Keď sa ocitla, ako sa povie, na dlažbe, jedinú šancu zamestnať sa videla práve v zahraničí.
Niektoré ženy, ktoré opatrujú našich germánskych susedov v seniorskom veku, hovoria historky o nepríjemných zážitkoch. Napríklad o tom, že musia jesť zvyšky jedál, domáci kontrolujú skonzumovanú stravu, považujú ich za slúžky.
Iné sú zase spokojné a na rodiny, v ktorých pracujú, nedajú dopustiť. Monika patrí do tej druhej skupiny.
Predstavila aj svoju rodinu
Spomínaná Spišiačka sa stará o 91-ročnú pani, ktorá je pôvodným povolaním učiteľka. „Táto pani je intelektuálka, je sčítaná, scestovaná, dni trávi okrem iného hlavne čítaním kníh,“ opisuje svoju zamestnávateľku Monika.
Priznáva, že na domácich zapôsobila ako budúca opatrovateľka tým, že bola ochotná podať im o sebe maximálne množstvo informácií.
„Prišla som k nim so životopisom v nemeckom jazyku, doniesla som si aj pracovné referencie a fotografie z môjho súkromia, aby som im týmto spôsobom mohla predstaviť svoju rodinu. Moju snahu hodnotili veľmi pozitívne,“ opisuje Monika.
Všetko plánuje
Medzi jej povinnosti patrí starostlivosť o bežný chod domácnosti, zabezpečuje denný servis pre domácu pani, ako napríklad varenie, hygiena, prechádzky, návšteva lekára a iné. Tak ako takmer všetky slovenské opatrovateľky pracuje v dvojtýždňových turnusoch.
„Ako matka som mala situácia doma vyriešenú, pretože moja jediná dcéra mala vtedy 19 rokov, čiže už bola dospelá. Manžel ma v úmysle pracovať v zahraničí podporil,“ hovorí o svojej rodine opatrovateľka zo Spiša.
Keď príde domov, dva týždne voľna si musí do bodky naplánovať, aby všetko čo si zaumienila, stihla zariadiť a urobiť. „Manžel aj dcéra mi položartom hovoria, že keď som doma, dva týždne ich len naháňam,“ smeje sa Monika.
Slušní zamestnávatelia
Monika bez okolkov tvrdí, že je so svojou prácou spokojná, mala šťastie na príjemných a slušných zamestnávateľov.
„Moje znalosti nemčiny boli minimálne, urobila som si len kurz opatrovateľskej nemčiny. Lenže mala som snahu učiť sa, pani, o ktorú sa starám, mi v tom pomáhala. Postupne som čítala rakúske noviny, knihy. Dnes sa bežne dohovorím nemecky, dokonca aj u lekára,“ opisuje svoje skúsenosti.
Zabezpečila si internet
Na druhej strane priznáva, že žena, ktorá sa rozhodne pre túto prácu, môže vo svojom osobnostnom rozvoji stagnovať. Práca v domácnosti je určitý druh izolácie. Všetko však závisí od prístupu a vôle opatrovateľky.
„Máme denne dve až tri hodiny voľna. Zabezpečila som si internet, sledujem slovenskú televíziu, čítam spravodajstvo zo Slovenska. Po roku som mala pocit, že nemčinu už ovládam a je potrebné pohnúť sa dopredu, aby som nestagnovala. Prihlásila som sa preto na Slovensku na vysokú školu, mám za sebou už druhý rok štúdia,“ s úsmevom opisuje Monika.
Spriatelili sa
Opatrovateľka zo Spiša pracuje v Rakúsku oficiálne, je živnostníčka. Povedala nám, že rakúske rodiny platia za túto prácu Slovenkám minimálne 40 eur na deň plus hradia za ňu náklady, ktoré jej vyplývajú zo živnosti. „Plat závisí od toho, v akom zdravotnom stave je pacient,“ hovorí Monika.
Vecou dohody je aj hradenie nákladov za cestovné. Monika sa s rodinou, v ktorej pracuje, aj spriatelila. Bola hosťom na svadbe vnuka panej, ktorú opatruje. Ona zase pozvala svojich zamestnávateľov na svadbu svojej dcéry.
Okrem toho sčítaná a scestovaná 91-ročná pani z Rakúska trávila letnú dovolenku na Spiši. Monika jej ukázala Spišský hrad a iné naše prírodné a historické krásy.
Nevýhody
Ste odlúčená od rodiny
Nutná znalosť nemčiny, komunikácia rukami a nohami vám na vážnosti a autorite nepridá, skôr naopak.
Práca opatrovateľky neprináša kariérny rast. Môže okrem toho znamenať aj stagnáciu osobnostného rozvoja.
Ste do istej miery izolovaná od vonkajšieho sveta, pracujete v jednej domácnosti.
Môžete naraziť na nepríjemných zamestnávateľov, ktorí vám neprejavia ani elementárnu úctu.
Ste odlúčená od svojej rodiny, doslova pohromou je, ak máte malé či školopovinné deti.
Ak sa vo vašej rodine na Slovensku udeje náhla udalosť, nemôžete si len tak zbaliť kufor a utiecť. Musíte počkať na náhradu za vás.
Musíte sa prispôsobiť rodine, v ktorej pracujete. Ak váš pacient obeduje o 12. hodine a vy máte vo zvyku jesť o 14.00 hod., máte smolu.
Takmer 24 hodín ste u cudzích, nie doma. Stále vás sledujú oči rodiny, v ktorej ste. Vylihovať len tak na gauči, ako zvykneme doma po práci, sa veľmi nehodí. Súvisí s tým aj strata vášho súkromia.
Musíte rátať aj so závisťou zo strany slovenských susedov, známych a takzvaných priateľov.
kar
Výhody
Veľa sa toho môžete naučiť a zarobiť
Určite je to plat, o ktorom v slovenských chudobných regiónoch možno len snívať.
Je to oficiálna práca, nepracujete s malou dušičkou načierno ani nemáte ponižujúce postavenie takzvaného gastarbeitera.
Ak váš pacient nie je vážne chorý, nie je to až taká fyzicky náročná či stresujúca práca. Nebojujete s termínmi.
Zoznámite sa s cudzou krajinou, jej kultúrou a spoločenskou klímou.
Spoznávate sa s novými ľuďmi, môžete nadviazať pekné priateľstvá na celý život.
V kuse dva týždne voľna nie je tiež na zahodenie.
Naučíte sa alebo sa zdokonalíte v nemčine, ktorá je svetovým jazykom.
Ak máte na to a viete si šikovne zorganizovať čas, dokonca môžete aj vyštudovať vysokú školu ako Monika alebo učiť sa ďalší cudzí jazyk.
Naučíte sa orientovať v zdravotnej oblasti a nadobudnete prax.
kar
Fakty
Od 1. 5. 2011 môžu občania Slovenskej republiky pracovať v Spolkovej republike Nemecko a v Rakúsku bez pracovného povolenia. V praxi to znamená, že Slováci priamo uzatvoria pracovnú zmluvu so zamestnávateľom v Nemecku, prípadne Rakúsku, a nebude potrebné vybavovať následne žiadne pracovné povolenie.
Opatrovateľky pracujú poväčšine ako samostatne zárobkovo činné osoby. Živnostenský list si zabezpečia v krajine, v ktorej chcú pôsobiť.
Slovenské úrady práce, sociálnych vecí a rodiny záujemcom o prácu v zahraničí poskytujú len poradenstvo, a to osobne, alebo dostupné informácie sú zverejnené na www.eures.sk
Podobne záujemkyniam o prácu opatrovateľky môžu poradiť s výberom agentúr, ktoré práve sprostredkúvajú túto prácu. Ich zoznam sa nachádza na internetovej stránke úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Úrady práce, podobne aj Červený kríž a Akadémie vzdelávania v jednotlivých mestách sporadicky organizujú kurzy pre opatrovateľky v nemeckom jazyku.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.