Korzár logo Korzár
Pondelok, 22. máj, 2017 |Meniny má Júlia, Juliána

Kde majú chalupy, chaty a domy známi ľudia

Mnohí známi Slováci si na východe kúpili domy, chalupy či pozemky. Hokejové hviezdy Bondra a Chára si vybudovali honosné haciendy vo Veľkej Lomnici. A nie sú jediní, komu sa páči výhľad na Tatry.

Vila Petra Bondru. Bývanie pod Tatrami si užíva už tretí rok.(Zdroj: mel)

Nejeden východniar bude zápalisto tvrdiť, že život na východe našej republiky nie je žiadne víťazstvo. Napriek tomu si práve tu mnohí známi Slováci kúpili domy, chalupy či pozemky. Hokejové hviezdy Bondra a Chára si vybudovali honosné haciendy vo Veľkej Lomnici. A nie sú jediní, komu sa páči výhľad na Tatry.

Veľká Lomnica, štvrť „Beverly Hills“ je presýtená vilami známych ľudí. Lukratívne pozemky s prekrásnym výhľadom na Vysoké Tatry, iba pár metrov od golfového ihriska sa zapáčili hokejistom Miroslavovi Šatanovi, Mariánovi Hossovi aj Žigovi Pálffymu.

Krásam tejto časti Slovenska neodolal ani predseda parlamentu Richard Sulík. Tí si vo vilovej štvrti kúpili parcely. Pred štyrmi rokmi sa v tejto lokalite pohyboval štvorák od 33 do 75 eur.

Veľká Lomnica zlákala aj herca Milana Kňažka, ale aj predsedníčku Ústavného súdu Ivettu Macejkovú, ktorá si tu už stavia dom.

Bondru zlákal golf

Vo Veľkej Lomnici si postavil murovaný dom v americkom štýle aj svetoznámy hokejový útočník Peter Bondra. Bondrova vila v spomínanej obci sa podobá na jeho dom vo Washingtone, kde žil dlhé roky so svojou rodinou.
Keďže je vášnivým hráčom golfu, do podtatranskej obce sa prisťahoval najmä kvôli tomuto športu.

Strelec zlatého gólu vo finále majstrovstiev sveta v Göteborgu má golfové ihrisko doslova iba pár metrov od svojej vily. Bondra je aj členom golfového klubu.

Špičková hokejová hviezda trávi vo Veľkej Lomnici najmä letné mesiace. O dvojposchodovú vilu s troma garážami a terasou sa mu starajú svokrovci. Parcelu s výmerou 2 619 metrov štvorcových by mal podľa našich informácií vlastniť hokejista so svojou manželkou.

Otec 20–ročnej Petry, 19–ročného Dávida a 15–ročného Nikolasa si užíva v sídle s výhľadom na tatranské štíty tretí rok. Peter Bondra sa s nami o svojej vilke rozprávať nechcel. „Je to moje súkromie, verím, že to chápete. Keby šlo o hokej, nie je problém,“ reagoval Bondra.

Chára má dvojposchodovú drevenicu

Čerstvému víťazovi Stanley Cupu, výbornému obrancovi a otcovi dvojročnej dcérky Elis, Zdenovi Chárovi učarovala na bývanie taktiež Veľká Lomnica. Vlastní tu dvojpodlažnú drevenicu. Na stavbu tejto vily si nechal priviezť stavebný materiál priamo až z Kanady.

Zdeno je v tesnom susedstve svojho kolegu Petra Bondru. Chára vraj golf nijako zvlášť neobľubuje. Vnútro Zdenovej drevenice je už hotové, no zvonku musí doladiť nejaké detaily.

Domček mu má obhospodarovať muž z dediny. Zdeno sa zdržiava v drevenici taktiež najmä počas leta, mimo hokejovej sezóny.


tk-chaty-chara-mel.jpg_res.jpg
Chárova drevenica. Materiál na jej stavbu si nechal priviezť z Kanady. FOTO: MEL

Ander z Košíc má chalúpku vo Vyšných Ružbachoch

Na relax v prírode nedá dopustiť ani zabávač Ján Pisančin. Chalúpka vo Vyšných Ružbachoch je už roky jeho veľkou srdcovkou. Ako nám však Ander z Košíc prezradil, nemá na ňu však toľko času, ako by si vysníval.

„Tu väčšinou oddychujem, aj keď zasvätený človek vie, že okolo domu a chalupy je vždy najviac roboty. Keďže som aj teraz v lete mimoriadne pracovne vyťažený, dostanem sa tam, žiaľ, len na pár dní do mesiaca.“

Poschodovú zrubovú chalupu s krásnym parkom so skalkami a vysadenou kosodrevinou využívajú preto momentálne hlavne jeho dcéry. Ak sa však zabávač predsa len odtrhne od povinností, najlepšie relaxuje pri zbieraní húb.

„Ešte som veľa nenašiel, no už sa našťastie objavujú. Inak na chalupe hlavne relaxujem a píšem si texty. Moja pani sa zase stará o okolie chalupy,“ dodal Ander z Košíc, ktorý ju pôvodne vlastniť nechcel, no dnes si už život bez nej nedokáže ani predstaviť. Za 11 rokov sa totiž stala neoddeliteľnou súčasťou jeho života.

„Pôvodne som si totiž myslel, že predsa nebudem stále chodiť na to isté miesto. Že ma to vôbec nebude baviť. Potom ma ale nejako rodina ukecala, tak som chatu kúpil, celú prestaval podľa svojich predstáv, aby tam bolo trošku pohodlia, skrášlil som prostredie. Mám skvelých susedov, čo je tiež mimoriadne dôležité.“

Katka Koščová sa usadila na vidieku

Po vidieckom domčeku zatúžili Michal a Katarína Pivovarovci. Známa speváčka, prvá naša SuperStar, je s týmto bývaním spokojná.

„Na začiatku som ani veľmi nechcela, to skôr manžel, ale keď som si spravila vodičák, zmenilo sa to,“ hovorí speváčka, ktorá má v Kukovej prechodné bydlisko. Trvalé má stále v krajskom meste, kde denne dochádza. „Chceli sme ostať Prešovčanmi,“ smeje sa.

„V Kukovej je pokoj, máme záhradu, nikto nedurká na stenu, že ide hlasno hudba. Je to naše, býva sa nám pohodlne. Nemám pocit, že by som bola na chalupe, je to vyslovene dom. Pôvodne sme mysleli, že si kúpime chalupu, prerobíme ju a vrátime sa do mesta, napokon sme to spravili inak a usadili sme sa v Kukovej,“ vraví Katarína Koščová - Pivovarová.

No priznala, že často hostia kamarátov, ktorí sa u nich cítia ako na chalupe.
Manželia Pivovarovci si dom postupne pretvárajú na svoj obraz. Využívajú pritom pôvodný nábytok, ktorý rekonštruujú. Táto práca ich veľmi baví, vyžíva sa v nej najmä Michal.

Zaujímavosťou je, že hneď vedľajší domček v Kukovej si kúpila Katkina sestra, herečka a speváčka Veronika s manželom Martinom Husovským, hudobníkom z Komajoty. „To bol ďalší z dôvodov, prečo sme to zobrali, že vedľa nás budú aj oni,“ hovorí Katka. Usadlosť využívajú manželia Husovskí ako chalupu, no žiť ostali v rodinnom dome blízko širšieho centra Prešova.

S chatami a chalupami majú sestry Koščové bohaté skúsenosti. Ich otec spravuje jaskyňu Zlá diera v Lipovciach, neďaleko Prešova. V chatke pri jaskyni vyrastali od mala. „Často chodíme aj do Závadky, kde majú chalupu naši kamaráti z partie,“ dodáva Katarína.

Stražanovci si užívajú rozmarné leto na chalupe vo Vysokej

Známy herecký pár Jozef Stražan (68) a Kveta Stražanová (69) si splnil sen o rozprávkovej chalúpke. Trvalo to síce roky, ale svoj prístav na relax, koníčky aj súkromie v lone prírody našli na chalupe vo Vysokej v okrese Sabinov. Tam trávia voľné chvíle aj časť divadelných prázdnin.

Kvetka hovorí o rozmarnom lete aj preto, že daždivé dni im narušili očakávania. Miluje totiž prechádzky v prírode, prácu v záhrade, na skalke, dokonca aj kosenie trávy. To vraj nedovolí robiť nikomu, lebo ona chce, aby okolo domu rástli aj sedmokrásky a iné poľné kvety.

„Chlapi by najradšej skosili všetko, ale ja mám rada prirodzenosť. Radšej kosím sama, aby som ju zachovala,“ prezradila nám.

Stará sa aj o veľký ovocný sad, v ktorom je mimochodom okolo 70 sliviek a zeleninový záhon. Aj túto sezónu usilovne zavárala, lebo ako hovorí, zima sa jej opýta, čo robila v lete. Nevie leňošiť a aj keď si chvíľu posedí pri časopisoch, krížovkách alebo maľovaní, nevydrží dlho a už si hľadá nejakú prácu.

Kým sa z domčeka stala rozprávková chalupa snov, pri opravách sa vraj obaja nadreli ako kone. Celú ju prestavali, prerobili kuchyňu, sociálne zariadenia a zariadili si ju podľa svojich predstáv. Zo starej maštale pri chalupe si urobili lesný domček.

„Všetci nám radili, aby sme to radšej zbúrali, ale ja som bola tvrdohlavá.Presadila som si, že tam chcem mať lesný domček, opravili sme ju a teraz je tam také otvorené átrium, kde trávim veľa času. Voláme to domček B,“ dodala so smiechom. Umelecká duša Kvetky v sebe našla aj maliarsku vášeň a rámy na oknách, dverách, dokonca aj niektoré steny chalupy vyzdobila kvetinovými ornamentmi.

Jozef si splnil sen a kúpil si štvorkolku, na ktorej brázdi cesty vo Vysokej. Keď jazdí po okolí či už sám, alebo s Kvetkou, neskrýva nadšenie a usmieva sa od ucha k uchu. Vraj ako malý chlapec.

„Všetko sa začalo na jednom výlete v Tatrách, kde zbadal takú malú, skoro detskú štvorkolku a nástojil, že si ju chce kúpiť a jazdiť na nej. Celý natešený sa potom na nej vozil po dedine, aj keď sa celá rozpadávala a všade z nej lietali skrutky. Teraz si už kúpil normálnu a šantí na nej ako malé dieťa,“ prezradila nám herečka.

Aj Jožo priznal, že neprejde jediný deň, aby sa na nej nepreháňal po kopcoch. Dokonca aj v zlom počasí a vie sa tešiť aj z toho, keď prichádza na chalupu celý ofŕkaný od blata. Hovorí, že je to úžasný adrenalín, aj keď nejazdí rýchlo. Považuje sa za opatrného vodiča a na štvorkolke občas jazdí aj v Prešove.

Zatiaľ si Stražanovci užívajú dovolenku a ešte nemyslia na to, čo ich čaká po 22. auguste, keď sa začne nová divadelná sezóna na doskách ich materského Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

Paškova chalupa vyzerá ako vystrihnutá z katalógu

Pavol Paška, poslanec Národnej rady SR, oddychuje okrem iného vo svojej chalupe v Úhornej v okrese Gelnica. V dedine by návštevník domorodcov porátal, ako sa povie, na prstoch.

Úhorná sa stala rajom pre chalupárov. Hlavne v lete takmer pri každom dome vidieť zaparkované auto s košickým evidenčným číslom. Ide o koncovú dedinu, v ktorej líšky dávajú dobrú noc. Zato návštevník si tu môže vychutnať peknú prírodu.

Chalupa politika pôsobí ako vystrihnutá z katalógu. Udržiavaný trávnik, záhony kvetov... „Dom sme kúpili v roku 1995 a trvalo nám nejaký ten rok, kým sme ho opravili do dnešnej podoby,“ povedal nám P. Paška.

Ako ďalej povedal, je typický mestský človek, do Úhornej najprv chodieval na návštevy. „Veľmi sa mi tu zapáčilo,“ vysvetľuje, prečo sa rozhodol pre kúpu nehnuteľnosti. Spomína, že ako školák chodieval na letné prázdniny k starým rodičom na vidiek na stredné Slovensko. „Viem preto oceniť takéto nádherné prírodné prostredie,“ dodal.

Chalupu v Úhornej P. Paška využíva na to, aby si tu vyvetral hlavu od politiky. „Na chalupu politiku zásadne neťahám. Rád si tu prevetrám hlavu a prídem na iné myšlienky,“ povedal nám.

Neprehliadnite tiež

Prešov odvolal po desiatich dňoch povodňovú aktivitu

Škody na mestskom majetku po ničivej búrke sú okolo 50-tisíc eur.

Káva, čokolády, alkohol. Starostu súdia za údajnú volebnú korupciu

K prípadu z Gemerskej Polomy prišlo vypovedať až desať svedkov.

Zmeny pre východ: IC vlaky už nebudú stáť v Štrbe

Cez Zvolen pôjdu priame vlaky do Košíc, regionálne rýchliky zastavia v Krompachoch.

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Everest bude ešte ťažší. Čakanie v zápche môže horolezcov stáť život

Hillaryho výšvih – poslednú veľkú prekážku pri výstupe zničilo zemetrasenie.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 6. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 9. Desať obľúbených miest v Chorvátsku
 10. Viac času pre rodinu by uvítala viac ako tretina Slovákov
 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Cambridge Business School, škola novej doby
 9. Cykloturistický trip študentov SvF STU v Bratislave – Vol. 4
 10. História sťahovania
 1. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 8 208
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 7 950
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 7 844
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 680
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 7 242
 6. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 097
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 4 617
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 451
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 756
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 1 729

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop