteľného a hnuteľného majetku. Účtovná hodnota majetku je takmer 86 miliónov eur.

Za "rodinné striebro" považujú radní tepelné rozvody, športovú halu, zimný štadión a budovy v centre mesta. V blízkej budúcnosti plánuje mesto odpredávať mestské pozemky, ktoré v súčasnosti ľudia využívajú bez toho, aby na to mali nárok.

„Ľudia môžu požiadať o odkúpenie pozemku v priebehu roka 2011, ak je pozemok súčasťou ich dvora, súčasťou záhrady alebo sa nachádza pod stavbou rodinného domu," uviedla Vorobelová.

Žiadne lukratívne nehnuteľnosti v Humennom na predaj nie sú.

Ondrej Petričko

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 4. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 5. Od Česka až po Jadran
 6. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 7. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 3. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 12 632
 2. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 6 317
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 209
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 5 895
 5. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 889
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 805
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 146
 8. Od Česka až po Jadran 3 116
 9. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 2 920
 10. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 307
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Včelár Sefo Raclavský

Pandémia bola vykúpením, hovorí Sefo Raclavský.


1. júl
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.


a 3 ďalší 10 h
Juraj Tužinský.

Sledujte prvý deň letnej olympiády minútu po minúte.


10 h
Minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský

Matovič stále nezverejnil, či sa očkovacia lotéria oplatí.


22. júl

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop