Sobota, 22. júl, 2017 | Meniny má Magdaléna

F.Y.C. Slovakia štvrtým najlepším jachtárskym tímom na svete

Veľký úspech dosiahli námorní jachtári z klubu F.Y.C. Slovakia na majstrovstvách sveta v triede ORCi, ktoré sa konali koncom júna v Chorvátsku.

Slovenská posádka počas jednej z nekonečných etáp. V Chorvátsku ich čakalo veľmi teplé počasie, s ktorým sa museli vyrovnať.(Zdroj: archív F.Y.C.)

V celkovom poradí obsadili na svetovom šampionáte vynikajúce štvrté miesto a v triede Corinthian dokonca prvé!

MICHALOVCE. Tomu sa povie úspech! Spomedzi 55 lodí zo 17 krajín chýbal slovenskému tímu F.Y.C. Slovakia len krôčik k tomu, aby dosiahol medailový úspech na Majstrovstvách sveta v triede ORCi. Tie sa konali v dňoch od 20. do 25. júna 2011 a vyvrcholili na chorvátskom ostrove Cres. Slovenská posádka štartovala na šampionáte s loďou Quebramar a dosiahla celkové štvrté miesto v konkurencii takých velikánov námorného jachtingu ako sú Rakúsko, Taliansko či domáce Chorvátsko.

Nešťastný úvod

Majstrovstvá sveta (MS) 2011 nezačali pre slovenskú posádku najlepšie. Už hneď v prvý deň počas preplavby dostal Michal Hrubý, jeden z ôsmich členov posádky silnú alergiu, kvôli ktorej musel byť ošetrený v miestnej nemocnici. To však nebolo všetko, pretože toho skolili žalúdočné problémy. „Nič horšieho sme si na začiatok šampionátu ani nemohli priať. Tohtoročné MS boli dokonca najsilnejším podujatím v triede ORCi. Ešte nikdy sa na štart nepostavilo 125 posádok. Boli to tretie MS, na ktorých sa naša posádka zúčastnila, ešte predtým sme sa viackrát zúčastnili Majstrovstiev Európy, ale tohtoročný šampionát bol jednoznačne najsilnejším v histórii, v triede A (kráľovská trieda) štartovalo 55 lodí a v triede B 70 lodí. V pondelok 20. júna bola na programe prvá rozjazda, fúkal celkom slušný vietor, ale obsadili sme až 26. miesto. Napriek tomu sme zistili, že technicky máme na viac a verili sme, že v ďalších dňoch sa nám podarí ísť vyššie,“ rozhovoril sa na úvod debaty jeden z lídrov tímu Peter Petrovka, ktorý bol pri zrode jachtárskeho klubu First Yacht club Sobrance a teraz je v klube F.Y.C. Slovakia, ktorého je tiež spoluzakladateľom.

Navigačná etapa

Po nevydarenej úvodnej etape nasledovala hneď na druhý deň navigačná etapa. „Počasie nám a vlastne jachtárom neprialo, pretože bolo teplo, bezoblačno a čo bolo najhoršie aj bezvetrie. Organizátori sa teda rozhodli túto etapu skrátiť na 100 míľ z pôvodných 130 míľ. Častokrát sme v bezvetrí stáli a bolo to skôr o psychike, pretože boli 35 stupňové horúčavy, ktoré sme museli vydržať. Nám sa však napriek tomu darilo a v prvej rozjazde sme skončili na 13. mieste a v celkovom hodnotení sme sa umiestnili na výbornom treťom mieste,“ pokračoval P. Petrovka, ktorý mal v posádke prezývku Ampi. Slovenský tím teda po druhej etape vyskočil v hodnotení na pekné 12. miesto. „Bola to pre nás veľká vzpruha do ďalších bojov. Zistili sme, že môžeme bojovať aj s omnoho väčšími loďami oproti tej našej. My sme mali menšiu loď a aj menší hendikep ako tie veľké, ktoré, ak chceli byť pred nami, museli plávať s veľkým náskokom.“ Zaujímavosťou bolo, že slovenská posádka bola počas druhej etapy na trati nepretržite 29 hodín a 41 minút...

Skok na štvrté miesto!

Tím F.Y.C. Slovakia si udržiaval aj nasledujúce dva dni v priebežnom poradí miesto v druhej desiatke, až prišiel piaty deň, ktorý osemčlennú slovenskú posádku katapultoval na vynikajúce štvrté miesto! „Trošku sme mali ťažké srdce na rozhodcov, ktorí postavili trať na rozhraní dvoch smerov vetra. Absolvovali sme dve rozjazdy, po ktorých rozhodcovia vyhodili 16 lodí z našej triedy! Najlepšie nám vyšla tretia rozjazda v ten deň a obsadili sme výbornú siedmu priečku. Po piatich dňoch, pred posledným finálovým, sme poskočili na fantastické štvrté miesto,“ hovoril o výbornom úspechu Peter Petrovka. Na druhý deň čakalo všetky posádky vyvrcholenie Majstrovstiev sveta 2011. A Slováci žili v očakávaní veľkého úspechu...

Štvrtí na svete!

Výkony slovenskej posádky stúpali každým dňom a vyvrcholili v poslednej etape. „Poslednú finálovú etapu sme zvládli a stali sme sa majstrami sveta Corinthian a celkovo sme obsadili štvrté miesto v konkurencii 55 lodí a 17 národov. Je to najväčší úspech v histórii nášho klubu a cennejší je o to viac, že ako som už v úvode spomínal, na týchto MS bola najsilnejšia konkurencia a zostava námorných závodných lodí v histórii šampionátov. Sme veľmi šťastní, že sa môžeme pýšiť tým, že sme majstri sveta Corinthian 2011,“ spokojne konštatoval jeden z lídrov posádky P. Petrovka.

Jachtárske šťastie

Úvod tohtoročného šampionátu sa F.Y.C. Slovakia nevydaril, aj preto si konečný úspech poriadne užívali. „Musím povedať, že nám prialo aj povestné jachtárske šťastie. Mrzí nás jedine to, že sme sa nedostali na stupeň víťazov, no sme radi aj za štvrtú priečku. K medaile sme mali ozaj blízko, veď v záverečnej rozjazde sme viedli závodné pole a držali sme sa na špici. Rozhodcovia však túto rozjazdu prerušili a po sčítaní všetkých výsledkov sme obsadili nakoniec spomínanú štvrtú priečku,“ prezradil na záver P. Petrovka.

Ako sa to všetko začalo

Peter Petrovka je jedným zo zakladateľov klubu námorných jachtárov s názvom First Yacht Club (F.Y.C.) Sobrance, ktorý vznikol v roku 1996. Postupne sa klub rozvíjal a rozširoval svoju základňu. V roku 2004 došlo k rozdeleniu sobraneckého klubu na Team A a Team B. Zaujímovosťou bolo, že v Teame B boli lepší jachtári ako v Teame A. Prelomovým bol rok 2005. Vtedy sa totiž trojica Peter Petrovka, Dušan Harant a Peter Mosný rozhodla založiť firmu F.Y.C. Slovakia s.r.o. Zakúpili aj prvú loď Sinergia 40, ktorá mala názov El Solete (Slniečko). Rozšírili členskú základňu a zlepšovali podmienky pre jachting na najvyššej úrovni. Tak sa rozhodli založiť jachtársky klub F.Y.C. Slovakia, ktorý sa do dvoch rokoch stal najlepším klubom jachtárskych lodí na Slovensku. Momentálne tím preteká s loďou Quebramar a sídlo klubu je v Pezinku.
Úspechy klubu:
2x víťaz Slovenského pohára (2005, 2006)
4. a 5. miesto na MS
7. a 10. miesto na ME

TÍM F.Y.C. SLOVAKIA
Na Majstrovstvách sveta 2011 v Chorvátsku štartovala táto osemčlenná posádka F.Y.C. Slovakia: