Ide teda o súťaž, či v podstate preteky, vozidiel, poháňaných solárnou, teda slnečnou energiou.
Na súťaži sa zúčastňujú najmä tímy z rôznych univerzít z celého sveta. Špeciálne solárne automobily majú prakticky celú hornú časť pokrytú solárnymi, presnejšie povedané fotovoltickými článkami, ktoré premieňajú slnečnú energiu na elektrickú energiu. Touto energiou sa dobíja batéria vozidla (tá je na začiatku súťaže nabitá), ktorá je zdrojom energie pre hnací elektromotor. Vozidlá musia splňovať množstvo rozmanitých technických predpisov. Trasa World Solar Challenge meria približne 3 000 km a vedie naprieč celou Austráliou, z Darwinu na severnom pobreží, do Adelaide na južnom. Preteká sa každý deň od ôsmej ráno do piatej popoludní, pričom po skončení každej dennej etapy musia posádky a sprevádzajúci personál prenocovať pri ceste tam, kde práve zastali. Od roku 1999 sa súťaž koná v dvojročných intervaloch. V tomto roku sa súťaž bude konať od 16. do 23. októbra, teda v období, keď je v Austrálii zväčša stabilné slnečné počasie. Jedným z najúspešnejších tímov v tejto originálnej súťaži je tím technickej univerzity v holandskom Delfte. Tento tím so svojimi vozidlami, označenými Nuna a poradovým číslom, vyhral tieto preteky už štyri razy za sebou (v rokoch 2001 až 2007). Pri ostatnej súťaži pred dvomi rokmi však Holanďanom vyfúkol prvenstvo tím z japonskej Tokai University. Holandský tím sa teraz usilovne pripravuje na odvetu a nedávno predstavil najnovšiu verziu svojho vozidla, označenú Nuna 6.
Pri vývoji tohto vozidla sa dbalo najmä na ďalšie zníženie aerodynamického odporu. To sa skutočne podarilo, pretože testovanie v najväčšom aerodynamickom tuneli v Európe (v holandskom Marknesse) ukázalo, že Nuna 6 má o desať percent nižší odpor ako predošlá Nuna 5. Aerodynamický odpor je približne 12 ráz nižší ako je odpor bežného osobného auta. Nový elektromobil má hmotnosť len 145 kg, takže je najľahší zo všetkých doterajších vozidiel Nuna. Je aj najkratší, s dĺžkou len 444 cm. Šírka vozidla je 175 cm, jeho výška je len 94 cm.
Prakticky celá horná plocha vozidla je pokrytá 1 690 solárnymi článkami (ich celková plocha je šesť štvorcových metrov), ktorých účinnosť premeny slnečnej energie na elektrickú je 22 %. Lítiovo-iónová batéria má hmotnosť 21 kg a jej kapacita je 5 kWh. Vozidlo má vpredu dve kolesá, vzadu jedno, v ktorom je integrovaný hnací elektromotor. Predné kolesá sú zavesené na dvoch priečnych ramenách z uhlíkových kompozitov, vzadu je jedno vlečené hliníkové rameno. Špeciálne pneumatiky s nízkym valivým odporom vyvinula francúzska firma Michelin. Vozidlo je vystrojené regeneratívnym brzdovým systémom a núdzovou mechanickou brzdou.
No, 23. októbra v Adelaide sa ukáže, či vozidlo Nuna 6 prinieslo holandskému tímu vytúžené piate víťazstvo vo World Solar Challenge.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.