Alebo sa postaviť do pozoru z neuveriteľného blábolu, ktorý na príbuznú tému vypotil predseda NR SR.
K tomu prvému. Radičová absolvuje v týchto dňoch "sériu stretnutí" so straníckymi hlavami. O čom??? V Nemecku, kde celý cirkus EFSF rozseknú, už preložili hlasovanie z konca augusta na september. Predtým, než sa rozhodne v Bundestagu, je totálny nerozum sa vôbec hýbať v tejto veci. Keď už na otázku, či by nebolo rozumné "zaoberať sa plánom B návratu k Sk" (absolútne nemožným, P.S.), štátny tajomník Tvaroška stihol vyhlásiť, že "pre SR je kľúčové, aby sme sa držali Nemecka", tak kam sa, do frasa, ponáhľajú? Všetky parlamenty už taktizujú, budú čakať na Berlín, lebo zbytočne si politicky podkúria doma, keď akékoľvek rozhodnutie je bez nemeckého i tak bezpredmetné...
Zatiahnutím Talianska sú pritom eurovaly, dočasný či trvalý, fakticky mimo hru, keďže o potrebné bilióny je nieže nemožné zvýšiť garancie, ale nedá sa ani tváriť, že to ideme urobiť. Takže o bankrotoch, eure a svetovej kríze rozhodnú výkupy ECB, resp. založenie-nezaloženie európskeho dlhopisu. Celá tá naháňačka okolo výzvy EK, aby čím skôr schválili rekonštrukciu eurovalu, je "habaďúra" bez obsahu. Gréci sú mimo obligo, majú odklepnutý druhý bailout za 110 ďalších miliárd. A spásť nejaké ďalšie írske a portugalské papiere, keby bolo treba, je pre ECB, ktorá už "suší" dlhopisy za 75 miliárd, malina. Naopak, na Taliansko a Španielsko EFSF nestačí a nikdy nebude, a preto je už len maketou riešenia, ktoré sa hľadá inde.
K tomu druhému. Po včerajšom príspevku do najodbornejšej tlače je nejasné, či Sulíkovi fakt chýbajú nejaké bunky, alebo robí zo seba vola zámerne. V gréckej romanci s Miklošom totiž pokračoval tvrdením, že zvýšenie úrokov pre SR v súvislosti s gréckym bankrotom je "obyčajné strašenie". Pričom za porovnávaciu bázu si zvolil Košice po Schusterovi a Trnavu (!!!), ktorá "hospodárila zodpovedne", takže na jej úroky tie košické nemali vplyv.... Toto je nekomentovateľné. Včera sme si akurát ukazovali, ako Slovensku zdraželo požičiavanie, čo sa dá v kontexte s ďalšími ciframi čítať len tak, že v dôvere, či splatí svoje dlhy, trhy oddelili SR od skupiny Nemecko, Holandsko, Fínsko, Rakúsko, Luxembursko a, dokonca, aj Francúzsko. Prečo asi? Lebo pre SR, ako perifériu eurozóny, práveže v tejto kríze prestáva platiť, že "sadzba závisí v prvom rade od toho, ako hospodárime my, nie Gréci" (Sulík). Presne naopak. Skutočnosť, že sme na kraji, niekde na pomedzí medzi Ukrajinou a Maďarmi, zvyšuje riziko SR v porovnaní k jadru eurozóny.
To, že dlhová kríza Európy, ktorá prekonala Atény a ohniskom je Rím, zvyšuje cenu peňazí plošne, aj pre Nemecko (!), je banalita nad banality. Presne rovnaká ako to, že ak "budeme mať horší rating (pre záruky v EFSF), tak budeme platiť vyšší úrok". Toto už náš predseda NR SR ovláda. Len netuší, že nie k vyššiemu, ale nezvládnuteľnému úroku dnes vedú aj rýchlejšie cesty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.