Korzár logo Korzár

Josef Laufer: Som lev zvyknutý bojovať

Spevák a herec Josef Laufer by už mal nárok na odpočinok, on však stále hrá divadlo, koncertuje a športuje.

Josef Laufer.Josef Laufer. (Zdroj: Veronika Janušková)

„Pred dvoma rokmi som oslávil okrúhle sedemdesiatiny a môžem povedať, že ma tento vek nesmierne baví. Je úžasné môcť povedať: ´Mám 70´ a správať sa stále rovnako. Je síce pravda, že už vyzerám ako vrece na zmije, no na druhej strane je to senzácia a všade sa tým chválim," hovorí so sebevlastným humorom Laufer. Ten práve včera oslávil 72. narodeniny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Narodil sa v zbernom tábore

Za svoju vitalitu okrem iného vďačí zrejme aj svojmu znameniu. „Som Lev zvyknutý bojovať a veľa vydržať," priznáva. Jeho život totiž nebol vždy len prechádzkou ružovou záhradou. Narodil sa pár dní pred vypuknutím druhej svetovej vojny v zbernom internačnom tábore vo Francúzsku.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho otec Maximilián sa v roku 1936 prihlásil ako dobrovoľník do španielskej občianskej vojny. Tam sa zamiloval do Edelmíry Perezovej de Montaňez, ktorá tam pomáhala ako zdravotná sestra. Svadbu mali v nemocnici. Neskôr boli internovaní do Francúzska a odtiaľ sa cez Medzinárodný červený kríž dostali do Londýna, kde hercov otec ako lekár v službách RAF operoval ranených letcov.

„Pamätám si aj evakuáciu. Ocitol som sa v presbyteriánskom kláštore, kde som zažil svoju prvú životnú krivdu. Bol som živé dieťa, čo mníšky nevideli rady, a tak som sa musel za trest pozerať na to, ako rozdávajú cukríky a pomaranče od mojich rodičov ostatným deťom. Riadne som si poplakal. Dnes to chápem - otec bol Žid, mama katolíčka, takže mi vzali cukríky, pretože som pre nich nebol kóšer," spomína Laufer, ktorý sa s rodičmi v polovici 40. rokov presťahoval do Čiech.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho otec sa túžil stretnúť s rodinou. Netušil však, že tá v priebehu vojny skončila v koncentrákoch a na pochode smrti. Mladý Jozef sa tu vyučil v Tesle a istý čas pracoval vo Výskumnom ústave vákuovej techniky v Prahe. Vojenčinu si odkrútil v Košiciach. A práve na východe Slovenska sa začal venovať pantomíme, ktorej sa intenzívne venoval aj počas vysokoškolských štúdií. „Kým som sa dostal na DAMU, nastúpil som ako elév do pražského divadla ABC. Stihol som sa tam ešte stretnúť s pánom Werichom. O pár rokov neskôr, keď som už mal za sebou účinkovanie v prvom československom muzikáli Gentlemani, sme raz spolu stáli pred hotelom Alcron a pán Werich mi povedal: ´Tí Gentlemani, to nie je zlé. Ich je tu škoda. S tým ako vedia po anglicky, by mali byť v Amerike.´ Toto ocenenie som si neuveriteľne vážil."

SkryťVypnúť reklamu

Počas štúdii na DAMU založil mladý Laufer pantomimický súbor Radar a začal vyučovať pantomímu na tanečnom konzervatóriu. Etudu Chaplina sa mu podarilo naštudovať tak verne, že sa o ňu zaujímala Geraldina Chaplinová, keď sa začalo plánovať natáčanie životopisného filmu o jej otcovi. Laufer film síce nenatočil, ale pantomimické schopnosti uplatnil vo svojich vystúpeniach.

„Moje šťastie spočíva v rodinnom zázemí"

Zahraničie sa o Laufera počas jeho kariéry zaujímalo neraz. V roku 1971 bol dokonca pozvaný do slávnej Ed Sullivan show. Jeho vtedajší manažér mu zohnal vízum, letenky, ale...

„V deň, keď som mal odletieť, som natáčal s Jurajom Herzom scénu do filmu Petrolejové lampy. Kufre som už mal zbalené, so všetkými na pľaci som sa rozlúčil a šiel som si do Pragokoncertu pre cestovnú doložku. Na schodoch som stretol námestníka riaditeľa, vtedy najväčšieho fízla, ktorý mi položil nevinnú otázku, kam idem. Vypadlo zo mňa, že pre doložku, a v tej chvíli sa v jeho očiach rozsvietilo tisíc Goebbelsov. Keď sa navyše dozvedel, že je to do Štátov, povedal: ´Ešte sa na to pozrieme, a keď, tak stihnete ďalšie lietadlo.´To mi už však bolo jasné, že je koniec a vrátil som sa skormútene na pľac. Veľakrát som potom premýšľal, čo by bolo, keby, ale dospel som k záveru, že to tak malo byť. Asi som si mal tu užiť svoje. Vzhľadom na to, že mám židovských predkov, by bol ten môj osud naraz príliš jednoduchý. Zato veľké šťastie som mal vždy v rodinnom zázemí, ktoré mi už viac ako 40 rokov vytvára moja žena Irena Greifová a dcéra Ester."

„So ženou sa navzájom obdivujeme"

Ich partnerstvo prežilo desaťročia, hoci v produktívnom veku sa často doma míňali. „Ja som bol stále niekde na zájazdoch a moja žena na filmovačkách. Ako výtvarníčka sa podpísala asi pod 80 filmov a 150 divadelných predstavení, takže bola tiež nesmierne pracovne vyťažená. Intelektuálne sme si však stále vyhovovali, mali sme rovnaký názor na mnoho vecí, radi navštevujeme podobné miesta a navzájom sa veľmi obdivujeme." Okrem vzájomného obdivu ich spája aj úcta k tomu, čo ten druhý dokáže.

„To je nesmierne dôležité. Navyše, moja žena je narodená v znamení Býka. Je horkokrvná, dokáže sa strašne naštvať, no má to rýchly priebeh... Ja som zasa Lev, takže sme sa stretli dve silné znamenia. Vychádzame však spolu geniálne," pochvaľuje si Laufer, ktorý priznáva, že dvojkariérové manželstvo mohli so ženou viesť aj vďaka podpore svojho okolia.

„Moja žena sľub manželstva reprízovala a do nášho vzťahu priniesla svojho 4-ročného synčeka Karla. No medzi ňou, jej bývalým manželom a mnou fungovala úžasná symbióza. Karlíčka sme si striedali a on to mal vskutku úžasné, pretože mal dvoch milujúcich otcov. Aj naša dcéra Ester to mala skvelé, lebo okrem ľúbiacich rodičov mala aj skvelú starú mamu, mimochodom, pôvodom východniarku, ktorá bývala neďaleko od nás, takže nám s dcérkou, kým chodila do škôlky a na základnú školu, pomáhala. Okrem toho, obdivujem ženy za to, aké kvantum vecí dokážu zvládnuť. Kým chlapi sa dokážu sústrediť len na jednu, ženy bez problémov robia viacero vecí naraz. A hoci sa to nám chlapom zdá byť chaotické, má to úžasný systém, ktorý však my nikdy nepochopíme. Nikdy nedokážeme ten "timing" tak úžasne zvládnuť. Lebo bežná žena jedno dieťa kŕmi, druhé chystá do školy, potom ich rozvezie do škôlok a škôl, stihne svoju prácu, poobede ich rozvezie po krúžkoch, medzitým nakúpi..."

Už niekoľko rokov nefajčí

Josefa Laufera si dodnes mnohí nevedia predstaviť inak, ako s cigarou. Už niekoľko rokov je však nefajčiarom. „Zapálim si už len príležitostne kvôli postave, alebo na koncerte. Neviem si predstaviť, že by som spieval New York a nefajčil cigaru." Bodku za fajčením vraj dal zo dňa na deň.

„Skúšal som v americkej verzii muzikálovú rolu Polónia v Hamletovi, ktorá bola náročná pohybovo i kvôli angličtine. Do premiéry som sa tak prefajčil, že mi cigary skrátka prestali chutiť. A chuť sa mi už nevrátila."

K cigarám sa herec dostal počas jednej z filmovačiek na Kube. „Zaujímavosťou však je, že som vo filme neúčinkoval. Štáb ma so sebou vzal iba ako tlmočníka do španielčiny, ktorú som ovládal vďaka mamičke Španielke."

Miluje adrenalín

Tá ho naučila tancovať aj flamenco, ktoré si zatancoval aj na jednom zo svojich jubilejných koncertov pred 2 rokmi. „Tancoval som ho tak, ako som to kedysi s mamičkou prežíval," hovorí herec, ktorý odjakživa miluje adrenalín.

Dlho spolupracoval aj s kaskadérmi. „Robil som množstvo nebezpečných kúskov. Mal som pri nich, samozrejme, aj strach. Ten je prirodzenou vecou. Kto tvrdí, že ho nemá, tomu neverím. No to nie je o strachu, ale o tom, ako sa s ním vyrovnáte."

Alkoholu neholduje

Laufer sa dnes bojí jediného. „Aby sa mi tým, ako mi pribúdajú roky, nekrátila pamäť. To je pre herca veľký problém. Najhoršie na tom je, že sa to môže stať z ničoho nič. Stačí, že praskne jedna cievka a je koniec. Pevne dúfam, že ma toto nestretne," dodáva herec, ktorý je aj po sedemdesiatke stále vo vynikajúcej kondičke.

O tú sa stará pravidelným cvičením. „Navyše, neholdujem alkoholu a snažím sa dodržiavať spánkový a pitný režim."

Josef Laufer, český herec, spevák, scenárista, režisér, moderátor a textár (*11.8.1939)

  • vyštudoval DAMU
  • vo filme debutoval ako jeden z gitaristov v muzikáli Starci na chmelu
  • v Semafore účinkoval v prvom rockovom programe Ondráš podotýká a tiež v hre Poslední štace
  • v 70. rokoch mal vlastný program v západonemeckej televízii Heute high, morgen down
  • vystupoval v muzikáloch Gentlemani, E 55, Jekyll a Hyde, Jack Rozparovať, Hamlet, či Galileo
  • z jeho hitov je známa napr. Sbohem lásko, já jedu dál, Delilah, Sex bomb či Křídla

ato

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 591
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 669
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 303
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 981
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 559
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 817
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 646
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 319
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 806
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 306
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 851
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 502
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 966
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 844
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 14 709
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 13 566
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 806
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 306
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 851
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 502
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 966
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 844
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 14 709
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 13 566
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu