Stručný popis trasy
Trasa vedie podhorím Slanských vrchov po štátnych cestách II. a III. triedy. V súčasnosti je v Prešove vyznačená od križovatky pri ZŠ Lesnícka a pokračuje po miestnych komunikáciách mestskej časti Solivar okolo cintorína, kde sa odbočuje vpravo na štátnu cestu III. triedy smerom do obce Dulová Ves. Z trasy môžete obdivovať zvyšky Zbojníckeho aj Kapušianskeho hradu.
Cesta ďalej vedie popri bývalej Pionierskej železnici, z ktorej už síce veľa nezostalo, ale keď sa prechádzajúc cez Dulovú Ves zapriete do pedálov, prídete do Kokošoviec, kde sú ešte zvyšky zastávky železničky. Vyššie, v rekreačnej oblasti Sigord, môžete ešte natrafiť na zvyšky koľají. Trasa ďalej vedie do obce Zlatá Baňa, nad ňou nasleduje prudké stúpanie a po ňom obec Pusté Pole, kde sa nachádza prírodná rezervácia aj pomník partizánom. Potom smerom na Červenicu míňame bývalú osadu Dubník. Odtiaľ trasa postupne klesá a po výjazde z lesa sa naskytnú pekné výhľady na okolitú krajinu. Do obce Červenica vedie rýchly zjazd, ktorý sa za ňou zmení na mierne klesanie.
Zaujímavosti na trase
V Solivare sa môžu cyklisti zastaviť v unikátnom historickom areáli, kde sa v minulosti ťažila a spracovávala soľ. V zachovaných objektoch sa môžete zoznámiť s unikátnou technológiou ťažby soli, ale aj prezrieť si stálu expozíciu miniatúrnych objektov v tamojšom technickom múzeu.
Sigord je známy minerálnymi prameňmi, chatovými osadami a bohatou vegetáciou. Hovorí sa, že pri tamojšom prameni kyselky sa napila aj cisárovná Sisi.
V obci Zlatá Baňa sa v minulosti pokúšali ťažiť zlato a antimón. Je však známa aj tým, že ju v roku 1944 vypálili fašisti, keď obvinili domácich z toho, že pomáhali partizánom. Pamätník na začiatku obce je vhodnou zastávkou, ale obec je známa aj medzinárodnou súťažou v ryžovaní zlata, v zime zase organizovaním psích záprahov.
V minulosti sa v okolí bývalej osady Dubník nachádzali najväčšie ložiská drahého opálu na svete. Baníci z bane dostali najväčšie kusy opálu, v roku 1771 ten najväčší na svete, ktorý nazvali Harlekýn. Paradoxne, nenašiel sa v bani, ale v potoku. V súčasnosti sa nachádza vo viedenskom technickom múzeu. Mimochodom, najväčší rozkvet tam bol v rokoch 1845-1880, keď bane vlastnila rodina Goldschmiedtovcov. Dnes sú štôlne opustené a stali sa najväčším hniezdiskom netopierov na Slovensku, ale viac sa dozviete na náučnom chodníku pri bani. Vstup do bane a štôlne Viliam v súčasnosti nie je možný.
Ako sa na cestu vychystať
Trasu zvládne aj cykloturista s priemernou kondíciou, ale mal by sa pripraviť na stúpanie do kopcov. Tiež by si mal do batohu pribaliť proviant, vodu a minilekárničku, lebo po trase nie je veľa možností na osvieženie. Na oddych odporúčame rekreačnú oblasť Sigord, ale keď vás cestou na Dubník prepadne smäd, tam si už vodu nekúpite. Napriek atraktivite prostredia tam chýbajú služby.
NIEČO O TRASE
Hlavné body
- Vyrazíte z Prešova po červenej trase 018, cez Solivar na Dulovú Ves, Kokošovce, Sigord, Zlatú Baňu k opálovým baniam na Dubník a do Červenice.
Dĺžka
- Celková dĺžka je 35 km a je vhodná aj pre rekreačných cyklistov na cestných bicykloch.
ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.